Uskovillakin paljon korulauseita.

leijonakulkeekultaista

Ollaan niin Jumalan omia ja syntiä karsastavia, että oikein pahaa tekee. Ollaan tekevinään hyvää ja maailmaa paremmaksi. Toiset alentaa itsensä, toiset ylentää. Niin tai näin. Saatanan tekosia molemmat lähestymistavat. Jumalan omia lienee ainoastaan neutraalit, jotka ei tuomitse toisia ja osaavat antaa toisten pahat teot anteeksi.

3

93

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohti.iäisyyttä

      Onko sinulla taipumusta erityisherkkyyteen?

      Mutta sitten aiheeseen: Mooseskin alensi itsensä. Hänellä olisi ollut mahdollisuus kulkea maallisten kuninkaallisten seassa, mutta valitsi maan päällä osan kulkea uskovaisten seassa, joita maailman ylenkatsoi.
      Matteuksen evankeliumi:
      23:12 Mutta joka itsensä ylentää, se alennetaan; ja joka itsensä alentaa, se ylennetään.

      On tietenkin aika vaikeaa ihmiselle koko ajan yrittää olla nöyrä. Siinä kuitenkin pyritään kohtuullisuuteen kaikessa. Rikkaille tulee helposti röyhkeän ominaisuus, kun on kerskattavaa tavarassa. Kenties oma pärjääminenkin tuntuu olevan rahasta kiinni. Kavereita riittää, kun on esiteltävää ja tavaraa, voi jopa valita keitten kanssa liikkuu, aivan niin kuin rikkaat kuninkaalliset. Paitsi kyllähän uskovaisetkin valitsevat uskovaiset seurakseen.
      Ajallisesti rikas ei mieti rahan puolesta, mitä söisi. Itseltään saattaa kysellä, mitähän minä seuraavaksi haluaisin. Kenties Jumala piankin antaa tulla sen viimeisen päivän tälle maailmalle, eikä enää kenenkään tarvitse kysellä, miten huomisen kanssa. Viimeisen tuomion jälkeen, mikä oikea on, ei ole enää aikaa parannuksen teolle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1583
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      303
      841
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe