Tänään 13.11. A-studiossa asiaa matkailupitäjästä

Piirunverran tuulisempi.
26596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

voisivat laittaa tuulimyllyjä rahjasta lehtolle koko rannan täyteen, rannassa tuulee yleensä hyvin.

Äänestä

korruptiota ko touhu

Äänestä

Bulkariassa pelataan kuuleman mukaan auringolla.

Äänestä

Nyt olisi Vihreillä mahdollisuus näyttää kuinka he ovat huolissaan rauhaa ja terveyttä rakastavista lähimmäisistä,siis käyttäkää valitusoikeutta.Mallinahan teillä on jo valitus vireillä sähkölinjasta Pahkamaa-Mökkiperä (tuulisähkölinja).

Äänestä
  • Tämä sähkölinja on linjattu yhden kalajokilaakson vihreiden hallituksen jäsenen maiden läpi.Siinä syy tähän vihreiden valitukseen

    Äänestä

Jennille iso peukutus! Ennen maalaisliitto nojasi vaalimainoksessaan raamattuun ja lakikirjaan, nyt näyttää nojailevan tukiaisiin ja voimalakorvauksiin. On tämä varsinainen "kaupunki." Taitaa tursimi lopahtaa, samoin loma-asutus, kuka hullu tänne tulee noita myllyjä kattelemaan ja kuuntelemaan.

Äänestä
  • Oispa kiva kuulla joidenkin kyllä äänestäneitten "valtuutettujen" ajatus äänestivätkö omantunnon mukaan vai taas "käskystä"jälleen kerran

    Äänestä

  • toopeko kirjoitti:

    Oispa kiva kuulla joidenkin kyllä äänestäneitten "valtuutettujen" ajatus äänestivätkö omantunnon mukaan vai taas "käskystä"jälleen kerran

    Uskon vakaasti, että vanhoista valtuutetuista ainakin Erkki Aho olisi äänestänyt vastaan. Rehellinen ja avomielinen mies.

    Äänestä

Jopa se ottaa äänestystappio koville

Äänestä

Uks umbeen, vidduun duuloo!

Äänestä

Hiekkasärkille ja kylän keskustaan rakennetaan vähän uutta, mutta se ei ilahduta syrjäkylien väkeä, eikä ole tarkoituskaan. Heille on rakennettu tuulimyllyjä naapuriin. Tosin saavat Hiekkasärkkien turistitkin jo ihailla näitä jauhajia. Tulevaisuudessa Kalajoen väki köyhtyy, turistit kaikkoavat ja ne vähätkin liikkeet kylältä joutavat lopettamaan, koska Ylivieskan kanssa ei kyetä kilpailemaan, ei hinnalla, ei laadulla, eikä varsinkaan aukioloajoilla. Se on turha haaveilla mistään uusista kouluista tai paremmasta terveydenhuollosta, niitä ei rahoiteta tuulimyllyjen kiinteistöverotuloilla, eikä säälittävällä kauppakeskuksella, joka tulee olemaan jo valmistuessaan homeinen rähjä. Kalajoella on aina yritetty olla isompaa, mahtavampaa ja parempaa kuin oikeasti ollaan. Äärimmäisen nousukasmainen paikkakunta! Kalajoen juntit ovat saaneet juuri sellaiset päättäjät kuin ansaitsevatkin. Märiskään nyt, sillä mitään parannuksia ei ole tulossa yhtään mihinkään, lisää vain paskaa propelliin!

Äänestä
  • Oletko mahdollisesti Menttalisti kun tiedät noin tarkkaan tapahtumat?

    Äänestä

  • Siinä on negaatiot kohdillaan. Pitäisikö käyttää energia johonkin positiivisempaan? ;)

    Äänestä

  • etelänihminen kirjoitti:

    Siinä on negaatiot kohdillaan. Pitäisikö käyttää energia johonkin positiivisempaan? ;)

    Paskaan Kalajoella hukutaan ja valoa ei tunnelin päässä näy. Todellinen junttila, jossa vähäjärkiset apinat pyörii lippikset takaraivolle nykäistynä. Lippishän on juntin virkalakki.

    Äänestä

Tuulivoimalat tuovat Kalajoelle jatkossa yhtä paljon kiinteistöveroja kuin kaikki muut kiinteistöt yhteensä eli niillä kyllä rakennetaan vaikka ja mitä!! Eli lisää voimaloita KIITOS!!

Äänestä
  • Laitetaanpa reilu 15 vuotta eteenpäin ,niin pitäjässä on itku ja hammasten kiristys, kun riidellään kuka maksaa kymmenien konkurssimyllyn torsojen purkamisen.
    Yhtiöiltä mahdollisesti vaaditut vakuudet eivät riitä alkuunkaan purkuun,niin kallista puuhaa se on.Koko mylly tuhansine litroine öljyä ja valtava betonikakku ovat ongelmajätettä, niiden pois kuljetus ja siihen päälle maisemointi työt.Tämän kun kerrot myllyjen lukumäärällä,niin ollaan niin isoissa numeroissa,että saadut vuokra ja verotuotot eivät riitä edes kintaan voiteluun.

    Äänestä

  • Korruptiomyllyt kirjoitti:

    Laitetaanpa reilu 15 vuotta eteenpäin ,niin pitäjässä on itku ja hammasten kiristys, kun riidellään kuka maksaa kymmenien konkurssimyllyn torsojen purkamisen.
    Yhtiöiltä mahdollisesti vaaditut vakuudet eivät riitä alkuunkaan purkuun,niin kallista puuhaa se on.Koko mylly tuhansine litroine öljyä ja valtava betonikakku ovat ongelmajätettä, niiden pois kuljetus ja siihen päälle maisemointi työt.Tämän kun kerrot myllyjen lukumäärällä,niin ollaan niin isoissa numeroissa,että saadut vuokra ja verotuotot eivät riitä edes kintaan voiteluun.

    Kerroppa tuo railille.

    Äänestä

  • Vaikea kertoa 15 vuoden kuluttua - toki jos horsmamättäälle tai horsmamättäältä saat yhteyden niin onneksi vaan olkoon....

    Äänestä

  • lobbausta ja lahjontaa kuin jouluna

    Äänestä

Oliko jutussa puhetta matkailupitäjän todellisesta kultakaivoksesta Kalajoki-näyttelystä? Voimia näyttelyn pitäjälle sinne jonnekin, jossa terveydenhuolto toimii ja auringosta tehdään loppumatonta energiaa. Kiitos näyttelijä. Kiitos näyttely.

Äänestä
  • Hyi hävitön oot.

    Äänestä

  • Työntäkää koko näyttely kalajokeen niin keväällä tulvavesi vie sen.paskaa koko näyttely .oon nähny.päästään siittäki.kasa mökkejä ja ekin valituksia.

    Äänestä

Tuulivoiman yhteydessä puhutaan aina tukien määrästä, alla oleva teksti on suora lainaus Koillissanomien sivuilta. Siinä tulee hyvin esille mitä energiamuotoa oikeasti tuetaan:

" Suo­men val­tio on tu­ke­nut jo pit­kään esi­mer­kik­si tur­peen­polt­toa 100 mil­joo­nal­la eu­rol­la vuo­sit­tain, mikä on sama mää­rä, jon­ka tuu­li­voi­ma sai tu­kea vuo­si­na 2011-2015 yh­teen­sä. Suo­men val­tio tu­kee vuo­sit­tain kaik­kia fos­sii­lie­ner­gi­oi­ta noin kah­del­la mil­jar­dil­la eu­rol­la, mut­ta tätä kri­ti­soi­daan jul­ki­suu­des­sa tuu­li­voi­ma­tu­kia har­vem­min. Van­ha te­ol­li­suus ei ha­lua luo­pua saa­vu­te­tuis­ta eduis­ta, vaik­ka eko­lo­gi­suu­den li­säk­si uu­siu­tu­van ener­gi­an ke­hit­tä­mi­nen ja myyn­ti ovat jo erit­täin kan­nat­ta­va te­ol­li­suu­den muo­to."


Ja tässä linkki koko juttuun:

https://www.koillissanomat.fi/mielipidelukijalta/lukijalta-taistelua-tuulimyllyja-vastaan-ja-puolesta--34miten-maisemahaitta-ilmastonmuutoksen-torjunnan-edelle34-6.235.318368.8a215edc58

Äänestä

Mutta missä luuraa Hän? Joulu pilalla kun ei ole ketään jolle naureskella.

Äänestä

Onko vanhaekiä näkynyt?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kylmätuuli kirjoitti:

Piirunverran tuulisempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu