ateisti ei elätä uskovaisen pentuja

ateistinlapset

Ateisti ei halua vihollisensa määrän kasvua.

10

246

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdfgfgfd

      Uskovaiset lisääntyy naimalla alaikäisiä.

      • Uskovainen ei lisäännyt naimalla miehiä
        -Huomaa tämä ev.lut "imurimies" kirkossa


    • Missä mielessä uskovainen on ateistin vihollinen? Vallankumous toi jo 1800-luvulla uskonnovapauden. Saa uskoa miten huvittaa tai olla uskomatta. Tämä on ikuinen oikeudenmukaisuus.

      Ketkä ylipäänsä ovat niitä uskovaisia, joita tarkoitat? Onhan sellainenkin termi olemassa kuin: Väärä profeetta, väärä kristus ja antikristus. Nuo usein esiintyvät uskovaisina.

      Ei oikealla uskovaisella ole mitään syytä olla kenekään vihollinen. Jeesus opetti siunaamaan kaikkia ja olemaan antelias kaikille ketään sorsimatta. Ei hän erotellut ihmisiä uskoviin ja ei-uskovaisiin.

      Fariseuksia eli uskonnollisia johtajia hän ei sietänyt nämä kun pitivät itseään kansaa parempina kun olivat vannoneet valan Roomalle ja saaneet Rooman kansalaisuuden. Kuinka kukaan uskova voisi pitää totuutta puhuvaa ateistia väärässä olevana: RAKKAUS ILOITSEE TOTUUDEN VOITTAESSA. Useinhan ateistit puhuvat totta.

      • "Missä mielessä uskovainen on ateistin vihollinen? Vallankumous toi jo 1800-luvulla uskonnovapauden. Saa uskoa miten huvittaa tai olla uskomatta. Tämä on ikuinen oikeudenmukaisuus. "

        Ongelma on lähinnä uskovaiset jotka yrittävät tuoda tai pitää uskontonsa osana myös muiden elämää kuului sitten samaan uskontoon tai ei. Hyvänä esimerkkinä kaikille pakolliset juhlat tai valtion avioliittolakiin vaikuttavat.

        "Fariseuksia eli uskonnollisia johtajia hän ei sietänyt nämä kun pitivät itseään kansaa parempina kun olivat vannoneet valan Roomalle ja saaneet Rooman kansalaisuuden."

        Historiallisesti fariseukset olivat poliittinen ja uskonnollinen liberaaliryhmä joiden pääpointtina oli yleinen pappeus. Eli siis että valtaa juutalaisten asioista ja päätöksistä ei pitäisi jättää pelkästään pappiskasteille.
        Kun puhut niistä jotka pitivät muiden kulttuureista, sekoitat heidät ilmeisesti toiseen tähän aikana olemassaolevaan ryhmään, saddukeuksiin jotka olivat enemmän elitistisiä ja tahtoivat pitää vallan (uskonnollisesti ja poliittisesti) pienellä eliittiryhmällä.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Pharisees
        https://en.wikipedia.org/wiki/Sadducees


      • Suomessa ei ole uskonnonvapautta.

        Ihmisiä voidaan riippumatta heidän tahdostaan liittää eri uskontokuntiin, ja jopa silpoa merkiksi siitä, että heille on nyt tehty näin.

        Tällainen toiminta on täysin verrattavissa orjakauppaan.


    • No joo, kyllä mää myönnän, että noi Jeesuksen kauniit puheet ja saarnat ovat saattaneet olla vain hämäystä sinisilmäisiä viekoteltaessa. Emme vielä tunne todellista Jeesusta. Saattoiko hän olla kuitenkin vallankumoussoturi ja kostoase pakanoita vastaan. Salaa tietenkin.

      Hän puhui antavansa henkensä lampaiden puolesta ja moitti niitä, jotka olivat menneet liittoon Rooman kanssa paimeniksi, jotka olivat luopuneet taistelusta köyhäin eteen. Tosin ei hän välttämättä tässäkään puhunut täyttä totta. Oliko hän köyhäin puolella vai rikkaiden emme sitäkään tiedä. Kaikki Jeesuksessa perustuu sinisilmäiseen uskoon.

      Todellisuus saattaa olla jopa päinvastainen. Uskomme pelkkää hyvää, mutta onkin niin että Herramme on mahdollisesti kaksinaamainen. Eräät väittävät YKSIN USKOSTA, MUTTA JEESUS KANNUSTI KYLLÄ MYÖS TUNTEMAAN TODELLISEN ITSENSÄ JA ISÄNSÄ. SIIS TIETÄMÄÄN MILLAISIA HE OVAT.

    • siitä.se.johtuu

      Uskovaiset ovat kamalia. Se johtuu siitä, että heidän Jumalansa loi heidät omaksi kuvakseen.

    • kaikenkuluttavat

      Mitä enemmän on uskovaisia, sitä enemmän menee rahaa hulluuteen.

    • "Mitä enemmän on uskovaisia, sitä enemmän menee rahaa hulluuteen."

      Koska ateistit eivät tunne Jumalaa ja Jeesusta, heidän käsityksensä viisaudesta ja hulluudesta on väärä. Apostoli Paavali kirjoittaakin:

      "vaan se, mikä on hulluutta maailmalle, sen Jumala valitsi saattaaksensa viisaat häpeään...." (1.Kor.1:27)

    • karaban

      Ateisti ei lainkaan vihaa uskovaisia. Luonnollisesti syntyvät käyttäytymissäännöt estävät vihasuhteen vaikka asioissa olisi erimielisyyksiä.
      Erimielisyys ei ole viha syy.
      Jotkut uskovat lietsovat tarkoituksella vihaa ja useinkin toisten uskovien niskaan. Esimerkiksi islaminuskoiset ovat tiettyjen kristittyjen hampaissa jääpuikkona.
      Ateisti ei saa vihata uskovaa - se on pääsääntö.
      Oma ympäristöni on täyvvä uskovia eikä kiistoja ole. Kukaan tuntemani ateisti ei puhu uskovista viha suupielessä.
      Aloitus saattaa olla jonkun kiihkouskovaisen trollaus

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4261
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2370
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1911
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1505
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1324
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      801
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      757
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      721
    Aihe