Millä nimellä tulisi kutsua evlut ja ort kirkon asemaa Suomessa?
Valtionkirkko-termiä on kovasti palstalla vastustettu, mutta mikä vaihtoehto olisi oikea? Lienemme samaa mieltä siitä, että noilla kahdella uskontokunnalla on pitkälti samanlainen asema, ja niiden keskinäinen ero on paljon pienempi kuin kummankaan ero Lähetyshiippakunnan, Adventtikirkon tms. asemaan.
Nimi evlut ja ort kirkolle
13
142
Vastaukset
- Kuudes
Kumallakin on julkisoikeudellinen asema, jota voi hyvin luonnehtia erityisasemaksi. Ev.-lut. kirkon asemaa säätelevästä kirkkolaista on erityinen maininta perustulaissa (76 §).
Sokea Reettakin näkee, että tuo erityisasema on ristiriidassa yhdenvertaisuusperiaatteen kanssa.On totta, että vain evlut kirkko on suoraan perustuslaissa. Mutta mitä seuraisi välittömästi tuon PL pykälän kumoamisesta? Ei mitään.
Siksi en näe tuota ratkaisevana erona, joskin evlut kirkkoa voi pitää hieman enemmän valtionkirkollisena kuin ort kirkkoa.- yhdenvertaisuusperiaate
Tulee musitaa että tämä yhdenvertaisuusperiaate koskee niin instituutioita kuin yksittäisiä Suomen kansalaisia. Vammaisille annetut etuoikeudet rikkovat yksityishenkilöiden yhdenvertaisuusperiaatetta siinä missä kirkoille ja muille instituutioille suodut erioikeudet. Kaikkia tulisi kohdella tasavertaisesti, siinä olette oikeassa.
yhdenvertaisuusperiaate kirjoitti:
Tulee musitaa että tämä yhdenvertaisuusperiaate koskee niin instituutioita kuin yksittäisiä Suomen kansalaisia. Vammaisille annetut etuoikeudet rikkovat yksityishenkilöiden yhdenvertaisuusperiaatetta siinä missä kirkoille ja muille instituutioille suodut erioikeudet. Kaikkia tulisi kohdella tasavertaisesti, siinä olette oikeassa.
Onko evankelis-luterilaisuus sinusta vamma?
- faktanmukaisesti
Virallinen termi voisi olla "etuoikeutettu kirkko", joka puhekielessä varmaan lyhenisi muotoon "etuoikeuskirkko".
- Kannattae
Etuoikeuskirkko ja/tai etuoikeuskirkot!
- hda__
Ev.lut kirkkohan itse yrittää vakiinnuttaa termiä kansankirkko, mikä on puhdasta sumutusta.
Kansankirkko termillä viittaavat kirkon suureen jäsenmäärään ja jäsenten %-osuuten suomalaisista, mutta tuossa jätetään tarkoituksellisesti sivuun se, että suuri jäsenmäärä on pitkälti seurausta juuri tuosta erityisasemasta ja kyseenalaisista jäseneksiliittämiskäytännöistä.
Valtionkirkkotermiä vastustetaan, mutta parempaakaan ei osata esittää. Eikä toisaalta ole näkynyt myöskään määritelmää, mitä valtionkirkko näiden vastustajien mielestä sitten tarkoittaa. Mistä siis tunnistaa valtionkirkon, ja miten se eroaa meikäläisistä erikoisoikeuskirkoista?- Japp3rvokk1
Se on ainakin selvää, että lutkukirkko ei ole sateenkaarikansankirkko.
Ortodoksien lukumäärä on sitäpaitsi joteensakin sama kuin helluntailiikkeen. Teknisesti ortodokseja on enemmän, mutta helluntailiike ei vauvakasta, ja se huomioiden menee aika tasoihin. Siksikin "kansankirkko" ei oikein toimi.
"Julkisoikeudelliset kirkot" ?
Miksei, mutta vähän pitkä.
Sinä, joka kannatat mainittujen kirkkojen nykyistä asemaa: Olisko sinusta tämä ehdotus parempi?
- Japp3rvokk1
Olisiko 'ökykirkko' oikea termi? Muihin uskonnollisiin yhdyskuntiin verrattuina ne ovat rikkaita verotusoikeuden ansiosta.
Heh, miksei. Tosin maailmanlaajuisesti toki Katolisella kirkolla on omaisuutta melkoisesti enemmän kuin pienellä luterilaisella kirkolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens2043941Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o723331EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2322697Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2612300Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta801959Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.301613Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva411591Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b531387Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu701278Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty1031122