Juha Sipilän suosio pääministerinä laskee kuin lehmän häntä. Tänään julkaistu tuore mittaus kertoo, että Sipilää pitää hyvänä pääministerinä enää vaivaiset 15 % suomalaisista.
Suomalaisten ylivertainen suosikki pääminiteriksi on Petteri Orpo.
Sipilän hallitus kaatuu viimeistään tammikuun presidenttivaalien jälkeen. Uusien vaalien jälkeen hallitus rakentuu Kokoomuksen ja SDP:n varaan.
Enää 15 % pitää Juha Sipilää hyvänä pääministerinä
18
223
Vastaukset 18
- Aliarvioi_kansalaiset
Tuoreimman HS-mittauksen mukaan sinisiä äänestäisi 1,3 prosenttia vastaajista. Se on vähemmän kuin kaikkien gallupien heittopussilla muut-ryhmällä. Menikö tässä pääministerin "hieno oivallus" pitää loikkaripersut hallituksessa pieleen? Aika moni on tyytymätön pääministerin päätöksiin.
Siniset ovat tipahtamassa samaan kuiluun, johon aikoinaan hulahtivat skyppiläiset ja Suomen viimeiset liberaalit.
Sinisten tulevaisuus näyttää pikemmin synkältä kuin valoisalta. Nykyisellä kannatuksella siniset on eduskuntapuolueista pienin. Yhdenkin edustajan saaminen seuraavaan eduskuntaan – erityisesti siinä tapauksessa, että Timo Soini ei enää ole vaaleissa mukana – on vähintäänkin työlästä.
Vaikka sinisillä on 29,4 prosenttia (5 ministeriä) Juha Sipilän (kesk) johtaman hallituksen 17 ministeripaikasta, yhdistyksen kannatus on gallupeissa vähäistä.
”Pääministeri Juha Sipilän (kesk) hallituksessa tunnelma on kuin jäitä poltellessa. Päätös toisensa jälkeen perutaan tai on sitten niissä rajoissa, joissa perustuslaki asetetaan kyseenalaiseksi.
Sekä keskusta että kokoomus olisivat omine rajoituksineen periaatteessa valmiita pohtimaan Suomen linjauksia avoimin mielin mm. EU:ssa, mutta kädet ovat sidotut hallituskokoonpanon vuoksi.
Sinisen eduskuntaryhmän viisi ministeriä ovat siilipuolustuksessa, eikä heillä ole mitään syytä liikkua senttiäkään. Hallitus elää päivä kerrallaan, eräänlaisessa pattitilanteessa."
Joskus käy vain niin, että oma etu mielessä tehdyt päätökset eivät ole yleisen edun mukaisia.
.- veronmaksajat
Veroja kiertävä Roisto-Sipilä on tullut tiensä päähän pääministerinä.
Orpon "massiivinen" kannatus tuossa Taloustutkimuksen IL;lle tilauksesta tehdylle "kyselylle".
"Taloustutkimuksen kysely on tehty henkilökohtaisena käyntihaastatteluna syksyn aikana. Vastaajia oli hieman päälle 1 000." Eivät siis tiedä edes tarkkaa lukua, moneltako ovat kysyneet, siis vastaajien määräkin on "arvio", heitto ? Onko kysymykset tehty muiden kyselyiden ohessa, syksyn aikana?
Kyllä on luotettavia nämä "kyselyt", joiden ainoa tehtävä on toimia mielipiteen muokkaajina tulevissa vaaleissa.- ex-keskustalainen
Sipilä on ahne omia etujaan ajava huijari, jonka kupla on puhjennut.
- Matematiikkaa
Eli silloin 85% suomalaisista pitää Sipilää huonona pääministerinä.
- YstäväsiTeuvo
Ilonpäivä Sipilisteille, suositumpi kuin Rinne.
Onneksi Sipilismi on yksinkertaisille. - Siivilöityvää
Onhan tuokin, outo "sininen" hallituksessa n. 1 % kannatuksella, pääministeri n. 15 % kannatuksella. Kai se on sitten sitä demokratiaa.
- S24uomlaineN
Katson eduskunnan paikkajako niin ymmärrät. Seuraavat vaalivat ovat 2019.
- Sipilä_on_veronkiertäjä
Todellisuudessa vain 1 % pitää Sipilää enää pätevänä pääministerinä.
- MajsAnalAUJomppeJOHTO
Orpo on nöösipoika Sipilään verrattuna, kuten Sinäkin minuun evp sotilaana.
- tosttettuuuuuuu
Lestismafian pedofiilinen paska haisee todella pahalle. Veroparatiisihuoraksi paljastunut Sipilä on sen todistanut.
- eikosk
Koskaan ei äänestetä kokoomuslaista, ei tulisi mieleenkään yäk. ei pressaakaan mistään hinnasta.
- Outoa.käytöstä
Kirjoittaa Stevve 8 vuotta ? Yäk ?
- Terrafamez
Kepun kannatus putoaa kuin kivi.
- siitävaan
Sipilää Suomen parasta Pääminiseriä, kannattaa kaikki Keskusta-oikeisto puolueet.
Noin 75% kansasta, eli lähes koko kansa. Sillä eihän nuo punakoijjarit, mitään kansaa ole,
vaan säälittävää rupusakkia. - Wademecume
siitävaan kirjoitti:
Sipilää Suomen parasta Pääminiseriä, kannattaa kaikki Keskusta-oikeisto puolueet.
Noin 75% kansasta, eli lähes koko kansa. Sillä eihän nuo punakoijjarit, mitään kansaa ole,
vaan säälittävää rupusakkia.Tuo 75% hyvästä kansasta tarkoittaa siis 15 % äänioikeutetuista. Se on kovin vähän, eikä sillä pysytä pääministerinä. Onneksi, tämä autuus alkaa riittämään jo.
Valehtelutodisteet vievät KEPUn perikatoon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66727Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.37494Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 108450
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412