Aika vähän se tekee hyvää kirkollisverotuloillaan. Radiossa puhuttiin juuri alkavasta loppuvuoden hautausmaasesongista. Toimittaja kyseli kirkon edustajalta onko järjestetty jonkinlaista päivystystä hautausmaalle, kun tiettyinä päivinä hautausmaille tule ihmisiä tungokseen asti, ja kynttilöitä/tulta käsitellään.
Kirkon edustaja kertoi, että jouluksi, (mutta ei esim. pyhäinpäiväksi tai itsenäisyyspäiväksi), on sovittu jo muutamana vuotena paikallisen Lions-clubin kanssa, että he järjestävät valvontaa hautausmaalle.
Tämähän on ollut osa kirkon perusstrategia jo kauan - saada ulkopuolisia, vapaaehtoisia tekemään kirkon töitä ilmaiseksi. Vähäistä on todellakin se hyvä, jonka kirkko maksaa kirkkoverotuotoillaan. Eli kirkollisveroa maksamalla kirkon jäsen tekee hyvin vähän hyvää.
Kirkon edustaja kertoi, että jouluksi, (mutta ei esim. pyhäinpäiväksi tai itsenäisyyspäiväksi), on sovittu jo muutamana vuotena paikallisen Lions-clubin kanssa, että he järjestävät valvontaa hautausmaalle.
Tämähän on ollut osa kirkon perusstrategia jo kauan - saada ulkopuolisia, vapaaehtoisia tekemään kirkon töitä ilmaiseksi. Vähäistä on todellakin se hyvä, jonka kirkko maksaa kirkkoverotuotoillaan. Eli kirkollisveroa maksamalla kirkon jäsen tekee hyvin vähän hyvää.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Omilla varoilla (kirkollisveroilla) kirkko ei hyväntekeväisyyttä tee edes nimeksi. Kirkon "hyväntekeväisyys" on ulkopuolelta tulevien varojen keräämistä ja nimeämistä kirkon omaksi hyväntekeväisyyden tekemiseksi. Kansalaiset houkutellaan lahjoittamaan rahaa ja kirkko kerää aiheetta maineen hyväntekijänä. Seuraavassa tuore esimerkki kuinka Ruotsin kirkko esiintyy hyväntekijänä todellisten hyväntekijöiden lahjoitusten turvin ja kustannuksella.
"Ruotsin kirkko kerää vanhoja seteleitä lahjoittaakseen ne hyväntekeväisyyteen"
https://www.svt.se/nyheter/uutiset/ruotsin-kirkko-keraa-vanhoja-seteleita-lahjoittaakseen-ne-hyvantekevaisyyteen
Jokainen uskonnollinen järjestö toimii vain "välittäjänä", ottaa yhdeltä ja antaa toiselle, ja niittää siitä kunnian itselleen. Eivät he mitään "OMISTAAN anna" kenellekkään ? Prälläkkäläiset kaikkein paras esimerkki. Pelastusta markalla, pum, pum, pum, pärisevät rummut.
Jos antaa parikymppiä vuodessa johonkin hyvään tarkoitukseen, keskituloinen tekee paljon enemmän hyvää kuin maksamalla kirkollisveroa.
Ev. lut. kirkko tekee paljon hyvää esim. diakoniatyön muodossa. Esimerkiksi muutama vuosi sitten ystäväni kertoi, että ev.-lut. kirkko oli antanut ennen joulua avustuksen hänen vähävaraiselle läheiselleen, joka ei kuulu ev. lut. kirkkoon, vaan on varttunut vapislaisessa perheessä.
Onko tämä peruste olla jäsen, ellei usko jumalaan kristinsukon kuvaamalla tavalla?
Sattuuhan sitä kirkollekin työtapaturmia.
Kirkko+käyttää+diakoniaan+noin+1%+-+2%+suhteessa+kirkollisveroihin.+Suurin+osa+diakoniaan+käytetyistä+varoista+tulee+muualta+kuin+kirkollisveroista.+Kirkollisverorahoja+diakoniaan+ei+käytetä+oikeastaan+ollenkaan.
Kirkko välittää esimerkiksi "Hyvä Joulumieli" keräyksen tuottoa. Kirkko on erinomainen varastamaan kunnian muiden tekemisistä.
Vuonna 2016 kirkko teki hyvää eniten näille henkilöille:
Kari Mäkinen 136 620 €
Kaarlo Kalliala 119 519 €
Matti Repo 111 218 €
Samuel Salmi 116 091 €
Seppo Häkkinen 110 147 €
Björn Vikström 121 509 €
Jari Jolkkonen 115 637 €
Simo Peura 112 245 €
Irja Askola 120 020 €
Tapio Luoma 118 047 €
Piispoilla on yritysjohtajan elintaso ilman mitään vastuuta. Mökinmummot kustantavat piispojen edustusviinat ja ökyelämän pienistä eläkkeistään taivaspaikan toivossa.
Ja "Hyvä Joulumieli"-keräys on siis Ylen järjestämä ja kirkko ei tee sen eteen muuta kuin varastaa osan kunniasta, kun pääsee jakamaan avustuksia.
Avustusvarat koostuvat Kirkon diekanonirahastolle kerätyisä kolehdeista, yhteisvastuun tuoton osuudesta sekä lahjoituksista. Näin Kirkon sivulla. Siis kenen rahoilla Kirkko tekee hyvää?