Pyhän hengen sinetti

HouseMD

Mark5 esittää väitteen että hänen jumalansa on olemassa, koska

"Uskovilla on sisimmässään Pyhän Hengen sinetti, joka todistaa Jumalan asuvan heidän sisimmässään Pyhän Hengen kautta. Kuinka ateisti voi kumota tämän sinetin ja todisteen olemassaolon? Vastaus: Ei mitenkään, paitsi valehtelemalla.
Kuka on tutkinut miljoonien, ehkä satojen miljoonien uskovien ihmisen sisimmän, todistaakseen, että mitään Hengen sinettiä siellä ei ole. Vastaus: Ei kukaan!"

Sinällään ihan huvittava pikku avaus, mutta eipä taas mark ota yhtä asiaa huomioon. Hänen omalla premissillään nimittäin voidaan väittää että kaikki jumalat ovat olemassa,eikä mark kykene loogisesti tätä väitettä kumoamaan. Joten mark sitten itse todistaa raamatun vastaisesti.

Ateistihan ei usko koko pyhään henkeen, joten tämä looginen paradoksi välttyy helposti.

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • errorr

      Kristinusko on monoteistinen usko yhteen Jumalaan
      ja sen vuoksi täällä kirjoittavat kristityt, jopa muslimit
      puhuvat vain yhdestä Jumalasta. Usein tapahtuva yleistys
      muiden uskontojen tai historian muista jumaluuksista
      kristinuskoon kuuluvaksi on jäänyt kaikumaan ateistien
      tieteelliseen väitöskirjaan.

      • räyhräyh

        Olet tosiaan error koko tyyppi, hyvä nikki!
        Ateisti tarkoittaa tietenkin, että mikä tahansa jumala tai Jumala tai Allah tai God on ihan samanarvoista huuhaata. Ei ole mitään eroa Jumalan ja muiden jumaluuksien välillä. Tollo.


    • Ei ole kyllä Markkikaan tutkinut muita kuin itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1679
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      16
      1063
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1006
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      942
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      90
      776
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      749
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      744
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      671
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      661
    Aihe