Hallituksen uusi linjaus

köyhät voi mennä vokkeihin syömään 5 ateriaa päivässä!

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201711022200505702_u0.shtml
898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuo leivänjako perustuu kauppiaiden vapaaehtoisuuteen ,joten kiitos siitä heille. Valtion olisi pitänyt järjetää ruuanjako kun selkeästi sosiaaliturva on liian alhainen ,ihmisten joutuessa turvautumaan tuohon vapaaehtoiseen köyhäin apuun.

poliitikot ovat jättäneet osan kansaa ikäänkuin oman onnensa nojaan ,sillä tuo johtuu täysin siitä että kansan mahddollisuudesta tulla toimeen ei ole huolehdittu ,kun työtä ei oel riittävästi saatavilla. Tuossa korostuu päätöksen tekojen linjauksien kohtuuttomuus. Toisille jaetaan tukia ammatinharjoittamiseen,vaikka toimeentulo on taattu .viittaan mm. yritystukiin joiden vaikutus on todettu monin osin olelmattommaksi. Tuo tukipolitiikka on yksi asia vain joka tulisi korjata ja kohdistaa sitä eniten tarvitseville. Sellainen päätöksenteko joka ajaa osan kansaa maksamaan päätöksen tekojen kohtuuttomuuden ,leipäjonoihin seisomaan ei ole inhimillistaä eikä missään tapauksessa kansakunnan edunmukaista,kansasanhyvinvoinnista huolehtivaa tasapuolista politiikkaa.Nämä ihmiset tuntuvat saavan huomiota vain silloin kun puhutaan työllistämispolitiikasta ,jolloin heidän tulisi osoittaa vastikkeellisuutta tuota kohtelua vastaan.

1Äänestä
  • Eipä täällä kansan hyvinvointiin ole ollut mielenkiintoa enää vuosikausiin, globaali hyvinvointi ja sukupuolineutraalius, ne ovat pääkohteita ja rahoitettavia ja ne tuovat taas vaaleissa jytkyjä.
    Eihän köyhä kansa äänestä, miksi siihen panostettaisikaan.

    Äänestä

Pääasia että saa tuntea tyytyväisyyttä tehdessään linjauksia suomalaisuuden edistämiseksi ja edesauttamalla työpaikkojen syntymistä.

Äänestä

Lähetettiinhän Suomeen ruoka-apua,mutta hallitus kielsi sen väittämällä ettei mamusuomessa ole köyhiä.Kansa näkee nälkää ja elitasosurffarit kettuilee puurosta.

1Äänestä

Kaiken ruuan syöminen eikä kaatopaikoille kaataminen pienentää co2 päästöjä paljon vuosittain koska ruokaa ei tarvitse tehdä niin paljoa kokonaistuotantona. Olenkin monesti ihmetellyt eikö tuohon asiaan aikaisemmin ole puututtu kun co2 on olleet nousussa jo vuosikymmeniä. Vihdoin järki voittaa ahneuden.

Äänestä

Ei sinne VOK:iin kannata mennä syömään. Siellä saa vain kaksi ateriaa päivässä.

Äänestä
  • Eikä saa vaan yhden lämpimän aterian päivässä ja lisäksi aamupala ja iltapala. Missään VOK:ssa ei saa kahta ateriaa päivässä paitsi rasistien typerissä urbaaneissa legendoissa.
    Olin itse perustamassa 2015 kahtakin vastaanottokeskusta ihan alusta asti, tiedän myös ruokahuollon suunnittelun. Hoidin kummassakin vastaanottokeskuksessa ensimmäisen työvuoron omalta osaltani ja huolehdin yhdessä muun henkilökunnan kanssa toiminnan sekä huoltovarmuuden pystyttämisestä. Tiedän vastaanottokeskusten arjesta yhtä ja toista, mutta enpä kerro.

    Äänestä

  • etsi sinä mitään tiedä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


45ttryyr kirjoitti:

köyhät voi mennä vokkeihin syömään 5 ateriaa päivässä!

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201711022200505702_u0.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu