Mitä kieltä?

JeesuksenSerkkujako

Bussissa sattui lähistölleni lauma puheliaita lähi-idän naisia. Kieli jota he (se puheliain pääasiassa) puhui oli jonkinlainen heprean ja arabian sekoitus. Siinä oli heprean sanoja ja heprean loppupäätteitä ja kamalasti kurkkuäänteitä, mutta oli kuitenkin enemmänkin arabialta kuulostavaa.

Eisunka se ollut jotain arameaa, Jeesuksen kotikieltä? Puhuuko kukaan enää arameaa? Vai olisko ollut jotain palejen arabiaa?

Mitä kielititeteilijät veikkaatte?
.

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arameaa

      ei enää puhuta. Eri maista tulevien ihmisten arabia kuulostaa hyvin erilaiselle. Varsinkin tunsialaisten puhe kuulostaa minusta usein heprealle.

      • frrfrfrfrfrfr

        Arameaa puhuvat useat Syyrian ja Lähi-Idän kristityt. Valitettavasti he ovat olleet vainojen kohteina jo usean vuosisadan ajan ja heidän kulttuurinsa on uhattuna.Kukaan ei välitä heistä eikä muistakaan ei-islamilaisista vainotuista. Häpeä!


      • DamascoksenSerkkujako
        frrfrfrfrfrfr kirjoitti:

        Arameaa puhuvat useat Syyrian ja Lähi-Idän kristityt. Valitettavasti he ovat olleet vainojen kohteina jo usean vuosisadan ajan ja heidän kulttuurinsa on uhattuna.Kukaan ei välitä heistä eikä muistakaan ei-islamilaisista vainotuista. Häpeä!

        Tuo teoria sopisi hyvin näihin naisiin. Ehkäpä he olivat Syyriasta tulleita.


    • bkfhsgsfsfsf

      Hepreasta on hyvin vaikeaa erehtyä sitä kuullessaan, jos sitä on jossakin kuullut, - kielen osaaminenkaan ei ole välttämätöntä. Arabian eri murreversioista sen erottaa suhteellisen helposti, vaikka ne kielisukulaisia ovatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3527
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      123
      1399
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1331
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1048
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1026
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      967
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      875
    Aihe