Kukaan ei taida valvoa , että onko kauppojen ja marketien auloissa rahaa kerjäävillä luvat kunnossa. Kirkonkylällä K-marketin tiloissa kerjää punaisiin pukeutunut afrikkalainen lapikkaat jalassa. Keräys on kuulemma afrikkalaisten hyväksi. Liivissä eikä lippaissa ei ole keräysluvan tunnusta eikä henkilö muka osaa suomea kysyttäessä.
Homma jatkuu kuukaudesta toiseen ja mummot uskovat antavansa rahaa SPR:lle vaikka rahat ottavalla ei ole mitään tekemistä SPR:n kanssa. Liiveissä on ranskalaisen AEDA:n värit. Suomessa se on käytännössä pelkkä postilokeroyhdistys.
Harmaa talous kukoistaa ja poliisia ei kiinnosta. Kyllä jonkun viranomaisen vastuulla on luvattoman keräystoiminnan valvonta...mutta kenen?
Valvooko poliisi keräyksiä kauppojen ovilla?
laitontakerjäämistä
1
1505
Vastaukset
- kxjxhcvb
Samaa olen ihmetellyt myös Klaukkalassa Viirin ostarilla. Perin omituista touhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079