"Niinistö, Sipilä ja Soini sekä koko hallitus voisivat lähteä johtamaan kansainvälistä kampanjaa Katalonian ja Kurdistanin valtioiden tunnustamiseksi."
Eivät voi. Suomi on EU:n ja YK:n jäsenenä velvollinen rakentamaan rauhaa, ei hajottamaan valtioita.
Katalonian itsenäisyys on Espanjan sisäinen asia.
Kurdistan on taas kuuma peruna. Turkki, Iran ja Irak vastustavat sen itsenäisyyttä.
Ei pidä mennä mukaan sellaiseen sotkuun.
Eivät voi. Suomi on EU:n ja YK:n jäsenenä velvollinen rakentamaan rauhaa, ei hajottamaan valtioita.
Katalonian itsenäisyys on Espanjan sisäinen asia.
Kurdistan on taas kuuma peruna. Turkki, Iran ja Irak vastustavat sen itsenäisyyttä.
Ei pidä mennä mukaan sellaiseen sotkuun.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Eivät voi. Suomi on EU:n ja YK:n jäsenenä velvollinen rakentamaan rauhaa, ei hajottamaan valtioita."
Mutta usein parasta rauhan rakentamista nimenomaan on valtioiden jakaantuminen.
Jakaantuminen on luonnon oma keino kehityksen eteenpäinviemisessä. Evoluution perusta.
tuetaan keinona heikentää länttä, ei sitä pidä tukea.
Länttä?
Ideologinen sokeus estää kehityksen, joka ei suinkaan kulje ilmansuuntien mukaan. Kurdit jos ylipäätään jotkut kansat maailmassa, olisivat tosiaan oikeutetut omaan maahan.
"Mutta usein parasta rauhan rakentamista nimenomaan on valtioiden jakaantuminen. "
Eli haluatt tukea Tshetttseenian itsenäistymistä Venäjästä ja Ukrainaa sen sisällissodassa, jota Venäjä pittää yllä?
"Jakaantuminen on luonnon oma keino kehityksen eteenpäinviemisessä. Evoluution perusta."
Jakaantuminen taitaa sinulle kelvata erittyisesti lännessä?
"Ukrainaa sen sisällissodassa"
Tähän sinun piti varmaan kirjoittaa Krimiä ja Novorossijaa, mutta sitten muistit että olet retardi eikäretardien sovi kirjoittaa tosiasioita vaan valeita. Nuohan nimenomaan on irtautujia; Ukraina mokoma yrittää sen estää.
Tuttua Tarkkispoikaa...
Kapinalliset toki joutaakin mennä Venäjän osasksi. Krim sen sijaan on laiton ja YK:n tuomitsema kaappaus ja sellaisena painava punnus, joka vetää mukanaan syvyyksiin miehittäjänsä!
Tällaisissa alueiden itsenäisyyspyrkimyksissä on ( joissain tapauksissa ) parempi kokonaisuuden kannalta antaa itsenäisyys, mutta asettaa sille rajoitteita. Rajoitukset lähinnä sotilaallisia.
Toki taloudessakin on paljon sovittavaa.
Kielletty itsenäisyys aiheuttaa ehkä vihaa ja terroritekoja, joita on vaikea ennakoida ja torjua mikäli tekijät ovat samassa maassa täysivaltaisina kansalaisina. Näissä väkisin yhteenparsituissa valtioissa on paljon esimerkkejä terroriteoista.
Samoin hallinnossa on pakosti mukana känkkäränkkä vastustajajengi, joka sabotoi päätöksentekoa.
Juuri näin.
Rauhanomainen jakaantuminen ja toki myös yhdistyminen toisten samanmielisten ihmisten kanssa, olisi hyvä olla kaikkien kansallisvaltioiden henkinen perusta ja pohja.
Ei jakaantuminen tai yhdistyminen sinänsä saa olla itetarkoitus, vaan ihmisten oma halu olla ja tahto elää samanmielisten, samaa kulttuuripohjaa olevien ihmisten kanssa.
Kun eripuraisuus kasvaa liian suureksi, olisi aika jakaantua. Kun taas yksimielisyys saa vallan, olisi hyvä hakea voimaa yhdistymisestä.