Piispa Laajasalon radikaali rakkaus

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/piispa-laajasalo-aikoo-keskittya-suomen-hiljaisiin-ja-uskoo-ratkaisuun-homoparivihkimisessa-ettei-kirkko-hajoaisi-tahan-kysymykseen/6654662#gs.VJOEliU

Jos kirkolla jäisikin tuohon radikaaliin rakkauteen eli ovet auki ja apua kaikille, laittomillekin, niin Ok, hyväksyisin. Tavallaan se on kirkon tehtävä.
Vaan ei, kirkko alkaa valehtelemalla politikoimaan ja tuomitsemaan ne, joita ei ohjaa viran puolesta radikaali rakkaus, vaan terve järki. Lisäksi on kovin mielenkiintoista, että kirkon laupeus kohdistuu mamuihin ja homoihin 90%:sti, kuten tuostakin jutusta kävi ilmi.

Eli erotkaa kirkosta.
6176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Eli erotkaa kirkosta."
Tokihan sinä itse saat erota kirkosta. Jätä kuitenkin muiden ratkaistavaksi se, mitä muut tekevät.

Se mitä sinä kutsut terveeksi järjeksi, voi muiden silmissä näyttää kyyniseltä ja ihmisiä vihaavalta öyhötykseltä.

Äänestä
  • Ai, kyseenalaistatko todella käskyvaltani? Taidat olla niitä sivistysihmisiä?

    Varmasti terve järki vähä-älyisten tunneihmisten ja sosiaalisia hyvyyspisteitä keräävien piirissä useinkin vaikuttaa pahuudelta. Näidenkin pisteenkerääjien laupeus vaan tulee muista yhteyksistä usein ilmi, eli todellisuudessa ovat itsekkäitä paskoja, jotka vaan tajuavat opportunistisesti, että on mokutettava saadakseen niitä pisteitä. Tulee osin alitajunnastakin laumautumispsykologian kautta.

    Äänestä

  • Täällä Maahanmuuttopalstalla Maailmanmatti aka vuoriston.evakelisti kirjoittelee näillä "vuoriston vanhus" johdannaisilla. Sama vesipäinen suvakki kirjoittelee "Uskonnot ja usomukset/Kristinusko/Luterilaisuus" palstalla mummomuori nimimerkillä. Veikkaan, että kyseessä on jokin vanha transu, joka innosta puhkuen yrittää puolustella seksuaalisia vähemmistöjä ja mamuja. Selvä punavihreä hörhö! Luultavasti vetäny yhen LSD napin liikaa 70 luvulla!

    Äänestä

  • heh_heh_heh_ kirjoitti:

    Täällä Maahanmuuttopalstalla Maailmanmatti aka vuoriston.evakelisti kirjoittelee näillä "vuoriston vanhus" johdannaisilla. Sama vesipäinen suvakki kirjoittelee "Uskonnot ja usomukset/Kristinusko/Luterilaisuus" palstalla mummomuori nimimerkillä. Veikkaan, että kyseessä on jokin vanha transu, joka innosta puhkuen yrittää puolustella seksuaalisia vähemmistöjä ja mamuja. Selvä punavihreä hörhö! Luultavasti vetäny yhen LSD napin liikaa 70 luvulla!

    do diiiiiiiiii!

    Äänestä

Piispan+sydämellä+homot+ja+paperittomat.Eilen+erosi+kirkosta+232+henkilöä,+sata+enemmän+kuin+tavallisesti.+Tätä+ilososanomaa+vaan+enemmän,+niin+kirkkoon+kuuluu+kohta+alle+50%+väestöstä++ja+valtionkirkon+asema+voidaankin+lopettaa.+Papit+ja+piispat+hattu+kourassa+etsimään+elantoaan+kadulta.

Äänestä

Teemu saarnasi ennen omassa preppauskurssifirmassa. Tuli sellainen tunne, että lompakko on tärkeämpi kuin raamattu.

Firmat kaatuivat mutta himo toisten rahoihin ....

Maailmaa on kiva pelastaa muiden fyffellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PAHUUSZ kirjoitti:

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/piispa-laajasalo-aikoo-keskittya-suomen-hiljaisiin-ja-uskoo-ratkaisuun-homoparivihkimisessa-ettei-kirkko-hajoaisi-tahan-kysymykseen/6654662#gs.VJOEliU

Jos kirkolla jäisikin tuohon radikaaliin rakkauteen eli ovet auki ja apua kaikille, laittomillekin, niin Ok, hyväksyisin. Tavallaan se on kirkon tehtävä.
Vaan ei, kirkko alkaa valehtelemalla politikoimaan ja tuomitsemaan ne, joita ei ohjaa viran puolesta radikaali rakkaus, vaan terve järki. Lisäksi on kovin mielenkiintoista, että kirkon laupeus kohdistuu mamuihin ja homoihin 90%:sti, kuten tuostakin jutusta kävi ilmi.

Eli erotkaa kirkosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu