Maajussi porukka

Koko maajussiporukka oli tätä "niiku" -sakkia. Laskin eilen iltajakson Aapon yhden lauseparren: 42 "niikua". Jos tv:stä tulis "piip" silloin kun sanoo "niiku" olis ollu yhtä piippausta. On siinä kaverilla kestämistä, "niiku".
Jos Aapo sanoo: "Jos niiku mentäis niiku illalla niiku sänkyyn ja niiku oltais niiku "sillai".

9

1250

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pinnaeikestäkuunnella

      Kiva juttu, jossain on toinen minä :).
      Olin koulutuksessa. Kouluttaja niinkutti koko ajan. Ensimmäiset 10 minuuttia meni ärsyyntyessä, sitten aloitin laskemisen. Varsinaisesta asiasta ei jäänyt mitään mieleen. Lounasaikaan mennessä nainen oli sanonut 143 krt niinku. Lähdin lounaalta takaisin töihin, pinna ei kestänyt mennä takaisin kuuntelemaan, olisin taatusti sanonut ja pahasti niinkuttamisesta. Pomo oli silmät ymmyrkäisenä, että miksi sinä nyt jo tulit, sullahan on koko päivän koulutusta. Totesin lakonisesti, että minulla tuli niinku-mitta täyteen. Riitti selitykseksi.

      Seuraavana päivänä kysyin työkavereilta mitenkäs loppupäivä meni. Kaikki sanoivat, että muuten mielenkiintoinen koulutus, mutta tosi paljon se niinkutti.
      Jotkut osaavat nousta tuollaisen pikkuseikan yläpuolelle, minä en osaa, alkaa ottamaan kaaliin. Jokaisella meistä on vikansa, minulla se on ärsyyntyminen ja keskittyminen toisarvoisiin asioihin.

      • Mukava kuulla, että on muitakin ....


    • sängyyn

      Ny mun niiku muna niiku seisoo.

    • äitykkä

      Varmaan se "niinkun" tulee kameroiden edessä kun yrittää jotain sanomista keksiä.Mukavia ihmisiä kaikki ohjelmassa olleet.

    • welliwellu

      No joo, näähän on niitä "suomen jenkki tyylittelijöitä" nehän hokee well, well. Meidän niinku vaan kuulostaa vaan niin hölmöltä. Yhdessä vaiheessa käytettiin ilmaisua "joo, kato" "kato joo"... yäk!

    • Frankie89

      Toinen raskas toistosana on "sillai", varsinkin teinit käyttää

    • NiinkuNiinkuNiinkuJussi

      Tää maajussi Aapo on niinku itteensä niinku täysi. Ei ihme ettei niinku tommosella niinku kukaan morsian niinku oo pysynyt niinku vakituisena. Todella ärsyttävä äijä! Eikä jokavälissä tarvitse itkua turhauttaa vaikka olisikin herkkä? En kyllä jaksaisi noin omahyväistä äijää katella viikkoa enempää ja vielä koko suvun samalla naitua ja varsinkin kun äitinsä piti valita morsmaikku ja tulla kans esittelemään ittensä televisioon! Puhetyyli tolla niinkuttelulla joka tulee sanoista joka toiseen on ärsyttävimmistä ärsyttävin ja ei voisi kuunnella montaakaan tuntia. Onneksi pysyy ilman emäntää vaikka komeudessaan pitääkin rehvastella uima-allasta myöten. Asia vaan taitaapi olla niin, että koko suku majailee samassa kämpässä ja pihapiirissä ja sekös karkottaa morsianehdokkaat!

    • Järkihoi

      Olen sitä mieltä että nykyään tvssä ei muita olekaan kun niitä niinkun ihmisiä. Luulis hävettävän jos kuuntelee vähänkin itseään.

    • fgjhfgh

      Radiossa on myös ningkuamista ja tällaista puhe keskimäärin: Ett mäoli niiku sillee ikängku ningku tavalaa et heei ett mitä sä ningu teet, mut mummeest jokaane saa ollanningku tavalaa sillee ett...no, siiis tavalaa kyymust tarttis tehä jottai ett, tavalaa ehms tijästi ikängku mummeest see eet ollaa ikängku niis omis kuviois,tavalaa ett.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1985
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      340
      1061
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      917
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      148
      822
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      616
    6. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      604
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      570
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe