Ohjelmoija työtön, koulujen harjoitustöiden teko..

työtön_koodari

Mitä jos alkaisin tehdä opiskelijoiden harjoitustöitä ilmaiseksi... Eihän se ole laitonta?

Olisi sitten jotain tekemistä kun itsekin samalla opiskelisin uusia ohjelmointikieliä ja harjoituksesta olisi hyötyä töitä hakiessani.
En antaisi takuuta, että saisin määräaikaan mennessä valmista. Enkä työskentelisi viikonloppuisin tai arkipyhinä.

19

273

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuka_tarpeeksi_tyhmä

      Mutta kuka opiskelija olisi niin tyhmä että suostuisi sellaiseen karhunpalvelukseen?

    • Oma-apu-paras-apu

      Ihaan uskomaton ajatuskin, siirretäänpäs ajatus ihan kansan ymmärtämään muotoon,

      ''''''''''''
      Minä voisin työttömyyteni vuoksi, opetella sinun puolesta englanin kielen, koska siitä olisi urallani merkittävästi hyötyä. En antaisi takuuta, että saisin määräaikaan mennessä valmista. Enkä työskentelisi viikonloppuisin tai arkipyhinä.
      ''''''''''''

      Nyt tuon järjettömyyden ymmärtää ihan jokainen.

    • beethooven

      Just niin ja kohta poikakin saa taas historiasta komean 10.

    • puolesta-lukeminen

      Voisit myös harkita lukemista kokeisiin jonkun puolesta joka kuitenkin itse saisi mennä tenttiin.

    • 102030405060

      Ei se varmaan laitonta ole. Muttei siinä kyllä mitään järkeäkään ole.

      Jos sinulla on tavoite oppia asioita, parhaiten teet siitä omista lähtökohdista itse.

      Toisaalta taas se, joka opiskelee, miksi käydä koulua jos teettää työt muualla?

      Eihän siinä ole mitään järkeä. Oman ajan ja elämän tuhlausta, kun se aika menee kumminkin mutta oppi jää vajaaksi.

    • Yes__

      Eipä siinä mitään. Monelle ohjelmoinnin kurssi on pakollinen paha, jonka läpäisy voi olla hankalaa ilman apua.

      • ei-taivu-ei

        Niin se on koulussakin vieras kieli pakollinen. Vaan kun homman ulkoistasi niin täälläkin voisi sitten hyvällä omallatunnolla itkeä ettei lontoo taivu.


    • no_hope

      Onko matematiikkapalstalla montakin työtöntä?

    • Codecodecode

      Mä oon tehnyt Oulun yliopistossa Ohjelmoinnin alkeet kurssin harjoitustyön vaikka kuinka monelle - tosin palkkiota vastaan. Tänä syksynä ajattelin tehdä itselleni ja saada kurssin läpi - en jaksanutkaan käydä harkoissa ja työ tehty jo ajat sitten valmiiksi joten helpompihan se on antaa muille, milloin sitten palauttavatkaan sen.

    • Miten koodari voi tällä hetkellä olla työtön kun netti vilisee työtarjouksia ja koodareista on huutava pula? Itellekki tulee tarjouksia lähes päivittäin Helsingistä Kajaaniin asti....

      • epäileväinen

        Vaikka Ohjelmoinnin alkeet kurssin harjoitustöitä useampiakin olisi tehnyt, niin koodarin pätevyyteen tuskin vielä riittää.


      • epäileväinen kirjoitti:

        Vaikka Ohjelmoinnin alkeet kurssin harjoitustöitä useampiakin olisi tehnyt, niin koodarin pätevyyteen tuskin vielä riittää.

        Totta. Tosin otsikko hieman hämäävä: "ohjelmoija työtön". Tuosta saa sellaisen kuvan, ett olisi työmarkkinakelpoinen...


      • ei-mikään-pula

        Mol.fi sivuilla oli viikko sitten n. 600 ICT-alan työpaikkaa. Kaikki yhteensä siis, ohjelmoijat yms.

        Että se siitä työvoimapulasta.


    • Bersel

      "Olisi sitten jotain tekemistä kun itsekin samalla opiskelisin uusia ohjelmointikieliä ja harjoituksesta olisi hyötyä töitä hakiessani. "

      Aloitus oli varmaan trolli, mutta toivottavasti kukaan ei kuvittele saavansa töitä vain siksi että on suorittanut kurssit hyväksytysti ja toisaalta toivottavasti kukaan ei kuvittele että voisi löytää töitä jos ei viitsi opetella kieliä itse, vaan pitää saada opiskelijoiden rahat sitä varten.

      Pistä rahasi sinne missä suusi on, eli opettele asiat, tee pari näyttöä ja hae töitä. Tietysti kukaan ei palkkaa, jos työhakuun laahustaa joku lahna.

    • Monet nopeasti valmistuneet ovat teettäneet harjoitustöitä vanhemmilla opiskelijalla. Joku sivuaineen harjoitustyö sujuu sitä pääaineena opiskelevalta nopeasti ja helposti. Tiedän ainakin yhden blondin jonka harjoitustyöt teki miesystävä ja gradun vanhempi veli. Itse autoin vain tietotekniikassa. Miesystävä vaihtui rikkaampaan ja asuu nyt Kauniaisissa. Ihan hyvin on pärjännyt.

      • naisellinen-etu

        Naisilla on aina tuo reittä pitkin etenemisen mahdollisuus.


    • kokematon_kirurgi

      Toivottavasti ei koskaan tule leikkaamaan sellainen kirurgi jonka harjoitusruumiit on joku toinen leikellyt.

    • Novoivit

      Entä jos tekisit jotain asiallista, jota pystyisi vaikka jopa esittelemään potentiaaliselle työnantajalle tarvittaessa? Vaikka jonkun applikaation puhelimeen, nettisivuston tms.? Riippuu toki työnantajasta, millainen voisi kiinnostaa, mutta opiskelijoiden harjoitustyöt ei kyllä kuulosta mitenkään vakuuttavalta saavutukselta.

    • Harjoitustyöt kaiketi vuodesta toiseen samanlaisia peruskursseissa. Alausta ja kieli muuttunut vuosien mittaan. Ei niiden osaamista paljoa hyötyä ole. Muutaman sivun harjoitustyö ja työelämän satojen sivujen ohjelmat erilaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe