Matteus 18

Tuosta luvusta ei liene juurikaan iloa ja hyvää, positiivista seurannut. Siitäkö kristityt, varsinkin tietyt lahkot, ovat saaneet oikeutuksen uskonveljiensä/sisariensa vahtimiseen, stalkkaamiseen?

Eivät taida malttaa noudattaa tuota Matt. 18 kehotusta ottaa 'moitittavasti käyttäytyvän' tekemiset ensin kahden kesken hänen kanssaan esille - ja jos ei sillä 'synnintekijä' tokene, niin sitten vasta saisi levittää tietoa, ja useamman ihmisen voimin alkaa painostamaan ja kyyläämään 'synnintekijän' jokaista liikettä.
40360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Tärkeän asian otit esiin.Tuo nuhtelu on taitolaji.

Äänestä

Evankeliumi Matteuksen mukaan 18

1. Sillä hetkellä opetuslapset tulivat Jeesuksen tykö ja sanoivat: "Kuka on suurin taivasten valtakunnassa?"
2. Niin hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä
3. ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan.
4. Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa.
5. Ja joka ottaa tykönsä yhden tämänkaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut.
6. Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
7. Voi maailmaa viettelysten tähden! Viettelysten täytyy kyllä tulla; mutta voi sitä ihmistä, jonka kautta viettelys tulee!
8. Mutta jos sinun kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; parempi on sinulle, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat kädet tai molemmat jalat tallella, heitetään iankaikkiseen tuleen.
9. Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen.
10. Katsokaa, ettette halveksu yhtäkään näistä pienistä; sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa näkevät aina minun Isäni kasvot, joka on taivaissa.
12. Mitä arvelette? Jos jollakin ihmisellä on sata lammasta ja yksi niistä eksyy, eikö hän jätä niitä yhdeksääkymmentä yhdeksää vuorille ja mene etsimään eksynyttä?
13. Ja jos hän sen löytää, totisesti minä sanon teille: hän iloitsee enemmän siitä kuin niistä yhdeksästäkymmenestä yhdeksästä, jotka eivät olleet eksyneet.
14. Niin ei myöskään teidän taivaallisen Isänne tahto ole, että yksikään näistä pienistä joutuisi kadotukseen.
15. Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
16. Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.
17. Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.
18. Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on oleva sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on oleva päästetty taivaassa.
19. Vielä minä sanon teille: jos kaksi teistä maan päällä keskenään sopii mistä asiasta tahansa, että he sitä anovat, niin he saavat sen minun Isältäni, joka on taivaissa.
20. Sillä missä kaksi tahi kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä."
21. Silloin Pietari meni hänen tykönsä ja sanoi hänelle: "Herra, kuinka monta kertaa minun on annettava anteeksi veljelleni, joka rikkoo minua vastaan? Ihanko seitsemän kertaa?"
22. Jeesus vastasi hänelle: "Minä sanon sinulle: ei seitsemän kertaa, vaan seitsemänkymmentä kertaa seitsemän.
23. Sentähden taivasten valtakunta on verrattava kuninkaaseen, joka vaati palvelijoiltansa tiliä.
24. Ja kun hän rupesi tilintekoon, tuotiin hänen eteensä eräs, joka oli hänelle velkaa kymmenentuhatta leiviskää.
25. Mutta kun tällä ei ollut, millä maksaa, niin hänen herransa määräsi myytäväksi hänet ja hänen vaimonsa ja lapsensa ja kaikki, mitä hänellä oli, ja velan maksettavaksi.
26. Silloin palvelija lankesi maahan ja rukoili häntä sanoen: 'Ole pitkämielinen minua kohtaan, niin minä maksan sinulle kaikki'.
27. Niin herran kävi sääliksi sitä palvelijaa, ja hän päästi hänet ja antoi hänelle velan anteeksi.
28. Mutta mentyään ulos se palvelija tapasi erään kanssapalvelijoistaan, joka oli hänelle velkaa sata denaria; ja hän tarttui häneen, kuristi häntä kurkusta ja sanoi: 'Maksa, minkä olet velkaa'.
29. Niin hänen kanssapalvelijansa lankesi maahan ja pyysi häntä sanoen: 'Ole pitkämielinen minua kohtaan, niin minä maksan sinulle'.
30. Mutta hän ei tahtonut, vaan meni ja heitti hänet vankeuteen, kunnes hän maksaisi velkansa.
31. Kun nyt hänen kanssapalvelijansa näkivät, mitä tapahtui, tulivat he kovin murheellisiksi ja menivät ja ilmoittivat herrallensa kaiken, mitä oli tapahtunut.
32. Silloin hänen herransa kutsui hänet eteensä ja sanoi hänelle: 'Sinä paha palvelija! Minä annoin sinulle anteeksi kaiken sen velan, koska sitä minulta pyysit;
33. eikö sinunkin olisi pitänyt armahtaa kanssapalvelijaasi, niinkuin minäkin sinua armahdin?'
34. Ja hänen herransa vihastui ja antoi hänet vanginvartijan käsiin, kunnes hän maksaisi kaiken, minkä oli hänelle velkaa.
35. Näin myös minun taivaallinen Isäni tekee teille, ellette anna kukin veljellenne sydämestänne anteeksi."

Äänestä
  • Aloittaja viitannee tähän kohtaan:

    15. Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
    16. Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.
    17. Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.

    ”KotiPetri” kirjoittaa ”Raamatullinen nuhteleminen” blogissaan (inri.fi), josta otan muutaman kohdan.

    ”Paavali neuvoi Timoteusta, että tämän tuli saarnata sanaa, nuhdella (elenkhoo), varoittaa (epitimaoo) ja kehottaa (parakaleeoo) kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella. (2Tim 4:2.) Tämä ohje on annettu neuvoksi siihen, miten uskovaisia ja valittuja ja pyhiä tulee opettaa rakkaudessa totuuden noudattamiseen.”

    Tässä kohtaa onkin sitten eri tulkintalinjoja. Osa ei laske kaikkia kristittyjä edes kristityiksi, osa laskee vain ja ainustaan oman seurakuntansa jäsenet ”ainoiksi oikeiksi” uskoviksi ja loput kaikkea tuolta väliltä.

    ”Jos pyhien yhteyteen tulee eriuskoisia ja harhaoppisia riidanhaastajia, niin sellaisten kanssa ei ole viisasta käydä taitamattomia väittelyitä vaan heidät tulee jättää syntiensä valtaan ja erottaa heidät pyhien yhteydestä, kunhan heitä on ensin varoitettu kerran tai kahdesti. (2Joh 2; Tiit 2:9-11; Room 16:17-20; 2Tim 2:19-25; nuuthesiia νουθεσία: varoitus, nuhde; → nuutheteoo νουθετέω: neuvoa, nuhdella, varoittaa, esim. 2Tess 3:15; 1Tess 5:12,14; 1Kor 4:14.)”

    Tässä kohtaa ohjeet ovatkin erilaiset niitä kohtaan, jotka luetaan ”erisuskoisiksi ja harhaoppisiksi”. Heitä ei pidä varoitella kuin pari kertaa ja jättää asia sikseen.

    2.Timoteuksen kirje:
    2:23 Mutta vältä tyhmiä ja taitamattomia väittelyjä, sillä tiedäthän, että ne synnyttävät riitoja.
    2:24 Mutta Herran palvelijan ei sovi riidellä, vaan hänen tulee olla lempeä kaikkia kohtaan, kyetä opettamaan ja pahaa kärsimään;
    2:25 hänen tulee sävyisästi ojentaa vastustelijoita; ehkäpä Jumala antaa heille mielenmuutoksen, niin että tulevat tuntemaan totuuden

    Tämä ohje olisi syytä ainakin yrittää muistaa.

    Äänestä

Seuraavassa on Jeesuksen terveiset Herodekselle, kun fariseukset tulivat varoittamaan Jeesusta , että Herodes aikoo tappaa hänet.
Luukas 13:32 Jeesus lähetti fariseusten mukana tällaiset terveiset Herodekselle: "”Menkää ja sanokaa sille ketulle: ’Tänään ja huomenna minä ajan ulos riivaajia ja parannan sairaita, ja kolmantena päivänä saan työni päätökseen.’

Äänestä
  • Raamatuntutkijoiden nykytietämysten mukaaan Jeesus ei ole sanonut kuin pienen osan siitä mitä hänen sanomakseen on laitettu joten tuokin voi olla perinnetiedon mukaista raamatunkirjoittajien antamaa väärää tietoa.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Raamatuntutkijoiden nykytietämysten mukaaan Jeesus ei ole sanonut kuin pienen osan siitä mitä hänen sanomakseen on laitettu joten tuokin voi olla perinnetiedon mukaista raamatunkirjoittajien antamaa väärää tietoa.

    Sage8+sinulla+on+taas+canhentunutta+tietoa.+Nykykäsityksen+mukaan+koska+on+50%+todennäköisyys+että+Jeesus+sanoi+jotain+ja+50%+todennäköisyys,+voidaan+pitää+likiarvona+että+kaikki+mitä+Raamattu+esittää+Jeesuksen+sanomana+on+Jeesuksen+sanomaa+tai+näin+evankeliumien+kirjoittajien+piireissä+on+ainaki++uskottu+(+historianjeesus.fi/tutkimushistoriaa/kolmas-etsinta/+).+Tämä+oletus+perustuu+myös+pitkälti+siihen+oletukseen+että+kontrolloitu+mutta+hyvin+epämuodollinen+opetusperinne+on+säilynyt+katkeamattomana+(+historianjeesus.fi/tutkimusmenetelmista/muotokritiikki-ja-jeesus-tutkimus/traditionvalittamisen-malleja-iii/+).+Niin+sanotun+Jeesus+seminaarin+äänestys+Jeesuksen+sanomisista+on+omasta+puolestaan+nykyään+vedetty+lokana+vessanpytystä+alas,+sillä+se+perustui+enemmänkin+tutkijoiden+omiin+mielipiteisiin+kuin+tutkittuun+tietoon.Lisää+linkkejä:www.teologia.fi/tutkimus/raamattu-mainmenu-33/442-pirjoitus-kaaosmaista-luovuutta-katsaus-jeesus-tutkimuksen-nykytilaanwww.teologia.fi/component/content/article?id=303:miten-jeesus-tutkimus-tekee-jeesuksesta-tosi-ihmisenSe+että+Luukkaan+evankeliumi+esittää+Jeesuksen+sanoneen:+’Tänään+ja+huomenna+minä+ajan+ulos+riivaajia+ja+parannan+sairaita,+ja+kolmantena+päivänä+saan+työni+päätökseen.’+ei+ainakaan+näin+minun+tietääkseni+ole+mikään+ongelma,+ensinnäkin+se+kertoo+että+Jeesus+piti+Herodes+Antipasta+kierona+lurjuksena+ja+sen+jälkeen+korostaa+oman+missionsa+keskeisiä+tehtäviä+(manaaminen+ja+parantaminen).+Vaikeampaa+on+sanoa+onko+lauseen+loppu+myöhempää+reaktiota,+mutta+jotta+vältämme+edellisten+tutkijoiden+biltmanilaisen+skeptisyyden,+voidaan+muistaa+tähän+väliin+että+kolme+päivää+on+ajanmääreenä+vertauskuvallinen+myös+juutalaisten+rabbiinisessa+kirjallisuudessa.+Setarkoittaa+lähinnä+ajan+tulemista+päätökseen.

    Äänestä

  • UuttaTietoa kirjoitti:

    Sage8+sinulla+on+taas+canhentunutta+tietoa.+Nykykäsityksen+mukaan+koska+on+50%+todennäköisyys+että+Jeesus+sanoi+jotain+ja+50%+todennäköisyys,+voidaan+pitää+likiarvona+että+kaikki+mitä+Raamattu+esittää+Jeesuksen+sanomana+on+Jeesuksen+sanomaa+tai+näin+evankeliumien+kirjoittajien+piireissä+on+ainaki++uskottu+(+historianjeesus.fi/tutkimushistoriaa/kolmas-etsinta/+).+Tämä+oletus+perustuu+myös+pitkälti+siihen+oletukseen+että+kontrolloitu+mutta+hyvin+epämuodollinen+opetusperinne+on+säilynyt+katkeamattomana+(+historianjeesus.fi/tutkimusmenetelmista/muotokritiikki-ja-jeesus-tutkimus/traditionvalittamisen-malleja-iii/+).+Niin+sanotun+Jeesus+seminaarin+äänestys+Jeesuksen+sanomisista+on+omasta+puolestaan+nykyään+vedetty+lokana+vessanpytystä+alas,+sillä+se+perustui+enemmänkin+tutkijoiden+omiin+mielipiteisiin+kuin+tutkittuun+tietoon.Lisää+linkkejä:www.teologia.fi/tutkimus/raamattu-mainmenu-33/442-pirjoitus-kaaosmaista-luovuutta-katsaus-jeesus-tutkimuksen-nykytilaanwww.teologia.fi/component/content/article?id=303:miten-jeesus-tutkimus-tekee-jeesuksesta-tosi-ihmisenSe+että+Luukkaan+evankeliumi+esittää+Jeesuksen+sanoneen:+’Tänään+ja+huomenna+minä+ajan+ulos+riivaajia+ja+parannan+sairaita,+ja+kolmantena+päivänä+saan+työni+päätökseen.’+ei+ainakaan+näin+minun+tietääkseni+ole+mikään+ongelma,+ensinnäkin+se+kertoo+että+Jeesus+piti+Herodes+Antipasta+kierona+lurjuksena+ja+sen+jälkeen+korostaa+oman+missionsa+keskeisiä+tehtäviä+(manaaminen+ja+parantaminen).+Vaikeampaa+on+sanoa+onko+lauseen+loppu+myöhempää+reaktiota,+mutta+jotta+vältämme+edellisten+tutkijoiden+biltmanilaisen+skeptisyyden,+voidaan+muistaa+tähän+väliin+että+kolme+päivää+on+ajanmääreenä+vertauskuvallinen+myös+juutalaisten+rabbiinisessa+kirjallisuudessa.+Setarkoittaa+lähinnä+ajan+tulemista+päätökseen.

    Enpä usko tuota, en ainakaan selvää ottamatta.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Enpä usko tuota, en ainakaan selvää ottamatta.

    Kyllähän toki Bultmannilla oli vielä laajat kannattajansa 2000-luvun alussa, mutta nykyään Bultmann on kannettu museoon vaikka moni maalikko haikailee sen perään kuin Kekkosta konsanaan. On kuitenkin osattava elää ajan mukana ja pysyä sen hermoilla. Kehotan sinuakin marssimaan kirjastoon ja lukemaan uusimpia kirjoja kolmannesta etsinnästä, en kuitenkaan valikoiden vaan koko skaalasta. Jos ihmettelet mikä se uusi tieto sitten on, niin kyse on siitä että Jeesus oli juutalainen.

    Äänestä

  • UuttaTietoa kirjoitti:

    Kyllähän toki Bultmannilla oli vielä laajat kannattajansa 2000-luvun alussa, mutta nykyään Bultmann on kannettu museoon vaikka moni maalikko haikailee sen perään kuin Kekkosta konsanaan. On kuitenkin osattava elää ajan mukana ja pysyä sen hermoilla. Kehotan sinuakin marssimaan kirjastoon ja lukemaan uusimpia kirjoja kolmannesta etsinnästä, en kuitenkaan valikoiden vaan koko skaalasta. Jos ihmettelet mikä se uusi tieto sitten on, niin kyse on siitä että Jeesus oli juutalainen.

    Minä en haikaile Bultmannin perään vaan uskon nykyisiä suomalaisiakin raamatuntutkijoita joitten tietoja ei ole missään tapauksessa lytätty niinkuin ei evoluutioteoriaan ole vaikka kaiken maailman reinikaiset valheellisesti toisin väittävät.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Minä en haikaile Bultmannin perään vaan uskon nykyisiä suomalaisiakin raamatuntutkijoita joitten tietoja ei ole missään tapauksessa lytätty niinkuin ei evoluutioteoriaan ole vaikka kaiken maailman reinikaiset valheellisesti toisin väittävät.

    Pidä tästä kiinni :))

    Me uskomme Jumalan Sanaan!

    Äänestä

  • Aammeeeennn kirjoitti:

    Pidä tästä kiinni :))

    Me uskomme Jumalan Sanaan!

    Et sinäkään kaikkeen mitä Raamattuun on kirjoitettu, jos väität muuta, valehtelet.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Et sinäkään kaikkeen mitä Raamattuun on kirjoitettu, jos väität muuta, valehtelet.

    Sinäkö taas täällä tiedät kaikkien muiden puolesta :))

    Äänestä

  • äläolehassutaas kirjoitti:

    Sinäkö taas täällä tiedät kaikkien muiden puolesta :))

    Minä kuitenkin kirjoitan yhdellä nimimerkillä enkä kuten sinä jonka persoona tuntuu pahasti hajonneelta ja kierolta.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Minä kuitenkin kirjoitan yhdellä nimimerkillä enkä kuten sinä jonka persoona tuntuu pahasti hajonneelta ja kierolta.

    Ihanaa että sulla menee hyvin ja niin ihanasti osaat ajatella muiden ajatuksia ja tuoda nämä aatoksesi kaikella kaunopuheisuudellasi esiin meidän kaikkien iloksi ja opetukseksi :))

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Minä en haikaile Bultmannin perään vaan uskon nykyisiä suomalaisiakin raamatuntutkijoita joitten tietoja ei ole missään tapauksessa lytätty niinkuin ei evoluutioteoriaan ole vaikka kaiken maailman reinikaiset valheellisesti toisin väittävät.

    Kävin tässä välissä tunnin suihkussa, mutta nyt vastaamaan. Eli kuten tiedät tiede on itseään korjaavaan. Kun löydetään jotain uutta vanhaa teoriaa korjataan. Myöski jos vanha teoria osoittauvanhentuneeksi ja tilalle on olemassa jo parempi teoriaa, se vanha teoria korvataan uudella. Näin esimerkiksi kävi kun Darvinin versio evoluutioteoriasta osui aiempua teorioita paremmaksi ja muut hylättiin vanhentuneina. Evoluutio teorian tilalle ei myöskään ole löydetti mitään parempaa selitysmallia joka voisi haastaa vanhan teoria, sen verran kuitenkin tiede on kehittynyt että nykyisin Daeärwinin teoriasta on nykyisessä evoluutioteoriassa enään vain viitteeksi. No mutta jatketaahan nyt jokainen arkiaskareita kukin tahollamme. Hyvää päivän jatkoa.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Et sinäkään kaikkeen mitä Raamattuun on kirjoitettu, jos väität muuta, valehtelet.

    Tuosta lauseesta jäi "usko" sana pois.

    Äänestä

  • UuttaTietoa kirjoitti:

    Kävin tässä välissä tunnin suihkussa, mutta nyt vastaamaan. Eli kuten tiedät tiede on itseään korjaavaan. Kun löydetään jotain uutta vanhaa teoriaa korjataan. Myöski jos vanha teoria osoittauvanhentuneeksi ja tilalle on olemassa jo parempi teoriaa, se vanha teoria korvataan uudella. Näin esimerkiksi kävi kun Darvinin versio evoluutioteoriasta osui aiempua teorioita paremmaksi ja muut hylättiin vanhentuneina. Evoluutio teorian tilalle ei myöskään ole löydetti mitään parempaa selitysmallia joka voisi haastaa vanhan teoria, sen verran kuitenkin tiede on kehittynyt että nykyisin Daeärwinin teoriasta on nykyisessä evoluutioteoriassa enään vain viitteeksi. No mutta jatketaahan nyt jokainen arkiaskareita kukin tahollamme. Hyvää päivän jatkoa.

    Hyvää päivän jatkoa sinullekin.

    Äänestä

  • Tuntuu että jotkut uskovat poimivat vain niitä esimerkkejä Raamatusta, joilla voivat "oikeuttaa" omat pahat tapansa? :D

    Äänestä

Kuka tietää, mitä Jeesus on sanonut? Ei kukaan. Raamattu on käännetty ja väännetty monen monta kertaa. Aina sellaiseksi kuin on ollut tarpeellista kirkkojen kannalta.

Äänestä
  • Eli ainut mitä voimme uskoa on, että evankelistat Pyhässä hengessä totta kirjoittivat!

    Äänestä

Luuk.13:32 Biblia (1776). Ja hän sanoi heille: menkäät ja sanokaat sille ketulle: katso, minä ajan ulos perkeleitä, ja parannan tänäpänä ja huomena, ja kolmantena päivänä minä lopetan.

Äänestä

"2. Niin hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä
3. ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan. "

Tässä on itseasiassa koko luvun kiteytys! Jos ette käänny ja ota vastaan uskoa Jeesukseen ja näin tule Jumalan lapseksi, niin ette pääse taivasten valtakuntaan.

Äänestä

"8. Mutta jos sinun kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; parempi on sinulle, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat kädet tai molemmat jalat tallella, heitetään iankaikkiseen tuleen.
9. Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen. "

Tässä muuten Jeesus tuo esiin myös nykyään lääketieteessä käytetyn menetelmän.

Nimittäin jos kuolioon mennyt jalka on viemässä ihmistä kuoleman kitaan, niin se jalka leikataan poikki.

Periaate on, että parempi jos jalka menetetään kuin että koko ruumis kuolee ja mätänee omaisten surressa vainajaa. Ihmiskunnan enemmistö pitää parempana elää jalkapuolena kuin vainajana.

Mutta kukin päättäköön omalla kohdallaan!

Äänestä
  • :D No, ehkä ei sentään tuossa noin kirjaimellisesti tarkoiteta...

    Äänestä

  • raunielisa kirjoitti:

    :D No, ehkä ei sentään tuossa noin kirjaimellisesti tarkoiteta...

    Oletko sinä elänyt jossain pullossa? Vai etkö tosiaan tiedä amputaatioista mitään, kun kuolioon mennyt raaja leikataan pois, että ihminen pelastuu, vaikkakin raajarikkona?

    Äänestä

  • Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla!

    :-(

    Siis jos veljesi ei kuuntele seurakunnankaan nuhtelua, niin hänet voi erottaa seurakunnasta - mikä on kuin hakkaisi irti kätensä tai repäisisi irti silmänsä - ja suhtautua sitten häneen kuin pakanaan ja publikaaniin.

    Kuitenkin tietysti pitkämielisyys ja armahtaminen tässäkin asiassa muistaen!

    Äänestä

  • EttäSillee kirjoitti:

    Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla!

    :-(

    Siis jos veljesi ei kuuntele seurakunnankaan nuhtelua, niin hänet voi erottaa seurakunnasta - mikä on kuin hakkaisi irti kätensä tai repäisisi irti silmänsä - ja suhtautua sitten häneen kuin pakanaan ja publikaaniin.

    Kuitenkin tietysti pitkämielisyys ja armahtaminen tässäkin asiassa muistaen!

    Aivan, vertauskuvallinen ilmaisu on kyseessä.

    Äänestä

  • EttäSillee kirjoitti:

    Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla!

    :-(

    Siis jos veljesi ei kuuntele seurakunnankaan nuhtelua, niin hänet voi erottaa seurakunnasta - mikä on kuin hakkaisi irti kätensä tai repäisisi irti silmänsä - ja suhtautua sitten häneen kuin pakanaan ja publikaaniin.

    Kuitenkin tietysti pitkämielisyys ja armahtaminen tässäkin asiassa muistaen!

    "Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla! "

    Jeesushan on suorasukaisen rehellinen eikä teeskentelevän "hienotunteinen" kuin kirkon papit ovat. Jeesuksen esimerkki on räikeä ja jopa raaka, mutta kaikessa purevuudessaan rehellinen ja oikea. Yhtälailla kun parempi on jos jalka menetetään kuin että koko ruumis kuolee, niin samoin parempi on olla jalkapuoli taivaassa kuin kokonaisena kadotuksessa. Eli kaiken kaikkiaan synti tulee heittää pois elämästä maksoi mitä maksoi. Tämä on se Jeesuksen sanoma. Ja monella uskovalle tämä on maksanut jopa hengen, marttyyreitä on työstetty viimeisen 2000 vuoden aikana kymmeniä miljoonia ja lisää tulee marttyyreita taas tänään noin 200 uskovan verran.

    Äänestä

  • JeesuksenSanoma kirjoitti:

    "Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla! "

    Jeesushan on suorasukaisen rehellinen eikä teeskentelevän "hienotunteinen" kuin kirkon papit ovat. Jeesuksen esimerkki on räikeä ja jopa raaka, mutta kaikessa purevuudessaan rehellinen ja oikea. Yhtälailla kun parempi on jos jalka menetetään kuin että koko ruumis kuolee, niin samoin parempi on olla jalkapuoli taivaassa kuin kokonaisena kadotuksessa. Eli kaiken kaikkiaan synti tulee heittää pois elämästä maksoi mitä maksoi. Tämä on se Jeesuksen sanoma. Ja monella uskovalle tämä on maksanut jopa hengen, marttyyreitä on työstetty viimeisen 2000 vuoden aikana kymmeniä miljoonia ja lisää tulee marttyyreita taas tänään noin 200 uskovan verran.

    Jeesus oli hyvä opettaja. Mutta en ihan allekirjoita tuota teeskentyä joka papin kohdalla. Ehkä vanhemmat papit ovat sellaisia?

    Äänestä

  • JeesuksenSanoma kirjoitti:

    "Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla! "

    Jeesushan on suorasukaisen rehellinen eikä teeskentelevän "hienotunteinen" kuin kirkon papit ovat. Jeesuksen esimerkki on räikeä ja jopa raaka, mutta kaikessa purevuudessaan rehellinen ja oikea. Yhtälailla kun parempi on jos jalka menetetään kuin että koko ruumis kuolee, niin samoin parempi on olla jalkapuoli taivaassa kuin kokonaisena kadotuksessa. Eli kaiken kaikkiaan synti tulee heittää pois elämästä maksoi mitä maksoi. Tämä on se Jeesuksen sanoma. Ja monella uskovalle tämä on maksanut jopa hengen, marttyyreitä on työstetty viimeisen 2000 vuoden aikana kymmeniä miljoonia ja lisää tulee marttyyreita taas tänään noin 200 uskovan verran.

    No niin,
    kuitenkin tosiaan muistaen kaikella pitkämielisyydellä ja armahtavaisuudella, että syntiä tekevän ja sellaiseen muitakin eksyttävän veljen tai sisaren erottaminen seurakunnasta on rajuudessa ja raakuudessa verrattavissa kehon runtelemiseen ja amputaatioon.
    Seurakunnanhan näet ainakin tulisi olla Kristuksen ruumis... toisin sanoen Kristuksen morsian
    - siis olla Pyhässä Hengessä yhtä Hänen kanssaan, niinkuin Hän on yhtä Isän kanssa!

