Hätähousut levittivät tappajasepelit pienen räntäsateen vuoksi, joten täytyy pyöräillä ajoradalla välttääkseen rengasrikot, joita terävä sepeli aiheuttaa. Ajorata on ihme kyllä vielä hiekoittamatta. Mikähän kämmi niillä siinä on sattunut.
Espoon tekniikka pakottaa pyöräilemään ajoradalla
RäntääApuva
13157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Espoossahan talvi riehuu oikein urakalla. Nastat ropisevat suurimmassa osassa autoista. Ja YÖPAKKASTAKIN on luvattu, joten kyllä täällä on pakko jo talvi olla, ainakin vajakkien päässä.
Suola liousta vois esboon päättömät, hamstrata?
Ensi lauantaiksi luvattu 8 klo 21.00, mutta se tuntuu kuin 3, eikä siitä tuntemuksesta ole enää kuin kolme astetta nollaan. Eli läheltä liippaa.
Ylimitoitettua ja hätävarjelin liioittelua on kun teille levitellään kaikkea.
Ei tie tarvitse muuta kun aurauksen ja sekin vasta kun lunta tulee riittävästi. Eli yli 5 cm
Ennen kuin tämä planeetta kärventyy auringon säteissä, niin viimeinen elonmerkki on se, kun traktori/kuorkki levittää pääkaupunkiseudulla sepeliä tai suolaa.
Eikö pyöriin saa enää renkaita, jotka kestävät pieniä kiviä tiellä? Pakkoko on ajaa liian ohuilla ja keveillä renkailla. Kunnon paksut ja karkeakuvioiset renkaat alle, niin kyllä kestää.
Pistosuojarenkaat kyllä kestää normaalit kivet, muttei nykyistä hiekoitussepeliä. Siinä on joukossa todella teräviä palasia, melkein kuin keihäänkärkiä. Viime talvena tuli kahdesti sellainen renkaan läpi.
Autoilijoiden kannalta asia on sen takia pieni ongelma, että pyöräilijät oppivat ongelmakohdat nopeasti ja siirtyvät ajamaan ajoradalle. Osa autoilijoista ei siitä pidä.
Kyse ei ole pienistä kivistä, vaan Obelixin hiidenkiven muotoisista siruista, jotka ovat teräviä. Varmaan tosi edullisia ja helppoja teknisen toimen kannalta. Tai mitä jos huomattaisiin, että metallisorvin lastut ehkäisevät liukkautta ajoradoilla, ja autoilijoita kehotettaisiin ostamaan sellaiset renkaat, joissa on traktorimallinen kymmenen sentin kulutuspinta.
Sopivalla tilannenopeudella ajamalla ongelma minimoidaan. Ota iisimmin.
Valitettavasti nopeuden hidastaminen ei auta. Ne pienet keihäänkärjet tulee renkaasta läpi vaikka kävelyvauhdissa.
Oulu taisi kokeilla jotain puulastuja. Miten lie homma toimi.
Tämä oli vähän vanha juttu, mutta sepelit on edelleen jalkakäytävillä.
Aamulla yksi järjen jättiläinen kahlasi pyöränsä kanssa sepelissä vaikka vieressä oli lähes puhdas ajorata. Kaiken lisäksi tämä jalkakäytävä oli JALKAKÄYTÄVÄ eikä merkitty miksikään yhdistetyksi kevyen liikenteen väyläksi. Eli hippi olisi muutenkin kuulunut ajoradalle.
Mutta kun on tottunut jalkakäytävällä ajoon jossakin, niin sitä sitten sovelletaan joka paikassa, tyhmästikin.
Mene bussilla