Uskonpuhdistuksen merkkipäivä

neuvokasta

Näihin aikoihin me luterilaiset vietämme uskonpuhdistuksen 500-vuotismerkkipäivää. Vai pitäisikö sanoa muistopäivää. Itse olen sitä mieltä, että olisi ollut parempi, jos Martti Luther olisi voinut jäädä katoliseen kirkkoon eikä olisi tapahtunut tuota hajaannusta, joka on jatkunut sitten edelleen protestantismin piirissä. Katolinen kirkko, jos sillä silloin 1500-luvulla ehkä olikin jotain mennyt pieleen uskonkäsityksessä tms., on kyllä jo aikoja sitten korjannut asioitaan. Minusta luterilaisena parasta katolilaisuudessa on ehkä se tietty konkreettisuus: usko ei ole vain järkeilyä ja ajattelua, vaan kosketusta, hajua, makua.

Ehkäpä ekumenia vielä etenee niin, että me luterilaiset voimme liittyä katolisen Äitikirkon helmaan!

9

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PasiToivonen

      Luopuvatko luterilaiset papit homojen vihkimisestä vai alkaako katolinen kirkko vihkimään homoja?

      Kumpi luovuttaa?

    • Jeesustulee

      Tänään on päivälleen 500 vuotta siitä kun, Martti Luther naulasi 95 teesiään Wittenbergin kirkon oveen.

      • TeesitSeinään

        Viime yönä tuli täyteen tasan 500 vuotta siitä kun Wittenbergin opiskelijat tempaisivat ja naulasivat Lutherin teesejä eripuolille pikkukaupunkia. Näin kertoi Herran vuona 1517 saksalainen teologi Georg Rörer muistiinpanoissaan, joka vastaikään löydettiin Wittenbergin yliopiston arkistoista. Aiemmin tutkijat olivat sitä mieltä, ettei teesejä oltu naulattu Kaikkienpyhien kirkon oveen vaikka väitöskirjojen julkaiseminen näin oli tuolloin yleinen tapa Wittenbergissä. Lutherin teesit olivat kuitenkin vain yksi yliopiston julkaisu kaikkien muiden julkaisujen sekä tiedotteiden joukossa, ja sen esipuheessa pyrittiin ensinnäkin vetoamaan sen yliopiston opiskelijoihin jonka teologian opettajaksi Luther oli määrätty.

        yle.fi/uutiset/3-9892033


      • joonyt

        0nko kukaan käynyt nyt katselemassa onko sinne ilmestynyt nut muuta tetstiä,


      • Wtb1994
        joonyt kirjoitti:

        0nko kukaan käynyt nyt katselemassa onko sinne ilmestynyt nut muuta tetstiä,

        Heineken-etiketti viime näkemältä oli lätkäisty vinoittain oven ala laitaan, saattoi punkkari Paanala meidän remmistäkin seen siihen turisti bussista ulos hoiperreltuaan lätkäistä


    • niiseonnii

      Luhter alko tapatamaa oikeat uskonpuhdtstajat ainanen neitsyt oppi ja messuuhri

    • Luterilaiset ovat Antikristuksensa villitsemiä!

    • jljljljjl

      Olen tyytyväinen, että Luther avarsi käsitystä armosta siten, ettei kirkossamme uskota ajallisiin rangaistuksiin toisin kuin katolisessa kirkossa. Teiltä katolisilta kyllä luen hengellistä kirjallisuutta.

    • Anonyymi

      Näin vielä luterilaiseen kirkkoon kuuluvana mutta katoliseen kirkkoon aikovana täsmentäisin, että katolinen kirkko hyvin keskeisesti on myös järkeilyä ja ajattelua sen konkretian lisäksi, ja se on erittäin hyvä. Katolisella kirkolla on pitkä ja rikas intellektuaalinen perinne. Luterilaisuudella ei niinkään, eikä voikaan olla itseaiheutetun typistämisen takia. Ei yksinkertaisesti ole mitään filosofoitavaa Martti Lutherin opetuksen lisäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2398
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      182
      2084
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      2027
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1798
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      31
      1761
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      183
      1476
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      207
      1379
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1215
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1002
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      1001
    Aihe