    Siitä voidaan tietysti olla erimielisiä, että onko näin enää nykyään? Ja mikä kirkkokunta tai seurakunta vai yleinen tosi kristittyjen yhteys tämän toteuttaa?
    Itse olen sillä kannalla, että meidän uskovien tulisi pyrkiä elämään samalla tavalla, kuin opetuslapset elivät. Siis tiiviissä yhteisössä toisistamme huolta pitäen ja siten myös Jeesuksen käskyt pitäen!

    Äänestä

  • JeesuksenSanoma kirjoitti:

    "Ehkä tämä kuitenkin on myös vertauskuvallista kehotusta seurakuntaruumiille, jonka 'jäseniä' olemme mm. sen kätenä tai silmänä. Ainakin meidän pitäisi olla! "

    Jeesushan on suorasukaisen rehellinen eikä teeskentelevän "hienotunteinen" kuin kirkon papit ovat. Jeesuksen esimerkki on räikeä ja jopa raaka, mutta kaikessa purevuudessaan rehellinen ja oikea. Yhtälailla kun parempi on jos jalka menetetään kuin että koko ruumis kuolee, niin samoin parempi on olla jalkapuoli taivaassa kuin kokonaisena kadotuksessa. Eli kaiken kaikkiaan synti tulee heittää pois elämästä maksoi mitä maksoi. Tämä on se Jeesuksen sanoma. Ja monella uskovalle tämä on maksanut jopa hengen, marttyyreitä on työstetty viimeisen 2000 vuoden aikana kymmeniä miljoonia ja lisää tulee marttyyreita taas tänään noin 200 uskovan verran.

    Luulempa, että siinä missä Martti Luther tänäpäivänä popittaisi kirkossa heviä hengellisenä musiikkina, niin Jeesus hengailisi tänään näitten kapinapappien kanssa.

    Äänestä

  • UPDATE_11773982 kirjoitti:

    Luulempa, että siinä missä Martti Luther tänäpäivänä popittaisi kirkossa heviä hengellisenä musiikkina, niin Jeesus hengailisi tänään näitten kapinapappien kanssa.

    Luulo ei ole tiedon väärti varsinkaan tässä asiassa. Kapina on noituuden syntiä!

    Äänestä

  • CutOff kirjoitti:

    Luulo ei ole tiedon väärti varsinkaan tässä asiassa. Kapina on noituuden syntiä!

    Kapina on aina asettumista auktoriteettiä vastaan, ei siinä ole ollenkaan noituudesta kyse. Suomessa kapinapapit asettuivat kirkon piispainkokoulsen päätöstä vastaan noudattamalla Suomen lakia ja kirkolliskokouksen päätöstä. Useimmat kapinapapit vetoavat äärimmäiseen lähimmäisen rakkauteen joka koskee aivan jokaista ihmistä eikä suinkaan rajoitu vain pieneen rajattuun etuoikeutettuun ryhmään.

    Äänestä

Jeesus sanoi Jeesus sanoi

Suurimman osan on sanonut toiset profeetat, eli Jeesus jakaa niin sanotusti ryöstösaalista.
Hän ei ole itse siitä vaivaa nähnyt.

Eikä Jeesus niinkään vaan ne, jotka tekivät hänestä persoonaa. Sieltä löytyy myös paljon muilta, kuin profeetoilta koottuja sanontoja.
200-luvulla kielettiin heprealaisen raamatun (VT) lukeminen, aramean kieli ja sapatin pyhittäminen. Oletettiin ilmeisesti, että näin asia ei koskaan selviä.


Esimerkiksi sanononta...." Ketuillakin on pesäkolonsa mutta ihmisen pojalla ei ole mihin päänsä kallistaa. "

On sanonut jo aikaisemmin yksi roomalainen sotapäällikkö tuohtuneena siitä, että Rooman puolesta taistelleiden sotilaiden kotiin palatessa, heiltä oli viety kodit ja maat ja kädettöminä ja ja lattomina he vaelsiviat pitkin teitä.

Äänestä
  • Jeesuksen sanat; "MInä voin antaa henkeni milloin tahansa ja ottaa sen taas takaisin " On sanonut yksi filosofi, Apollonios Tyanalainen, joka vaelsi paljain jaloin ja valkoinen kaapu päällä pitkin maailmaa, luovutti perimänsä omaisuuden pois ja omistautui filosofialle.
    Hän joutui oikeuteenkin, ja vaikka oli kahleissa hän katosi oikeussalista kuin ilmaan.

    Hänellä oli poikarakas, joka on kirjoittanut hänestä, mutta nekin kirjoitukset on yritetty hävittää koska hänestä on siirretty paljon aineksia Jeesukseen.

    Äänestä

"Luulempa, että siinä missä Martti Luther tänäpäivänä popittaisi kirkossa heviä hengellisenä musiikkina, niin Jeesus hengailisi tänään näitten kapinapappien kanssa. "

No siis, ei varmaankaan. Jos Jesaja 53 , kuten usein väitetään, kertoisi Jeesuksesta, hän jakaisi nyt saalista rikkaiden kanssa. Eli, olisi rikastunut rikkaiden kanssa. Hierottaisi itseään kalliilla voiteilla, ja käskisi muiden maksaa verot.
Eläisi kuin taivaan lintu, lapsen kaltaisesti huolettomana ja vastuuttomana.

Äänestä

”Tuosta luvusta ei liene juurikaan iloa ja hyvää, positiivista seurannut. Siitäkö kristityt, varsinkin tietyt lahkot, ovat saaneet oikeutuksen uskonveljiensä/sisariensa vahtimiseen, stalkkaamiseen?”

Matt. 18: 15 Jeesus toteaa: ”Mutta jos veljesi rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahden kesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi”.

Noinhan sen pitäisi mennäkin, koska käytäntönä on pikemminkin tapa, että selän takana on tapana haukkua lähimmäistään ei ainoastaan yhdelle, vaan monelle lähimmäiselle.

Tuossa tapauksessa ei tosin ollut kysymys lähimmäisestä, vaan veljestä.
Jeesuksen sanomana Hänen veljensä (sisar, äiti) on henkilö, joka tekee Hänen taivaallisen Isänsä tahdon.

Jeesuksen seurakunnassa jokainen taivaallisen Isän lapsena, on Kristuksessa veli ja sisar, ja rakkaus Jeesukseen ja Jumalaan sitoo heidät yhteen ilman ristiriitoja.

Syystä tai toisesta Jeesuksen esimerkissä veli Jeesuksessa rikkoi rakkauden lakia vastaan aiheuttaen heidän välilleen ristiriidan, ristiriidan, jonka aiheuttaja olisi eliminoinut anteeksipyynnöllä.
Kun anteeksipyyntöä ei herunut todistajan tai kahdenkaan läsnä ollessa, ei edes seurakunnankaan valistamana, niin seurakunta ja rikkomuksen kohteeksi joutunut voi kohdella häntä pakanana/publikaanina

Tuskinpa pakanakohtelun ansaitseva enää seurakunnan piirissä viihtyy.

Äänestä

" Nuhtele häntä kahden kesken "

Mies ei kuitenkaan toiminut kuten opetti, vaan huuteli julkisilla paikoilla, te kyykäärmeen sikiöt ulkokultaiset, omavanhurskaat, isästä perkeleestä, valkeiksi kalkitut haudat, siivilöitte hyttysen......... ja huuto kuuluu vielä kahdentuhannen vuoden päähän.

Äänestä
  • Luin sinun kommenttisi tästä keskustelusta ja pakko sanoa että mikä ihmeen hùteleva nettitrolli se sinäkin mahdat olla? Voisit ehkä käyttää asiallisempaa ja ihmisiin vetoavampaa kieltä sekä myös esittää jälkimainingeissa perusteluja, niin voit saada asia ehkä läpi. Siis jos sinusta on ollenkaan asialliseen keskusteluun, mitä nyt tulee näin kommenttiesi perusteella.

    Äänestä

  • Kiitos kiinnostuksesta, jos minua tarkoitit.

    Totuus on terävä miekka, se lyö ja parantaa.

    Lähinnä minua on kutsuttu Putintrolliksi, antikristukseksi, ja saatanan tyttäreksi, mutta asiattomaksi minua ei vielä ole sanottu.
    Onhan minulla aina asiaa, eikä sitä yhtä ja samaa, vaan erilaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rtyikj kirjoitti:

Tuosta luvusta ei liene juurikaan iloa ja hyvää, positiivista seurannut. Siitäkö kristityt, varsinkin tietyt lahkot, ovat saaneet oikeutuksen uskonveljiensä/sisariensa vahtimiseen, stalkkaamiseen?

Eivät taida malttaa noudattaa tuota Matt. 18 kehotusta ottaa 'moitittavasti käyttäytyvän' tekemiset ensin kahden kesken hänen kanssaan esille - ja jos ei sillä 'synnintekijä' tokene, niin sitten vasta saisi levittää tietoa, ja useamman ihmisen voimin alkaa painostamaan ja kyyläämään 'synnintekijän' jokaista liikettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu