Lieksassa? Sitä sopii kyllä epäillä koska se ei ole onnistunut muuallakaan Suomessa, mutta joku voi tietää kuinka asia on Lieksan kohdalla.
Pitäisi varmaan katsoa jenkkilästä mallia, sillä siellä ainakin jossain päin integrointi on onnistunut, koska amerikkalaiset toimivat toisella tavalla kuin täällä.
Esim. Fort Morganin kaupunki päätti, ettei somaleja varten luoda uusia rakenteita, joissa on etuliite "pakolais-sitä" tai "maahanmuuttaja-tätä", vaan asiat hoidettiin samalla tavoin kuin kantaväestölläkin. Kaupunki pyrki välttämään rinnakkaisrakenteita, koska niillä on negatiivinen vaikutus yhteisöön. Somalit eivät siis saaneet erityisiä kotoutumistukia, ei omia uintivuoroja eikä muitakaan erityisapuja, vaan kohtelu oli samanlaista kuin kantaväestölläkin. Homma on ilmeisesti toiminut.
Suomessa on valitettavasti sellainen "hyvin tätien" verkosto, joka auliisti on tyrkyttämässä somaleille kaikkea mahdollista "sopeutumisen nimissä". Naiivisti tarkoitetaan ehkä hyvää, mutta todellisuudessa tehdään hallaa.
Pitäisi varmaan katsoa jenkkilästä mallia, sillä siellä ainakin jossain päin integrointi on onnistunut, koska amerikkalaiset toimivat toisella tavalla kuin täällä.
Esim. Fort Morganin kaupunki päätti, ettei somaleja varten luoda uusia rakenteita, joissa on etuliite "pakolais-sitä" tai "maahanmuuttaja-tätä", vaan asiat hoidettiin samalla tavoin kuin kantaväestölläkin. Kaupunki pyrki välttämään rinnakkaisrakenteita, koska niillä on negatiivinen vaikutus yhteisöön. Somalit eivät siis saaneet erityisiä kotoutumistukia, ei omia uintivuoroja eikä muitakaan erityisapuja, vaan kohtelu oli samanlaista kuin kantaväestölläkin. Homma on ilmeisesti toiminut.
Suomessa on valitettavasti sellainen "hyvin tätien" verkosto, joka auliisti on tyrkyttämässä somaleille kaikkea mahdollista "sopeutumisen nimissä". Naiivisti tarkoitetaan ehkä hyvää, mutta todellisuudessa tehdään hallaa.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Amerikassa kotoutuminen ei onnistunut, kuten muuallakaan maailmassa. Ongelmat samat joka puolella maailmaa.
Ilmeisesti paikkapaikoin kuitenkin paremmin kuin täällä.
Muutama on onnistunut kotoutumaan Lieksaan ja tekee jotain duunia. Valtaosa on mennyt töihin Helsingin seudulle.
Aloittajakin on jäänyt Lieksaan kun täällä ei työllisty jos ei halua, ja aloittaja ei halua. Saa nukkua aamulla pitkään iltapäivälle ja sitten voikin aloittaa tinaamisen ja tänne kirjoittelun.
Linkki?
Onko todisteita että muutama somali on oikeissa töissä Lieksassa, sitä paitsi se että käy töissä ei vielä kerro sopeutumisesta.
ps. Minä en asu Lieksassa enkä ole lieksalainen, etkä sinä elätä minua. Kommenttisi on tyypillinen suvakin kommentti, jossa yritetään aina leimata tietyt ihmiset työttömiksi ja juopoiksi.
Tekee duunia???? Kerro heti missä, menen katsomaan ihmettä! Jos on sossun rahoilla mennyt pääkaupunkiseudulle, ei tarkoita, että töihin. Siellä on tuhansia työttöminä, osa ollut vuosikausia, hyvin koulutettuja ihmisiä. Olisihan se maailman yhdeksäs ihme, jos Lieksan somali pestattaisiin työhön heti, kun astuu pääkaupunkiseudulle. Täällä ei enää pito parantunut, kantsii yrittää muualla.
Nopeasti poistettiin virheellinen tieto somalien työllisyysasteesta, kiitos siitä.
Siis+se+on+todellisuudessa+hieman+yli+20%,+ja+se+pitää+kutinsa.
Hyvin ovat kotoutuneet ja pysyvät myös hyvin kotonaan, eivät edes aamuisin lähde työpaikoilleen, niin hyvin pysyvät kotona!
Noin voi tosiaan sanoa.
Miten se kotoutuminen lasketaan? Pentujen lukumäärälläkö.
Kaikki liika suvaitsevaisuus on ymmärtämättömyyttä. Lieksan taholla se ei liene vielä paha, mutta tarpeeksi paha kuitenkin. Ei suvaitsevaisuutta, jatkoon. Jotain järkeä hakekaa tekemiseen. Yritystuet maahanmuutolla ratsastavilta on otettava pois, ja samalle viivalle kaikki. Se on todellista tasa-arvoa. Oman maan maanviljelijät mielestäni esimerkiksi olisivat nekin veroeuroni ansainneet.
Minä olen sen sortin veronmaksaja ja lieksalainen, että en hyväksy näitä kepulikonsteja väärinsuunnattujen eurojen taholta.
Helpompaa olisi minun ajatella, jos näin pahan kesän jälkeen päättäjät ajattelisivat satavuotiaan omia yrittäjiä ja maanviljelijöitä. Myötähävettää typeryys ja ymmärtämättömyys, joka aiheuttaa sekasortoa mielipiteissämme.
Pohjoisen maatalouden tukia leikataan koko ajan paljon. Afrikkaan vaaditaan loputtomaan Saharaan tuellista vettä, vaikka se on vuosikymmeniä osoittautunut humanismin loputtomaksi läveksi. Kuivaksi, loputtomaksi, jonka jano ei tunnu loppuvan iän kuuna.
Suvaitsevaisuuden lotinaa on, ja janoisten harhauttamista koko touhu. Ette näe tulevan pelin palasia hetken vertaa. Kohtaloa se ei liene, vain raaka totuus josta tulevaisuuden päätöksenteko on vastakin vaikeampaa.
Selittelijöitä kyllä löytyy ja kirjoittelijoita yllin kyllin merjalaisia.
Nalle Wahlroos: Kehitysapurahat menneet kankkulan kaivoon Afrikassa.
Tuokin piti Nallen sanoa, kun tollot ei älyä/ uskalla suutaan avata. Taas suomalaiset riehuivat Afrikkaan kaksi ja puoli miljoonaa euroa paskahuussien perustamis rahaa. Tehkööt tarpeeksi laajat seinät, niihinhän hangataan kädet, joilla on ensin pyyhitty perse. Näytettiin telkkarissa. Kun huussi on paskannettu kukkurilleen, siirrytään lähimpään pusikkoon, tietenkin paljain jaloin. Tätä kulttuuria Suomeenkin, monikulttuuria nääs.
Aloittajan kysymykseen on helppo vastata. Yksiselitteisesti. Ei ole.
On olemassa tiettyjä piirejä. Jos heiltä kysytään, ensin tulee fyrkkaa ja sitten tulee vaikutusvaltaa.
Ja sen jälkeen lisää fyrkkaa.
Onnetonta lipinäkyvyyttä, tai läpinäkyvyyttä, liian isosilmäisissä verkoissa.
Tulee se joskus suurikin kala, joka ei verkon läpi pääse. tai kalastaja joka ymmärtää verkon tiheyden tarpeellisen ja säädettävän, koon.
Erittäin hyvin ovat kotoutuneet. Korkeintaan piipahtavat lomailemassa entisessä kotimaassaan ja kertomassa kuinka hyvässä maassa he asuvat ja täydellä ylöspidolla.
Suomen somalista saattaa tulla Somalian uusi pressa, ja hän on luvannut laittaa maan asiat kuntoon viimeistään 2020. Kaikki voivat muuttaa sitten takas kotiinsa.
Onkos ruakintaruuhet edelleen käytös ja etehen lykätään vielä..
Eikös se seuraavankin pressan pitäisi suomessa olla musta? Joko eduskunta sääti lain, jonka mukaan suomen presidentin ei tarvitse olla sukujuuriltaan suomalainen?
Kotouttaminen on onnistunut niin hyvin että eivät lähde millään pois
Tuntemani sosiaalivirkailija sanoi minulle, että somalit ovat erittäin suuri "asiakasryhmä" heillä. Harkinnanvaraista tukea haetaan paljon.
Ja tätä harkinnanvaraista myönnetään kantasuomalaisille erittäin harvoin.
Perustelut on oltava todella vahvat.
Ei ketkään kotoudu, jos ei uusita koko prosessia kotouttavaksi. sillä nyt se on enemmänkin kotoutusta estävä.
Pitää paljolti paikkansa.
Ei noihin kannata mitää uhrata, nämähän on täyttä jotkaa tuo porukka, pihalle työnnetäviä suomesta ja heti kotimaitaan silottelemaan ja ketkalehtamaan
Miten muka somalit voisivat kotoutua tänne muutamassa vuodessa, kun iso osa Lieksan alkuperäisasukkaistakaan ei ole oppinut vielä ihmisten tavoille, vaikka ovat ihan syntyperäisiä lieksalaisia jo useiden sukupolvien ajalta.
Koskaan nuo eivät ihteesä tuu suomessa elättämään muutakuin täyttävät suomen ja jetkaavat.
jetka näitten päivän täyttää ja vaatimukset
500 vuotta on odotettu romanien kotoutumista ja odottaminen jatkuu. Saamme yhtä kauan odottaa somalien kotoutumista.
Teitä ruohonjuuritason "isäm maallista" porukkaa on yritetty sopeuttaa ja opettaa ihmisten tavoille vielä romaneitakin kauemmin, siinä kuitenkaan onnistumatta.
Linkki asiaan.ai niin...tuohan oli aamukärttyisen cuckpläjäys.
Onko mähkön hautuumaalla näkyny rauhanuskonnon hauskanpitjiä?
https://mvlehti.net/2017/11/21/video-hauskanpitoa-vanhalla-hautausmaalla-kangasalla/
Eipä ole noita kikattajia siellä näkynyt, ovat ilmeisesti niitä tamperelaisia suomiensin hörhöjä.
Onko suome ensin prukassa jo matutkin mukana? aiankin tuo yksi kiakttaja manaa allahia kehiin ja mökeltää jotain älämölökieltä!
Se mökeltäjä saattaa olla itse suomiensin-Marco, sehän on sellainen älämölöttäjä.
Ei se ollut, oli han erinäköinen kun kävi lieksassa, ja puhuin suomea,,,ei älämölökieltä!
Et näköjään ole ainoa joka puolustaa suomiensin-Marcoa henkeen ja vereen.
Mode näkyy olevan kanssasi samaa mieltä, koskapa poisti täältä Marcon sekavia älämölöpuheita ja Marin hysteerisiä kikatuskohtauksia koskeneen viestin.
Hyvä etten ole yksin, ja en ole suvakki!
En minäkään ole yksin mielipiteineni, meitä samanmielisiä on maassamme enemmistö, ja olen suvakki!