KARI ENQVISTIN KOLUMNI:

Me tiedämme, että alkuräjähdys on totta

Alkuräjähdyksen vastustajat ovat lähes poikkeuksetta uskonnollisia fundamentalisteja, kirjoittaa Kari Enqvist.

https://yle.fi/uutiset/3-9788246

***
TOTTA PUHUEN EMME TIEDÄ VAAN USKOMME.
Tai siis uskovaiset uskovat. Uskovaisia on monta lajia, mm. luomisuskovaisia ja alkuräjähdysuskovaisia.
Kaikkein lujimmin uskovat --fundamentalistit-- saavat jopa palkkaa uskomisestaan, kuten vaikkapa Kari Enqvist.
MUTTA
Jos ihan tarkkoja ollaan, niin kukaan ei tiedä miten maailma ja elämä on tullut olemassaoloon. Niitä jotka sanovat tietävänsä on pilvin pimein, uskokoon ken haluaa.

KAIKISSA TAPAUKSISSA USKO PERUSTUU USKOON.

16

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onneksi tiedon (kuten Kari Enqvist tarkoittaa) ei tarvitse perustua uskoon vaan testattavuuteen.

      • Voisinjauhaaikuisuuden

        Mutta elämän synnystä maapallolla ei ole olemassa tutkimustuloksia, evoluutioteoria ei vastaa siihen mitään vaan hyppää kauas eteenpäin tutkimaan muuntautumista.Mutta elä harmistu,suotuisissa olosuhteissa sinustakin voi vielä kehittyä punkki tai paarma.


      • ”Onneksi tiedon (kuten Kari Enqvist tarkoittaa) ei tarvitse perustua uskoon vaan testattavuuteen.”
        Sanoo hän, Oudoksuva.
        Osa testattavuutta on toistettavuus, mutta minun tietääkseni tiukkapipoisinkaan fundamentalisti ei ole yrittänyt toistaa maailmankaikkeuden syntyä, alkuräjähdystä. Vai onko?
        Jos sitä ei ole onnistuttu toistamaan, niin se on pelkkää arvailua. Matematiikka --olkoon miten nerokasta tahansa-- ei sitä muuksi muuta.


      • Voisinjauhaaikuisuuden kirjoitti:

        Mutta elämän synnystä maapallolla ei ole olemassa tutkimustuloksia, evoluutioteoria ei vastaa siihen mitään vaan hyppää kauas eteenpäin tutkimaan muuntautumista.Mutta elä harmistu,suotuisissa olosuhteissa sinustakin voi vielä kehittyä punkki tai paarma.

        Evoluutiosta on m itattavia testaustuloksia ja ollaan saatu nauhoitettua jopa videolle.
        https://www.youtube.com/watch?v=plVk4NVIUh8

        Se mistä sinä puhut ei liity suoranaisesti evoluutioon vaan "abiogeneesiin" eli siis miten elämä alkoi. Tätä taas voidaan tutkia esimerkiksi että saadaanko oikeat olosuhteet luomalla kehittymään aineita joista samoissa olosuhteissa voisi myöhemmin kehittyä itseään kopioituvia versioita. Tästä tosin tiedetään vähemmän kuin evoluutiosta mutta siksi sitä tutkitaankin :)

        Nämä on muuten erotettu kahdeksi täysin eri tieteenalaksi (joten on turha väittää evoluutiota vastaan jos kiven kovaan et katso että abiogeneesi olisi voinut tapahtua. Evoluutio on jo todistettu kunnolla) samalla tavalla kun laajemmalla kaavalla vaikka psykologia itseasiassa on sovellettua biologiaa koska biologiset mekanismit vaikuttavat käyttäytymiseen. Ja biologia on sovellettua kemiaa koska kemian säännöt vaikuttavat tässä. Ja kemia on sovellettua fysiikkaa.

        Ne menevät jonkin verran yhteen mutta keskittyvät silti tietyn hyvin määritetyn asian tutkimiseen menetelmillä jotka sopivat sen tutkimiseen


      • VASTAKARVA kirjoitti:

        ”Onneksi tiedon (kuten Kari Enqvist tarkoittaa) ei tarvitse perustua uskoon vaan testattavuuteen.”
        Sanoo hän, Oudoksuva.
        Osa testattavuutta on toistettavuus, mutta minun tietääkseni tiukkapipoisinkaan fundamentalisti ei ole yrittänyt toistaa maailmankaikkeuden syntyä, alkuräjähdystä. Vai onko?
        Jos sitä ei ole onnistuttu toistamaan, niin se on pelkkää arvailua. Matematiikka --olkoon miten nerokasta tahansa-- ei sitä muuksi muuta.

        Jeps, se on ala mitä vielä tutkitaan. Mutta on jo lukemattomia asioita mitä maailmankaikkeudesta tiedetään varmasti (kuten että maailmankaikkeus laajenee, miten säteilyn spektrin eri osat syntyvät...) ja niiden perusteella yritetään päätellä ja tutkia aiempaa. :)


      • räjähtiköalku

        Monestikos Oudoksuva on testannut alkuräjähdystä? Missäpä julkaisit tuloksesi?


    • No sitä uutta alkuako nuo terroristit yrittää noilla pommeillaan tehdä ? Että silleen.

    • JussiSuoJaKuokka

      Minä uskon laajenemiseen - en "räjähdykseen" ..

      • almameedioi

        Juu, laajeneminen on tärkeää. Kun tajunta laajenee alkoholin tai jonkun muun aineen avulla, niin maailman synty ei ole enään ongelma.


    • Kuulennothuijausta

      Kuussa ei kuitenkaan ole käyty.

    • Harhaavain

      Kari Enqvist on henkiolento. Ei se ole olemassa.

      • humanistit

        Näin on. Tosiasiat on tosiasioita.


    • longlivescience

      Aloittaja edustanee sitä suunnatonta massaa nobodyja, joiden usko perustuu pelkoon, tiedostettuun tai alitajuiseen pelkoon omasta kohtalostaan kuoleman jälkeen. Syntejä on tullut tehdyksi siinä määrin runsaasti. Ajatusrakennelman taustalla on kuitenkin silkka itsekkyys. Nobodyt eivät haluaisi kuolla, ja jos joutuvat kuolemaan, haluavat elää senkin jälkeen, mieluiten hedonistiset optionsa säilyttäen tai niitä jopa lisäten. Sairasta.

      • fhf.hf

        Olennaisinta on mielestäni se, että olemme maailmankuvamme suhteen rehellisiä ja joustavia...olimmepa me uskovia, ateisteja tai jotain muuta. Tiedon ja ymmärryksen lisääntyessä voimme sitten muuttaa ja korjata maailmankuvaamme. Korjaaminen ei kuitenkaan onnistu, jos olemme sementoineet maailmankuvamme ja linnoittautuneet puolustamaan ainoastaan omia ennakkoluulojamme, käsityksiämme ja kuvitelmiamme.

        Avoimuus objektiiviselle totuudelle ja tosiasioille on siis tärkeintä. Oppiarvot yms. eivät välttämättä aina kerro ihmisen rehellisyydestä ja viisaudesta mitään

        Sen sijaan, että leimaa pelkoon perustuvan uskonnollisuuden sairaaksi, niin voisi miettiä myöskin sitä, että mikä saa ihmisen kieltämään kaikki korkeammat voimat ja kuoleman jälkeisen elämän. Varmistettuun tietoon sellainen kieltäminen ei ainakaan voi perustua.

        Maailma tarvitsisi nyt ehdottomasti jo tieteellistäkin näkökulmaa henkisiin asioihin.


    • Skeptikkona

      Monelle 'tiede' on muodostunut yhden totuuden uskonnoksi.

    • 12312312qweqw

      Uskovaisuus on tunnetta, tiede on ajattelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      189
      4946
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      41
      2561
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1729
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1354
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1203
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1200
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      105
      959
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe