Miksi kaupunkien keskustoja halkovien jokien varrella ei ole valvontakameroita? Epäilyttäviä hukkumisia sattuu tuon tuosta. Kameralla olisi mahdollista varmistaa, että kyse ei ole rikoksesta.
Joenvarsikamera?
joenvarsikamera
10222
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Turusta ei löydy kuin yksi tietääkseni, satamasta
https://www.portofturku.fi/rahtiliikenne/web-kamerat/aurajokivarsi/
Keskustasta löytyy striimi
Turun kaupunki - Åbo stad - City of Turku Live-stream
https://www.youtube.com/watch?v=ipnvfTzcZxg
Äkkiseltään aattelin tuohon tarvitaan hirveä määrä kameroita mutta eihän siinä nyt suurta aluetta tarvitse kuvata. Mutta kamerat tarvitsee muutakin kuin kameran, materiaali pitää tallentaa jonnekkin ja jonkun tahon pitää ylläpitä'ä sitä että se kustantaa aika paljon.
Julkiset kamerat on eria kuin valvontakamerat, julkisi kameroita ei voi asentaa mitä vaan kuvaamaan koska on se yksityisyys asiakin aina, ei voi kuvata asuntoja kohti niin että jonkun koti näkyy yms. Ei julkiset valvontakameroissa on eri asia mutta kun siihen tarvitaan ylläpito ja käyttäjät niin se alkaa jo maksaa.
Ei muuta kuin esittämään asiaa kaupungille..
Kalliiksi tulee hukkumissyyn tutkiminenkin, jos silminnäkijöitä ei ole. En jaksa uskoa, että kaikki viime vuosina sattuneet hukkumiset ovat itsemurhia tai viattomia veteensuistumisia, vaikka mediasta saa sellaisen mielikuvan.
Ei siinä paljoa ole tutkimusta, vettä on keuhkoissa ja vedestä löytynyt..
Nämä on äkkiä tutkittu ja seuraava tapaus.. KUN EI ilmene mitään viitteitä rikokseen niin kuolemaa tutkitaan hyvin vähän.
Katetaan joet betonikansilla kaupunkien kohdalla. Että silleen.
Tämäkin keskusteluketju pääsi erityisseurantaan, sillä Firefox ei näytä enää vihreätä lukkoa? Täällä on muitakin samanlaisia keskusteluja. Miksi?
Muutenkin Suomessa nykyisin löytyy tavallista enemmän kuolleita ihmisiä ....
No olisko päästetty Suomeen porukkaa jolle ihmishenki, ei merkitse mitään ? Että silleen.
En tiedä mutta olen kiinnittänyt asiaan huomoita kun lähes joka viikko jostain löytyy makoilemasta kuollut ihminen.Aiemmin se oli harvinaista.
No oma osansa on varmaan huumeilla, viinalla ja muilla päihteillä, niiden aiheuttamalla sekoiluilla. Että silleen.