fp-8.1
fp-trigly 1.31
fp-kol-hdl 1.96
fp-kol-ldl 5.72
Ruokavalion muutoksella arvot ei laske. Normaalipainoinen ja liikuntaa päivittäin.
N57
Kolesteroli arvot koholla ja kai se pitää lääkitys
11
709
Vastaukset
- eimuuta
Jos olette nainen niin voitte unohtaa koko kolesteroli pelon sillä tulppien syyt taitaapi olla aivan toisenmoinen.. ehkä tulehdus.
"Uusi amerikkalainen CANTOS-tutkimus, yksi suurimmista viime aikojen kliinisistä sydäntutkimuksista, vetää mattoa statiiniuskovaisten jalkojen alta. Tulokset osoittivat, että puolella sydäninfarktin saaneista (n=10 000) oli ollut matala kolesterolipitoisuus, joten se ei voinut olla sydänkohtauksen aiheuttaja. Toiseksi, tutkimus osoitti, että matala-asteisen kroonisen tulehduksen (inflammaation) vaimennus lääkeinjektiolla ehkäisi taudin uusiutumista, sydän- ja kokonaiskuolleisuutta sekä sydänkirurgisten toimenpiteiden tarvetta, vaikka kolesterolipitoisuudet eivät enää alentuneet yhtään. Eniten hyötyivät ne potilaat joiden hsCRP aleni eniten, alle 2 mg:n/l.
Tutkimus julkaistiin yhtaikaa sekä Lancetissa että British Medical Journalissa ja johtavat kardiologit selostavat sitä MedPageToday-sivuston videoilla. Lue lisää suomeksi alla olevasta linkistä.
CANTOS: Sydäntautien ehkäisy ja hoito tulehdusta vaimentamalla ilman kolesterolin alentumista"
http://www.vhh-terveysravinto.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=78&p=47503#p47503 - RandomWalker
Uusimpien tutkimusten mukaan kolesteroli ei ole niin iso riski kuin on luultu. Toisekseen sen säätely on pääosin automaattista , joten pitoisuus ei niinkään riipu siltä paljonko rasvaa syö.
Esim. kilpirauhasen vajaatoiminta nostaa ldl-kolia. Muistaakseni estrogeeni vaikuttaa myös.
Onko mitään oireita?- Alkuperäinen-kirjoittaja
Minulla on thyroxin lääkitys, viimeinen koeotettu vuosi sitten ja p-tsh 3.5
Eikä tämä kolesteroli arvot pitäisi saada alemmaksi ennenkuin kolesteroli lääkitys aloitetaan? Minulla on myös estrogeenikorvaushoito ja tietääkseni estrogeeni ei nosta kolesteroli arvoja.
Ei minulla ole ollut mitään oireita tämän kolesterolin suhteen . En kyllä taida oloittaa kolesteroli lääkitystä, kun olen lukenut mitä sivuoireita voi aiheuttaa.
- sopiskosullekin
Lisäravinteet on monelle myrkkyä, kerrompa vaan oman kokemukseni. Kolesteroli 6.7, statiinilääkitys vuosi, kolesteroli 4.7. Puoli vuotta berberiini lisäksi, kolesteroli 3.1.
- Alkuperäinen_kirjoittaja
Minkä verran käytät berberiiniä päivässä?
- sopiskosullekin
1000mg päivässä, aamuin illoin yksi 500mg puriste.
- näyttöeiheikko
Onko syytä unohtaa kolesteroli kuten tuo kuvatus osoittaa. Käsittää noin 250 miljoonaa Euroopan naisten kolesteroli pitoisuudet ja sydänkuolleisuus.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5040825/figure/F0004/ - exfläsö
Käsittääkseni maksa tuottaa kolestrolia eikä ravinnon laadulla ole siihen vaikutusta. Statiinit hillitsevät maksaa eikä vaikutusta ravinnon kolestroleihin ole.
Kun pudotin painoani rankalla dieetillä johon kuului vain sokeritonta teetä, kraanavettä ja muutama siivu ruisleipää päivittäin putisi painoni dieettiviikkojen aikana 16kg ja kokonaiskolestrolini oli 8! Siis maksa villiintyi.
Enne kuntoilun aloitusta oli kolestrolini 40mg statiinista huolimatta 7,5. HDL oli 2:n tietämissä ja trigly reilusti alle yhden.
Puolen vuoden kuntoilun jälkeen, ilman statiineja, kokonainen oli 5,2 ja HDL sekä trigly ennellaan.
Aerobista ja osittain anaerobista liikuntaa viikoittain noin 10 tuntia. - Alkuperäinen-kirjoittaja
Tänään kävin lääkärissä ja Cardace 5mg 1 päivässä ja Atorvastatin 10mg 1 päivässä.
minulla on myös thyroxin lääkitys ja edellinen lääkäri sanoi että kilpirauhasen kokeita ei enää oteta ja tämä lääkäri laittoi lähetteen kilpirauhasen kokeeseen.- Hashimoto
Jospa kävisikin hyvä tuuri ja kolesterolit saa kuntoon laittamalla kilppariarvot kohdilleen. Mutta tosiaan kuten täällä jo todettu, ei kolesteroli yksin ole kovin iso riski.
- Alkuperäinen-kirjoittaja
Lääkäri itse myös mainitsi, että kolesteroli arvot voi parantua kun kilpirauhasen arvot saadan kohilleen. Voiko tämän Cardace lääkkeen ottaa aamulla puuron kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1612969- 512279
- 2352213
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2492019Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261730Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve451541Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831470- 1331264
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171080Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65925