Neuvokaa mihin sijoitan

Minulla on tällä hetkellä kuukausisijoitus Mandatum Balticissa ja ajattelin aloittaa kuukausisäästämisen yhteen tai kahteen muuhun sijoitusrahastoon noin 30-40 eurolla. Mitä rahastoa suosittelette?
113359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ehdotan Mandatumin itäeurooppaa , siis siihen joka ei sijoita Venäjään. Pitkällä aikavälillä on hyvää nousupotentiaalia.

Manatatumin Latinalainen Amerikka voisi olla ihan jees. Yleensä kehittyvillä markkinoilla on parempi nousupotentiaali pitkällä aikavälillä vaikka hetkittäisiä laskuja voikin tulla. Balticista en oikein tiedä. Siellä on jo valmiiksi kallit osakkeet mutta saattaa onnistua. Itse en sijottaisi Balttiaan vaan miel. kehittyvään eurooppaan ( Itäeurooppa)

Odinin rahastot ovat kanssa hyviä, ainakin tähän mennessä

Äänestä

Susoittelen ottamaan yhteyttä Akseli Finanssipalveluihin.

Heidän rahastot ovat todella tuottavia!
Kysy ihmeessä lisää.

Äänestä

Paras hajautus aktiivisalkkuun tulee indeksirahastoista, Seligsonilla on hyviä.

Äänestä

Hei!

Olet ilmeisesti Sammon asiakas, ehdottaisin kyllä, että vaihtaisit Balticin kokonaan Mandatum Itä-Eurooppa rahastoon. Baltic alkaa olla parhaat päivänsä nähnyt.

Sitä vastoin Mandatum Itä-Eurooppa on nousussa ja uskoakseni nousua jatkuu ainakin muutaman vuoden. Toki sekin ottaa välillä takapakkia.

Mandatum on ottanut varovaisesti mukaan myös II aallon maita sijoituskohteiksi.
Indeksin ulkopuolisista maista olemme tehneet sijoituksia varovaisesti Kroatiaan ja Turkkiin.

Toisen aallon maiden osakemarkkinoiden voimakkaan nousun seurauksena uskomme tilanteen tasaantuvan vuoden 2005 alussa, jolloin olemme valmiita lisäämään EU-hakijamaiden painoa salkussa.

28.1.2005 rahastolla on sijoituksia muihin kuin EU-maihin Turkissa 7,9 %, Kroatiassa 4,3 % sekä muilla pienemmillä markkinoilla 1,7 %.

Äänestä

Jos haluat pitkän mutta vakaan sijoituksen ehdottaisin Kompassi 50 K:ta.

Äänestä

Kasvu vai tuotto

Äänestä
  • Itse pistäisin kasvu-osuuksiin, niin verottaja ei pääse tuottoon kiinni vuosittain. Lunastus antaa enemmän mahdollisuuksia verosuunnitteluun.

    -r

    Äänestä

Itse aloitin sijoittamisen Skandia säästövakuutukseen. Takuutuotto tällä hetkellä 7,0%
Siis tuon summan saat AINAKIN!

Ei paljon kannata sijoittaa epävarmoihin rahastoihin kun Skandialta saat noin mahtavan tarjouksen! Ja 100% riskittä!

Äänestä
  • Suomen valtion kannattaisi ottaa halpaa velkaa niin paljon kuin mahdollista (korko 2 - 3%) ja sijoittaa kaikki rahat tuohon kohteeseen kohta ei olisi veroja laisinkaan, tuotto ylittäisi lainata aiheutuvat kulut n. +5%. Loisto sijoitus!!!!

    Eikä mitään riskiä, ookonää ihan balanssissa?

    Tuotto ei ole 7 ja riskitön!!!!!

    Äänestä

Katso tarkkaan rahaston hoitopalkkioita.
Rahastoyhtiö voittaa aina.

Jos hoitopalkkiot menee yli 2 % niin on kallis.
Rahasto ottaa aina omansa.

Vertaile eri rahastoja. Suositut rahastot,esim. Nordean, on kalleimpia! Siitä syystä,että ihmisille on MYYTY rahastoja ja kokemattomat ihmiset ovat menneet koukkuun.

Äänestä
  • Joku tuolla alkupuolella ehdotteli että kaikki pois Balticista ja itäeurooppaan. Nyt taitaa olla niin että Baltic nousee ja itäeurooppa menee rajusti alas !!! Ota näistä sitten selvää.
    Minä siirsin kaiken mahdollisen balticiin noin kk sitten, tyhjensin russiankin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sari kirjoitti:

Minulla on tällä hetkellä kuukausisijoitus Mandatum Balticissa ja ajattelin aloittaa kuukausisäästämisen yhteen tai kahteen muuhun sijoitusrahastoon noin 30-40 eurolla. Mitä rahastoa suosittelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu