Mersua maksetaan vuodessa 6000 euroa, vuokria maksetaan 6000 euroa, Helsingissä jopa 12 000 vuodessa, mutta ruokaan käytetään 4000 euroa vuodessa. Sähkölämmittäjä maksaa sähköstäkin lähes saman minkä ruoastaan.
Pitäsköhän tuon ruoan hinnan valittelun sijasta alkaa valittamaan muiden hyödykkeiden hinnoista. Jos jättäs vaikka sen Mersun vaihtamatta kolmen vuoden välein. Vaihtas sen vaikka viiden vuoden välein. Valittas vaikka vähän halvempi vuokra-asunto.
Pitäsköhän tuon ruoan hinnan valittelun sijasta alkaa valittamaan muiden hyödykkeiden hinnoista. Jos jättäs vaikka sen Mersun vaihtamatta kolmen vuoden välein. Vaihtas sen vaikka viiden vuoden välein. Valittas vaikka vähän halvempi vuokra-asunto.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lidl ilmoittaa poistaneensa myynnistä 900 gramman Glenfell hanhenrinta -pakastetuotteen.
Omavalvonnassa on tuote-erästä otetussa näytteessä löydetty salmonellaa. ..
Samaan aikaan maailman ruokahuolto on viljavarastojen ennätyksellisen pienuuden takia vain yhden suuren kadon päässä kaaoksesta. Tällaisessa tilanteessa Suomen hallitus, presidentti ja eduskunnan enemmistö päättivät luovuttaa Euroopan Unionille määräysvallan Suomen asioihin, elintarvikehuolto mukaan lukien. Päätöstä voi pitää lyhytnäköisyyden ja vastuuttomuuden ennätyksenä....
Totta tuo, mutta persaukiselle se on kyllä kallista..
Muodostetaa loisielättien tiloista maakuntatila..
Jokainen suomalainen maksaa maatalous tukea 2000 euroa vuodessa noiden maatalousloisien elättämiseen joka on myös kuluttajan ruokalaskua ja nuo vastikkeettomat tukiaiset nostaa ruuan hintaa tehden siitä maailman kalleinta,ei se ruoka oikein halpaa ole? Onneksi saa ulkomaisia elintarvikkeita niin pystyy mm. eläkeläiset ja opiskelijatkin syömään Suomessa. 2000 eurolla saisi aika paljon ruokaa,nyt se menee maatalousloisien elättämisiin.
Miten se mahdollista kun Tommeja elätetään sossutuilla, ei he maksa veroja lainkaan, Sossutulo vain vähän pienempi, kun paperiin piirretty vero osuus.
Onneksi EU:n. Vieläkö annettas markkinoijen toimii. Olispa meijän ahneet kepulikokkareet tajunneet aikanaan, ett kaivaa omaa hautaa ahneuksissaan. Olispa meijän elinkustannukset ees samalta planeetalta jonkun Saksan kanssa, johon palkkakustannuksia niin hartaasti verrataan. Ei olis narinaa EU:n ylivoimaisesti kalleimmasta safkasta.
Tommien rääpimistä..
Maatiloista kolhoosit.. Kepuloiset peruspäivärahalla rengeiksi.
Eikö teillä Tommeilla ole tuosta huonoja kokemuksia !
Elintarvikkeiden hinta on laskenut 100 putkeen, ruoka ei koskaan ole ollut niin halpaa kuin nyt ja viljelijän osuuttahan ei ruuan hinnassa ole senttiäkään..
Senttiä missä määrässä? Puhutko leipäkilosta vai viipaleesta?
Hieman panee ihmettelemään noiden maalaisten tyhmyys, jotka tulevat kymmenien kilometrien päästä kaupunkien toreille myymään tuotteitaan eivätkä senttiäkään siitä palkkaa saa. Kuutena päivänä viikossa ja vuodesta toiseen.
On ne ystävällisiä ihmisiä, tai sitten oikein prkleen tyhmiä.