Meille luterilaisille on kerrottu ja kerrotaan, että yksi tärkeimmistä syistä, miksi Martti Lutherin ja 1500-luvun katolisen kirkon välit katkesivat, oli anekauppa. Minua kuitenkin mietityttää, oliko se ns. anekauppa sitä, mitä meille on opetettu vai jotain muuta. Luin vähän aikaa sitten jostain, että se olikin protestanttien väärinkäsitys eikä mikään rahalla ostettava pelastus. Kertokaapa te asiasta jotain tietävät katolilaiset, mitä ajattelette tästä.
Anekauppa totta vai tarua?
5
319
Vastaukset
- AnekauppaLyhyesti
Anekaupan mainos slogan oli suomennettuna: "Kun kolikko kirstuun kilahtaa, sielu taivaaseen vilahtaa." Aneilla lyhennettiin ihmisen odotus aikaa kiirastulessa ja rahoitettiin Pietarin kirkon rakentamista. Aneen hinta oli kolme markkaa eli suurinpiirtein keskiluokkaisen työläisen puolenkuun palkka (vai oliko puolen vuoden?).
- neuvokasta
Kyllähän minä tuon olen tiennyt ja noin meille on opetettu jo koulussa. Mutta onko kellään katolilaisella muuta tietoa asiasta?
- gy67ka
neuvokasta kirjoitti:
Kyllähän minä tuon olen tiennyt ja noin meille on opetettu jo koulussa. Mutta onko kellään katolilaisella muuta tietoa asiasta?
Keskiverto protestantti luulee, että aneella saattoi ostaa pelastuksen. Siitähän ei ole kyse. Aneen uskotaan lyhentävän kiirastuliaikaa. Kiirastulessa olevat sielut ovat jo pelastuneita, ei kadotettuja sieluja. Sielut puhdistuvat syntien seurauksista matkalla kiirastulen kautta taivaan kotiin.
Anetta ei voi myydä eikä ostaa. Tämä oli vakava synti. Tietysti vääryydellä hankitut varat on yritettävä korvata, jotta varkauden synti saataisiin anteeksi, mutta tästähän ei tuolloin ollut kysymys. - jotaintotuudesta
gy67ka kirjoitti:
Keskiverto protestantti luulee, että aneella saattoi ostaa pelastuksen. Siitähän ei ole kyse. Aneen uskotaan lyhentävän kiirastuliaikaa. Kiirastulessa olevat sielut ovat jo pelastuneita, ei kadotettuja sieluja. Sielut puhdistuvat syntien seurauksista matkalla kiirastulen kautta taivaan kotiin.
Anetta ei voi myydä eikä ostaa. Tämä oli vakava synti. Tietysti vääryydellä hankitut varat on yritettävä korvata, jotta varkauden synti saataisiin anteeksi, mutta tästähän ei tuolloin ollut kysymys.Ei ole olemassa kiirastulta. Katolinen kirkko kuten myös ev.lut.kirkko ja monet muut paikat eksyttävät. Lukekaa esim. Luukkaan evankeliumin luku 16 (ja koko Raamattu).
- visatvinkumaan
Nythän olisi mahdollista perustaa verkkokauppa Vatikaaniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21114764
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853- 1341204
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73745
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688