Samaan aikaan kun valtio pohtii (tai ainakin sanoo pohtivansa) miten laittomasti maassa oleskelua vähennetään tehokkaasti, kutsuu Helsinki kaikki kylään. Ilmaiseksi.
Rantanen kysyy, mistä suomalainen saa ilmaiset palvelut ja lääkkeet?
Ei mistään. Voiko tämä edes olla lain mukaista, että toiset maksaa, toiset eivät. Siis ne maksavat, joilla on laillinen oikeus olla ja ne eivät, joilla ei ole. Onko hullumpaa kuultu???
Rantanen kysyy, mistä suomalainen saa ilmaiset palvelut ja lääkkeet?
Ei mistään. Voiko tämä edes olla lain mukaista, että toiset maksaa, toiset eivät. Siis ne maksavat, joilla on laillinen oikeus olla ja ne eivät, joilla ei ole. Onko hullumpaa kuultu???
Vastaukset 46
Vanhimmat
Saksassa tuli merkelit.
Voi tulla muuallakin
ajanut mummelin ohi..
uudet vaalit.
Ilmaispalveluiden puolesta äänestivät Suomen Uutisten Paavo Arhinmäki (vas), Veronika Honkasalo (vas), Maria Ohisalo (vihr), Marcus Rantala (rkp), Nasima Razmyar (sd), Anni Sinnemäki (vihr), Reetta Vanhanen (vihr) ja Sanna Vesikansa (vihr).
TÄSTÄ
kiittämisestä.
Kysy kepuhallitukselta, sen vastuullahan tuo on.
Muistatko nämä?: Tervetuloa Suomeen, sanoi pääministeri (kesk) ja sai aikaan yli 30 000 henkilön invaasion. Aiempi pääministeri (kesk) halusi 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa.
Muistat väärin !
1 §
Genevessä 28 päivänä heinäkuuta 1951
tehdyn pakolaisten oikeusasemaa koskevan
yleissopimuksen (SopS 77/1968) lainsäädännön
alaan kuuluvat määräykset, jotka koskevat
myös New Yorkissa 31 päivänä tammikuuta
1967 tehtyä pakolaisten oikeusasemaa
koskevaa pöytäkirjaa (SopS 78/1968), ovat
lakina voimassa.
2 §
Tarkempia säännöksiä tämän lain täytäntöönpanosta
voidaan antaa valtioneuvoston
asetuksella.
3 §
Tämän lain voimaantulosta säädetään tasavallan
presidentin asetuksella.
—————
Helsingissä 2 päivänä huhtikuuta 2004
Tasavallan Presidentti
TARJA HALONEN
Ulkoasiainministeri Erkki Tuomioja"
Tarja ja Erkki kun tekee jotain, se kotiinpäin demarimalliin tehty.
Noin se aikoinaan sovittiin, mutta älä enää syytä siitä demareita. Sipilän hallituksella, eduskunnalla ja pressalla on ollut monta vuotta aikaa tehdä jotain ja muuttaa lakia nykyistä tilannetta vastaavaksi, mutta eivät ole muuta tehneet kuin pitäneet rajat auki.
Sinä hyvin tiedät ja muistat, että oppi-isäsi Sipilän asuntoilmoituksen ja Tervetuloa Suomeen -möläytyksen takia maahan tuli yli 30 000 "asunnonkatsojaa".
Sipilä vain tuumasi, että ei se (Sipilän vieraiden aiheuttamat kulut) ole keneltäkään pois. Oppi-isäsi on valitettavan yksinkertainen, kun ei ymmärrä eikä varsinkaan välitä että kulujen maksajia ovat suomalaiset veronmaksajat.
Kansainvälisiä sopimuksia nyt niin vain muuteta, tiesiköhän Halonen mihin sopimukseen nimensä laittoi !
Saman sopimuksen ja asetuksen sivuuttaminen onnistui muualla Euroopassa, ja rajavalvonta muuttui sen myötä. Se onnistuisi myös Suomessa, mutta Suomessa onkin Sipilän (kesk) hallitus joka mieluummin maksattaa miljardikulut suomalaisilla kuin että tekisi itse asialle jotain.
Ovatko kaikki ratifinoinut pakolaissopimuksen Halosen tapaan, jas sopimus on vahvistettu niin sopimusta noudattamaton maa voidaan julistaa kauppasaartoon..
pakolaissopimuskaan ei koske kansainvaelluksia..
kaikki on tutkittava..
MÄÄRÄÄ
Suomen uutisissa Helsingin esityksestä, jonka mukaan kaupunki tarjoaa laittomasti maassa oleskeleville oikeuden maksuttomiin lääkkeisiin, majoitukseen, ruokaan, sairauksien hoitoon ja seurantaan, rokotuksiin, hammashoitoon, raskaana oleville ja pienten lasten perheille pidempikestoisen majoitukseen, apuun löytämään väyliä pois paperittomuudesta, oikeudelliseen neuvontaan, mielenterveyspalveluihin, toimeentulotuen lisäämiseen.
Lisäksi kaupungin on mainostettava ilmaispalveluja vierailla kielillä.....
kaikkeen Halosen sopimus meidät velvoittaa ?
Kyllä ja Sipilän hallitus on sen hyväksynyt.
Pakko hyväksyä kun laki sellainen
Mites tollo Puola,Viro, Itävalt ja Unkari.?
Mitä niistä, kaikki ottavat pakolaisia..
Ei pakko, kyllä se ihan vapaaehtoista on ollut.
ampuakko olisi pitänyt ?
Ei ota tollo.
otti Puola kuusi pakolaista !
Kiireellistä hoitoa on STM:n mukaan myös esimerkiksi yleisvaarallisen tartuntataudin kuten tuberkuloosin leviämisen ehkäisemiseksi annettava hoito sekä raskaana olevan hiv-positiivisen naisen hoito syntyvän lapsen tartunnan estämiseksi.
riittää,,,,,,,,,,,,,,
palstaan vauhtia !
Valion boikottikin on nyt hyvin suosittu aihe..
Kumpi teholle? Suomalinen ,vai mamu? Jos paikat vähissä ja ovella?
On lähetettäv vaikka Ruotsiin teholle jos omia paikkoja ei ole..
Tarja Halosen allekirjoittama pakolaissopimus..
TEKEMÄÄN
TAAS PALSTAA HEH HEH
He he, niinhän sinä häirikkö luulet tekeväsi, kun teet itsesi kerta toisensa jälkeen osoitat lapsellisuutesi.
KOLME TROLLIA HEH HEH
E tyhmyydellä rajaa , joka Helsingin asioita ajaa?
ongelmia...........
Niinkö . . .
näkyvissä,,,,,,,,,,,,
tämä aloitus saa vauhtia palstaan heh heh,,,,,,,,,,,,
heti kymmenen trollia poiki kymmenessä minuutissa heh heh,,,,,,,,,,,,,,,,,
nyt kolme trollia minuutissa ?
kolme trollia ?
odottaa mitä tapahtuu kun Pietarin kuppaset hu**at kuulee tämän jutun !
ovat jo liikkeellä !