Meillä kuulee rasistien usein väittävän että täällä on sama tilanne kuin naapurimaassamme Ruotsissa jossa ulkomaalaistaustaiset miehet tekevät suhteessa huomattavasti enemmän seksuaalirikoksia kuin kantaruotsalaiset. Tälläiset turhat mielikuvat ja väitteet voitaisiin aivan hyvin todistaa rasistisiksi valheiksi/vihapuheiksi jos viranomaiset alkaisivat tilastoida ulkomaalaisperäisten miesten tekemiä seksuaalirikoksia ja vertaisivat niitä vastaaviin kantasuomalaisten tekemiin. Salailu vain lisää vääriä mielikuvia ja vihapuheita, onko siinä mitään järkeä. Kukaan ei varmasti vastustaisi sitä että totuus saataisiin esiin tilastot julkaisemalla, näin turhat puheet ulkomaalaisperäisten miesten suhteettoman suurista seksuaalirikosten määristä kumottaisiin..
Salailu lisää vihapuheita, se on fakta
MouhijärvenMoukariArvi
472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä idea, näin saadaan tosiaan perättömät vihapuheet kitkettyä kun voidaan suoraan tilastoista lukea että ulkomaalaistaustaiset miehet tekevät julkitulleista ja oikeuteen päätyneistä raiskauksista vasta vain 25 prosenttia vaikka härskeimmissä vihapuheissa tuo prosentti lähentelee jo 26-27 prosenttia..
Onko mitään tilastoja henkirikosten suhteen eli vaikka montako kantasuomalaista henkilöä ulkomaalaisperäiset ovat murhanneet tai tappaneet viimeisen 20 vuoden aikana Suomessa, sitä voisi verrata tilastoihin joissa kantasuomalaiset ovat syyllistyneet vastaaviin rikoksiin ulkomaalaisperäisiä kohtaan. Tämäkin olisi siitä mielenkiintoinen tilasto, se varmistasi että ulkomaalaisperäiset ovat ainakin jossain huomattavasti aktiivisempia kuin kantasuomalaiset.
Miten niin varmistaisi? Suomessa natsit ovat käyneet monta kertaa useammin maahanmuuttajien kimppuun kuin toisin päin.
Onko näyttösi väitteestäsi saatu vessanpöntöllä paskaa punnertaessa. Kerro vastaus kysymykseen eli montako maahanmuuttajaa kantasuomalaiset ovat tappaneet ja montako kantasuomalaista maahanmuuttajat ovat tappaneet, maahanmuuttajat johtavat tätä tilastoa 100-0.