Otso Kantokorpi: "Mikä tahansa mädättäjistä, loisista ja tuhohyönteisistä asiallisesti kirjoitettu luonnontieteellisesti kestävä teos kertoisi minulle maailmasta paljon enemmän kuin tämä kirja, jota en todellakaan aio koskaan elämässäni lukea. Sen verran arvokasta jäljellä oleva aikani on"
Stubb-kirja Tietofinlandia-ehdokkaana
Stieglitz
983
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vieläkö ne nostaa tuota hammastahna mainosta ylöspäin.
Hävetkää: ”Valitsijaraatiin kuuluivat viestintäyrittäjä Harri Saukkomaa, viestintäpäällikkö Johanna Kurkikangas ja toimittaja Reetta Räty.” Hävetkää aivan saatanasti.
Kokoomusjäsenkirja taitaa löytyä jokaiselta. Ohut "elämänkerta" tietofinlandia-ehdokkaana, seiraavaksi varmaan Jarojen hybridikybertrollijahtikirja.
"On ihan pakko sanoa, että Alexander Stubbin elämäkerran tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkuus vie minulta lopullisesti uskon ko. palkinnon merkittävyyteen. Minulla on sellainen intuitiivinen käsitys, että Karo Hämäläinen voisi olla ihan kelpo kirjailija, mutta ei se kyllä nyt riitä. Tulee sellainen olo, että 40 vuottani kulttuurityöläisenä ja uskoani suomalaisen kulttuurin voimaan litataan perin juurin lokaan. Ei tällaista saisi ihan oikeasti tehdä, Kantokorpi toteaa."
Miksei sitten Jutilan ja Karalahden kirjat ole ehdokkaana ,niissä sitä asiaa ja faktaa vasta onkin.
Sinne olisi voinut laittaa ehdolle myös peruskoulun matematiikan kirjan. Ainakin sen missä opetetaan prosentit.
Aleksander Stubbista alkoi virallinen Suomen amerikkalainen typeryyskulttuuri hammastahnaärvötyksineen ja selfie-pällistelyineen. Stubbin takia ei kenenkään pitäisi edes harkita Suomen puolustamista missään sodissa.
Kulttuurimarxilaisuutta?
Kirjassa ei kaunistella, jos se alkaa sanoilla, voi vee mitä paskaa.