Toivotan kaikille siunattua sapattia. Muistutan, että aurinko laskee tänään neljältä (Helsingissä), joten älkää jättäkö valmisteluja viime tippaan.
Laitan vielä pari videota muistuttamaan, että olisi jo korkea aika käydä kaupassa ja siivota, jotta sapatti ei pääse yllättämään.
Ehkei itsellä koskaan ole aivan näin kiirettä pitänyt.
https://www.youtube.com/watch?v=7qSPiUUuuXI
https://www.youtube.com/watch?v=xnDEuj90ELg
Kiireetöntä ja siunattua sapattia!
6
170
Vastaukset 6
- Yksi_usko
Tässä vielä video, jossa opastetaan, että mitä asioita adventtikirkossa pitäisi korjata tai välttää. Niin tuo lastenkertomus, onko se ärsyttänyt ketään? Ei ainakaan minua.
https://www.youtube.com/watch?v=YVVNPNQuQzY
Mutta lähden nyt kauppaan ja sitten siivoan ja ja ja... ettei jää viime tippaan. - ei-kiirettä
Utsjoella on jo aurkolaskemassa, lasku klo 14:22. Ei hätää kerkevät auringon seuraajat käydä huomenna päivällä kaupassa ja siivoaminen onnistuu huomispäivällä myös, jos ei nyt kerkeä.
Emme kaikki ole aurinkon seuraajia, vaan pidämme sapatin illasta iltaan. Adventisteistä suurinpiirtein puolet ovat aurkonseuraajia ja toinen puoli pitää sapatin illasta-iltaan.- Yksi_usko
Näin on. Hyvää sapattia sinnekin!
- Yksi_usko
Tässä videossa on joitakin adventistiyliopistojen teologian opiskelijoiden "stereotyyppejä".
https://www.youtube.com/watch?v=JxTEK2-ZHOU
Hauska video. Pidetään hauskaa ja nautitaan sapatista! Eipä sitä niin typerää asiaa ole varmaan keksittykään, mitä ihmiset eivät tekisi pitäessään mielikuvituskavereitaan tyytyväisinä.
Onhan se hupaisaa ajatella, että jossain on jumala, joka kello kädessä kyttää palvojiensa puuhia. Kuulostaapa hienolta jumalalta!- Cycl0ne
Olen vähän samaa mieltä Bushmannin kanssa, että kellon kyttääminen kyllä on aivan typerää. Se ei myöskään ole lähelläkään sitä sapatin ydinideaa.
Yksi_usko on taas tuomassa näitä outoja juttuja tänne palstalle ja pilaamassa oikeiden adventistien mainetta. Tämäkin aloitus poistoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1141574
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111212- 81159
- 681114
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi56996Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k52982Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.130891- 73814
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a396811Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant61773