Löytyykö Suomesta muita luostareita kuin Valamo ja Luntolan? Onko täällä enää kolmatta, luterilaista luostaria?
Suomen luostarit?
Epätietoinen
9507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessa on monta katolista luostaria, "oikein" niistä on Jumalanäidin karmeliittaluostari Espoon Myllyjärvellä. Siellä elää kourallinen karmeliittanunnia, joiden elämä kuluu rukoillen ja töitä tehden.
Luostarin kappeli on viehättävä, ja nunnat ovat niin iloisia ja avoimia. Suosittelen tutustumista!
Lisäksi täällä on mm. birgittalaissisaria (Turussa ja Helsingissä), äiti Teresan sisaria (Helsingissä) ja dominikaaniveljiä (Helsingissä).
Luterilaisilla ei ole luostareita. Lutherin mielestä kun luostareilla ei ollut mitään tekemistä kristinuskon kanssa.
Schmalkaldenin opinkohdista,
kapitulisäännöt ja luostarit
http://nic.funet.fi/pub/doc/religion/christian/texts/html/finnish/tunnustuskirjat/s/eka.html
Tällainen:
"Kolmas opinkohta (Kapitulisäätiöt ja luostarit)
Kapitulisäätiöt ja luostarit, jotka on muinoin hyvässä tarkoituksessa perustettu kasvattamaan oppineita miehiä ja siveitä naisia, on palautettava alkuperäiseen käyttöön, jotta saataisiin pappeja, saarnaajia ja muita seurakunnan palvelijoita sekä myös väkeä kaupunkien ja maakuntien maallisen hallinnon tarpeisiin, samoin hyvin kasvatettuja neitoja perheenäideiksi, taloudenhoitajiksi jne.
Mikäli kapitulit ja luostarit eivät suostu näin palvelemaan, on paras jättää ne tyhjilleen tai purkaa ne maahan. Niitä ja niissä vietettävää ihmisten keksimää rienaavaa jumalanpalvelusta ei voi pitää parempana kuin tavallista kristityn elämää ja Jumalan asettamia virkoja ja säätyjä. Tuo keksitty jumalanpalvelus on vastoin ensimmäistä eli pääopinkohtaa, joka puhuu Jeesuksen Kristuksen suorittamasta lunastuksesta. Kuten kaikki ihmisten pikku keksinnöt se ei perustu Jumalan käskyyn, se on tarpeeton ja hyödytön. Sitä paitsi se on vaarallinen ja siitä on turhaa vaivaa. Profeetatkin käyttävät (Vrt. Sak. 10:2, Hab. 1:3 jne.) semmoisesta jumalanpalveluksesta nimitystä aven, 'vaiva'. "
Luterilaista tekstiä aiheesta
"luostarilupaus",
tunnustuskirjoista:
http://nic.funet.fi/pub/doc/religion/christian/texts/html/finnish/tunnustuskirjat/puolustus/XXVII.html
Sitaatista ilmenee Lutherin ja kumppanien suhtautuminen luostareihin.
Tietoni roomalaiskatolisten luostarien toiminnan päämääristä ovat vähäiset, mutta ortodoksisten luostarien päätehtävänä on kantaa esirukouksia koko maailman puolesta. Jos luostareita ei olisi, ihmiskunnan asiat voisivat olla vielä huonommin kuin ne ovat.
esirukouksiin.
Ortotoilla on taivaan portilla satoja pyhimyksiä tuossa rukousten kuljetusketjussa.
Että voidaan ihmisille syöttää vaikka minkälaista pajunköyttä.
Mariakin siellä hääräilee jumalansynnyttäjänä niinkuin paraskin talonemäntä. Tälle emännälle taitaa nykyisin mennä kaikkien ortojen rukouspyynnöt vietäväksi jumalalle tai Jeesukselle. Jompi kumpi ottaa vastaan ja tekee mitä tahtoo.
Monimutkaista. Olisikohan ortojenkin parasta anoa almuja suoraan jumalalta, etteivät vain huku matkalla. Tiedä onko siellä Mariaa laisinkaan puhumattakaan pyhimyksistä.
Elävät ihmiset heidät muka taivaaseen korotti.
Täytyy vaan koettaa uskoa siihenkin ihmeeseen.
"Tiedä onko siellä Mariaa laisinkaan puhumattakaan pyhimyksistä."
Ei ole sattunut tulemaan mieleen, että usko voisi oikeastikin olla jotain muuta kuin satua, ja että vaikka luteilla ei olisi tästä omakohtaisia havaintoja, joillakuilla muilla niitä voi olla?
höynäytettyjä pajunköyden syöjiä, joita kautta historian on syötetty valheilla ja taas valheilla.
Siitä se usko sitten syntyy kun valheita niellään ilman minkäänlaista kritiikkiä.
Kehdosta hautaan jatkuu pajunköysikeitoksien syöttäminen ihmislapsille.
Hehhehhheh.
Kaikki satuja koskevat teoriat ovat satuja. heh heh. Minä tiedän, heh heh. Kaikki totuutta koskevat käsitykset ovat myös vääriä. Heh heh. Heh.
Heh. Kaikki hekotukset perustuvat väärinkäsityksiin, heh heh. Totuus on se, mille tässä nauran, heh heh. heh.
Tarkoittanet Lintulan luostaria?