Hesarista: "Jos puoluebarometrin kaikki kysymykset pisteytetään ja arvioidaan puolueiden kokonaisimagot, ykkösenä on vihreät, kakkosena kokoomus, kolmosena Sdp, nelosena vasemmistoliitto, viidentenä keskusta ja kuudentena perussuomalaiset."
https://www.hs.fi/junkkari/art-2000005439932.html
https://www.hs.fi/junkkari/art-2000005439932.html
Vastaukset 22
Vanhimmat
Luin siihen asti, kun mainittiin, että Li Andersson suositumpi pääministeriksi, kuin Juha Sipilä, tipahti juttu Aku Ankan sarjaan.
Aku Ankat asialla: "Puoluebarometri on kuuden puolueen yhdessä teettämä tutkimus, jota ei koskaan virallisesti julkisteta, mutta tiedot tuloksista tulevat silti aina jotain kautta julkisuuteen."
Sipilä on oikeasti kokoomuslainen runkkari ja lestamafian valtaan saattama veroparatiisien parasiitti. Maanpetturi,globalisti, eurostoliittolainen, valehtelija ja listaa voi jatkaa hyvin pitkästi.
kepulaiset eivät vapise. Ne vaikenevat ja suhmuroivat kokoomuksen kaa kulisseissa.
Ja mitä sanovatkaan Lapuan kepulistit?
Keskusta keikkui imagoltaan valtakunnan ykköspuolueena yli kolme vuotta yhteen putkeen, keväästä 2013 huhtikuuhun 2016, mutta sen jälkeen on ollut keskustaväellä huivissa pitelemistä. Sen verran kylmää on ollut kyyti. Ensin kiilasivat imagovertailussa ohi vihreät ja kokoomus, viime keväänä SDP ja nyt vielä tänä syksynä jopa vasemmistoliitto.
Kieltämättä on ollut ikävää, kun yhä useammat ovat joutuneet valehtelevan median pauloihin. Se levittää mielikuvaa yhden ammatillisen etujärjestön ja yhden herätysliikkeen koplasta.
Nuhteeton maine palaa kuitenkin takuuvarmasti. Käännös parempaan alkaa heti kun Paavo saa vaalikampanjansa käyntiin.
Viestintuojien syyllistäminen on ikivanha kikka silloin kun ei ole enää muuta tehtävissä.
Nykyään päämisterin neuvotteluista poistutaan salaa auton takakontissa, etteivät kepua äänestävät lapualaiset mummut ja papat järkyttyisi, siitä ketä siellä käy.
On ymmärrettävää, ettei kiireinen pääministeri ehtinyt järjestää kokousta muualle. On samoin ymmärrettävää, että päivittäisen valtiomiestyön hektisessä paineessa moinen keskustelu taisi päästä unohtumaan.
Jos joku ilkeämielisesti epäilee niitä kiireitä: kuinka monen maan ykkösvaikuttaja lentää vakain ottein myös suihkaria, kun valtion etu vaatii?
Ylikylän Yngvelle ja kaikille muillekkin yli ja alakyläläisille tiedoksi: Nykyhallitus ei tule selviämään edes hurtilla huumorilla vaikka itse päämieskin sitä jopa eduskunnassa harrastaa.
Helsingin Sanomien gallupissa, Kokoomus 21,4 - SDP 19,0 - Vihreät 15,7 - Keskusta 15,1.
Hallitusta kannattaa enää 38 prosenttia äänestäjistä.
Vihervasemmistolla on jo enemmän kannatusta kuin hallituksella ja kohta demarit kirii kokoomuksen kiinni. Mitä tähän sanovat Lapuan kepulaiskokoomukselaiset mummut ja vaarit, joilta sote vie vielä loputkin hampaat suusta?
Vaaleihin on vielä pitkä aika. Varsinkin eruskuntavaaleihin.
Sitäpaitsi maakunnat jyrää asiat. Vaalikarja äänestää mitä äänestää.
Voisko tuotakaan selvemmin sanoa!?
Kepulaaset kaatuu vaikka saappahat jalas kunhan saavat maakuntamallinsa, jonka luulevat pelastavan hiipuvan puolueen.
kepu seko kokommus On tuossakin sinulla todella typerät nimittelyt, taidat kuulua alhaisempaan kansanryhmään ! noilla naurettavilla mielipiteilläsi ! Kyllä varmaan olet mielestäsi todella viisas kirjoittaessasi tuollasta törkyä ! IHMETTELEN KUN EI TUOTA POISTETA TÄLTÄ SIVULTA ?
Miksi mielestäsi pitäisi poistaa? Luvut ja kannatus ovat mitattuja tosiasioita, ei mitään törkyä.
kuulutko sinäkin alhaisempaan kansanryhmään ? Koska ei sinulla ole näköjään luetun ymmärtämisestä hajua !
Vähän joka puolella vaaditaan hallituksen eroa ja ennenaikaisia vaaleja. Siitä vain, kun kerran kansa vaatii. 😜
Kepun ja Kokoomuksen epäpyhä alianssi uhkaa pyyhkiä koko Kepun poliittiselta kartalta.
Seuraavan hallituksen muodostavat Kok, SDP ja Vihr. Maakunnat kyllä tulevat mutta niiden lukumäärä on 12 eli Pohjanmaa on jälleen Pohjanmaa, viimeisimmän läänijaon mukaan jatketaan.
Eivät uskalla jättää RKP:tä oppositioon, koska sillä tuntuu olevan ison puolueen vaikutusvalta. Ei välttämättä poliittinen, vaan sen taustalla olevilla henkilöillä vain on niin paljon valtaa, että sitä ei vihollisleiriin jätetä. Ei ole jättänyt monikaan hallitus vuosikymmeniin.
kepuli seko kokoomus ! Tämä kirjoitus pitäisi poistaa ! On aika ala-arvosta kirjoitusta, tuntuu kun olisi jokin pikkupoika kirjoittanut, kun joltain vanhemmalta tuollaisia sanoja kuullut eikä tiedä mitä ne tarkoittaa !