Kaikki ulkomaalaisen näköiset eivät muslimeja

75390955

Tunnen erään nuoren miehen, jonka äiti on kantasuomalainen ja isä eräästä muslimimaasta. Hän on syntynyt Suomessa, ja asunut koko elämänsä täällä. Hän kertoi, että monet muslimimaista tulleet miehet katsovat häntä halveksien. Hän sanoi, että todennäköisesti siksi, kun hän näyttää ulkomaalaiselta, ja ulkonäöstä arvaa, että on muslimaista sukujuuret. Hän sanoi, että todennäköisesti he katsovat niin sen takia, koska hän pukeutuu rennosti niin kuin monet nuoret suomalaiset. Nähtävästi he olettavat, että hän on muslimi, ja pitäisi pukeutua muslimiesten konservatiivisiin kalliin näköisiin vaatteisiin. Hän sanoi, että hän ei ole muslimi, eikä hänestä sellaista tule koskaan. Hän on saanut kristillisen kasvatuksen, eikä kotona ole koskaan edes puhuttu Islamista sanaakaan. Eikä Suomessa aiempina vuosikymmeninä edes ollut juuri yhtään muslimeja. Hänelle Islam on yhtä vieras uskonto kuin suurimmalle osalle muistakin suomalaisista. Hän sanoi myöskin, että hän ei välitä yleensäkään mistään uskonnoista, mutta jos jostakin uskonnosta pitäisi olla kiinnostunut, niin hän on kristinuskosta kiinnostunut. Ulkomailta tulevien on turha luulla, että kaikki ulkomaalaisen näköiset ovat tulleet pakolaisina ulkomailta tänne. Ja vielä virheellisempää on luulla, että kaikki heistä olisivat muslimeja. Kyllä täällä Suomessa on ollut ulkomaalasten maahanmuuttoa jo ennen pakolaisvirtoja. Ja kun Suomessa ovat syntyneet, ja täällä asuneet koko ikänsä, ja puolet sukulaisista on suomalaisia, eivät he monet ole muslimeja. Ulkonäön perusteella ei pidä luulla kaikkea.

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 75390955

      Täällä pukeutumisella ei ole ollut sellaista merkitystä kuin etelämaissa, jossa pitää olla viimeisen päälle huoliteltu ja olla edustavissa vaatteissa. Tämä tuntemani mies on aina pyörinyt porukoissa, joissa tekeminen ja liikunnallisuus tärkeämpää kuin edustaminen. Hän sanoi, että hän ei edes ole konservatiivinen millään tavalla. Ja hänellä on aivan erilainen tapa elää, eikä hän halua olla erilainen kuin ystävänsä. Eikä häntä edes kiinnosta ulkomaalaisten ympyrät ja hienoissa vaatteissa liikkuminen. Sitä ei eivät kaikki ulkomaalaiset tunnu ymmärtävän.

      • 75390955

        Tämä mies sanoi, että hän ei kaikkia rahojaan vaatteisiin halua laittaa. Siksi hän ostaa edullisia vaatteita. Kyllähän se näkyy, mutta hän sanoi, että hän haluaa muuhunkin elämään jättää rahaa kuin vaatteilla keikarointiin.


    • Ei_mutta

      kaikki muslimit ovat ulkomaalaisen näköisiä, ainakin pukeutumiseltaan. Jotkut höynäytetyt suomalaiset ämmätkin jätesäkki päällä...

    • moo-ham-mad

      Kyllähän sen järkikin sanoo, että islamiin liittyy monella tavalla haitallisia oppeja, kun viattomatkin joutuu kärsimään. Silti islamia puolustetaan jopa valhein. Miksi on niin hiton vaikea myöntää, että islam sellaisenaan ei ole yhteiskuntakelpoinen elämäntapa? Miksi ei voida myöntää, että islamia pitää kehittää sivistyneeseen suuntaan, jotta siihen sisältyvät opit eivät enää houkuttelisi muslimimiehiä kyseenlaiseen käyttäytymiseen ja sitä myöten koko uskonnon sekä kannattajakuntansa maineen ja uskottavuuden pilaantumiseen??? Miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1322
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1106
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      728
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      701
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe