Mitä asuinaluetta suosittelette perheelle joka arvostaa ehdottomasti eniten rauhallista sijaintia ja palveluja (päiväkodit? koulu jne)
Tämä kyseinen perhe ei ole koskaan kumpikaan aikuisista asunut Porissa, toinen käynyt kerran. Joten mitään tietoa ei ole vaan pelkkien googlailujen varassa, mikä alue on rauhallinen ja mikä ei. Mikä tilanne 2017?
Tämä kyseinen perhe ei ole koskaan kumpikaan aikuisista asunut Porissa, toinen käynyt kerran. Joten mitään tietoa ei ole vaan pelkkien googlailujen varassa, mikä alue on rauhallinen ja mikä ei. Mikä tilanne 2017?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ei ole Porissa tuollaista aluetta. Kannattaa kysellä Raumalta. Siellä on rauhallisempaa ja porukatkin mukavia.
ehkä Pihlava tai Koivula
vanhakoivisto, kalaholma,ruosniemi,
Kalaholma ja Lukkarinsanta jotka ovat ihan vierekkäin olevia kaupunginosia.
Ala-aste löytyy (5 luokkaan asti). Kauppa on ja päiväkoteja on useampi parin-kolmen kilometrin säteellä. Rauhalliset alueet asua.
Länsi-Pori = Rauhallinen suunta ja asuntojen hinnat pysyy.
Itä-Pori = Kannattaa pultata fillarit seiniin kiinni. Kaikki varastetaan ja omistusasunto on kehno sijoitus.
Idän helmi Porilaisille.
Kalaholma , Lukkarinsanta ja Uusaittaluoto.
Ei kaikki idässä huonoa.
Jos mitenkään mahdollista, niin ei kannata muuttaa Poriin.
Miksi te tänne tulette?
Lasten kannalta kannattaa muuttaa sellaiselle asuinalueelle, jossa on vähiten persuja. Oikeusministeriön sivuilta saa tarkat tulokset äänestysalueittain.
Ota selvää missä Porin kaupungin isopalkkaisimmat virka"miehet"asuvat, tietäväthän he mihin ovat ohjanneet köyhät ja muu rupusakki asumaan iha kaavoillaan kaavaillen
Virkapattojen alueelle, joku vuokraluukku ja elämä risaiseksi, kauheet stereot ja paljon kännisiä vieraita huutamaan :D
Älä vaa san et TPKl tyähö?! Mää sano et älä sit olleska pakkaa laukkujas! Peru työtarjous jos meinaat terveen ellää! Halpa paikka assuu on......ainut etuisuisuus.
Joku kysyi miksi te tänne... No, syödä pitää huomennakin. töiden perässä tietenkin.
Sanokaa sitten minne ei ainakaan kannata mennä. Onko kulttuurin rikkaus päässyt valloilleen joillain alueilla? Vai onko Pori vielä rauhallinen?
On niin kokemusta kaiken laisista paikoista...
Missä Porissa töitä on?
Rauhallisinta on järvi-porissa Laviassa, ei kettään missään.
Mahdollisimman kauas.
Varo ensisijaisesti näitä: Väinölä, Sampola, Impola, Pormestarinluoto. Muut alueet on ihan ok, terveisin yli 25 paikassa asunut.
Eikä missään nimessä Pihlavaan, siellä on persuja, juoppoja , syrjäytyneitä ja siellä tapellaan ja tapetaan.
Porkka on vissiin rauhoittunut sen jälkeen kun se nainen heitettiin pervekkeelta pihalle joskus 90-luvulla? Siellä oli joskus 1974 asuntomessutkin :)
Mites tuo Pihlavan alue on tänä päivänä. Nythän siellä oli pariskunta löytynyt kuolleena asunnostaan, tosin siihen ei tainnut liittyä ulkopuolista tekijää. Pihlava on ollut huonomaineinen paikka ja paikasta on kerrottu, että sinne kerätään ne laitapuolen kulkijat.
Maantiekadun vesitorniin pienen modernisoinnin jälkeen. Voi olla omissa oloissa ja näkee ulkoiset vaarat. Puisto vieressä koirankusetukselle.
Impolan omakotitaloalueelle.
Kun ensin katsot Pihlava jutut niin sehän on Pori pienoiskoossa! Harmaa ympäristö ja harmaampi, harmaa yksinkertainen kansa! Kaikelisäks vielä helvetin hölmönylpeitä omasta junttiudestaan, lähes ainutlaatuista Suomessa ellei nyt joitakin eteeläpohojalaasia kuntia! Samanhenkisyyttä ei muualla Suomessa.
Luusoori on hyvä paikka asua.
Sori, piti kirjoittaman Luusouri, se on rauhallinen paikka jossa monta edesmennyttä ystävääni asui vielä 70-luvulla.
Ehdottomasti Tapionkadun ja Kalevanpuiston riteyksen läheisyyteen! Eteläpuole omakotitaloa puutarhoineen, pohj. puolen vanhaa idylliä vanhoine halpoine pihavuokraasuntoineen. Ei noist katkokäveliöis ole haittaa....ihmettelen! Rotuja, uskontoja ja eri yhteiskuntaluokkia keskenään sulassa sovus. Lähel o iha persuje varapuhjoht ja keppanakaupa yläkerras demari. Hyväs sovus kaikki. Olisin valmis myymää mut iha et pakkomuutto Pihlavaa
Lisäsi viäl, Käppärä koulu lähel. Turvallist ko keskel puistoo voi kulkee, ei enään , eikä koskaa ollu pakkouskontoo vaik o ollu iha mukava uskovaine nooo ny eläkkeel. Määki pärjäsi. Älä noist lahkoalkoholistei juttui usko. Neki ryyppää ja lujaa, mee kattoo Ouluu syksyl ku ne pääsee enskertaa kottoo pois. Hulvatont mennoo!