äärioikeiston syytä. Surkimukset kaappasivat vallan Ian Smithin johdolla Rhodesiassa marraskuussa -65 ja pystyttivät äärirasistisen diktatuurin kuvitellen voivansa pitää suuren afrikkalaisväestön ikuisesti orjinaan. Tilanne ajautui sissisotaan jonka lopputuloksen jokainen tiesi ennalta. Valkoisia asui maassa alle 300 000 ja mustia oli n. 5 miljoonaa joten ei kannattanut epäillä kuka sodan lopulta voittaa.
Sissisodan kautta johtoon nousi ZANU Mugaben johdolla hänen kukistettuaan ensi kilpailevan länsimielisen ZAPUn ja sen johtajan Joshua Nkomon.
Jos valkoiset äärirasistit, käytännössä natsit, eivät olisi vallankaappaustaan tehneet olisi maa itsenäistynyt Englannin johdolla eikä kukaan olisi koheltajasta nimeltä Mugabe koskaan kuullutkaan.
Natsit ovat tuhonneet monta valtiota, omat isänmaansa kaikkein pahiten kuten tiedämme Saksan esimerkistä.
Zimbabwen kurjuus ja Mugabe, rasistisen
17
173
Vastaukset
- VoiVieno
Vieno Huttula taas vauhdisa!
- olet-sinä-mölli
Käypkö katteeks kun "vienolta" tulee asiaa ja vauhdilla. Sinä itsehän et ole noita möläytyksiäsi viisaampaan vielä kyennyt, etkä kyllä kykenekään.
- Stallarin-valetta
Vasemmistolainen Mugabe taisteli joka käänteessä kommunismin puolesta omaa maataan ja kanssansa vastaan onnistuen tuhoamaan maan talouden ja ajamaan miljoonia maanpakoon.
"Natsit ovat tuhonneet monta valtiota, omat isänmaansa kaikkein pahiten kuten tiedämme Saksan esimerkistä."
Melkoista valetta jopa Vieno Huttulalta.
Kommunistien tuhoamia valtioita on meillä tuossa naapurissakin. Itsekin olimme tulla kommunistien tuhoamiksi 1918, 1939 ja 1944. Valitettavasti Huttilat joutuivat pettymään ja valehtelevat nyt historiasta oikein urakalla.- kunhan.satuilet
-----Vasemmistolainen Mugabe taisteli joka käänteessä kommunismin puolesta omaa maataan ja kanssansa vastaan onnistuen tuhoamaan maan talouden ja ajamaan miljoonia maanpakoon---
Sinulla ei tuo luetun ymmärtäminen näyttäisi olevan mitenkään hanskassa. Avaus kertoo selvästi sen, että ilman Rhodesian valkoisia nazeja Mukabe ei olisi koskaan noussut valtaan. Siis perisyy on valkonazeissa.
Mukabe ei ollut mikään vasemmistolainen, hänen ideologiansa oli Mukabe first. Hän näytteli kommaria koska N-liitto oli ainoa maa mistä hän sai sotilaallista apua. Siksi piti filmata. - et-tiedä
------Kommunistien tuhoamia valtioita on meillä tuossa naapurissakin----
Tiedätkö mainita yhtään sellaista nimeltä ? - Mainitaan-vaikka
Viro. Latvia ja Liettua nyt alkuun.
- Tökeröitä-valeita
kunhan.satuilet kirjoitti:
-----Vasemmistolainen Mugabe taisteli joka käänteessä kommunismin puolesta omaa maataan ja kanssansa vastaan onnistuen tuhoamaan maan talouden ja ajamaan miljoonia maanpakoon---
Sinulla ei tuo luetun ymmärtäminen näyttäisi olevan mitenkään hanskassa. Avaus kertoo selvästi sen, että ilman Rhodesian valkoisia nazeja Mukabe ei olisi koskaan noussut valtaan. Siis perisyy on valkonazeissa.
Mukabe ei ollut mikään vasemmistolainen, hänen ideologiansa oli Mukabe first. Hän näytteli kommaria koska N-liitto oli ainoa maa mistä hän sai sotilaallista apua. Siksi piti filmata.Vienolta kannattajineen.
Rhodesia oli Afrikan vauraimpia alueita, kunnes Mugabe Neuvostoliiton tuella tuhosi sen.
Rhodesian hyvinvoinnin rakentajien syyttäminen natseiksi on tyypillistä huttulointia.
Lisäksi ette vieläkään tiedä, että suomeksi natsi kirjoitetaan natzi eikä nazi.
- AnneOnKade
Stallarit eivätt yleensä pidä vallankaappauksista ja nyt on taas punikkien suosikki Mugabe vaarassa!
- oikeisto-röhkii
----punikkien suosikki Mugabe vaarassa! ----
Anni puhuu Zimbabwen kurjuudesta joten Mugabe ei näytä olevan vasemmiston suosikki. Siinä tapauksessa hänen täytyy olla oikeiston suosikki. - nazit-tykkää
oikeisto-röhkii kirjoitti:
----punikkien suosikki Mugabe vaarassa! ----
Anni puhuu Zimbabwen kurjuudesta joten Mugabe ei näytä olevan vasemmiston suosikki. Siinä tapauksessa hänen täytyy olla oikeiston suosikki."Siinä tapauksessa hänen täytyy olla oikeiston suosikki"
Jokainen joka tuottaa ja tekee pahaa mustille on nazien suosikki. Mugabe on tuottanut pahaa mustille joten hän on ilman muuta nazien suosikki. - SaattePitääToverit
Olipas voittamaton logiikka! Vasemmistoa on AINA miellyttänyt diktatuuri ja oman kansan alistaminen ja saattaminen kurjuuteen! Siinä mielessä Mugabe on takuuvarmasti äärivasemnmiston suosikki!
- Tosi-typerää-valetta
"Mugabe on tuottanut pahaa mustille joten hän on ilman muuta nazien suosikki. "
Juurihan todistitte, että Mugabe kukisti Moskovan tuella Rhodesian valkoiset, lotka leimaatte natseiksi, koska ne taistelivat kommunisteja vastaan.
Kyllä Mugabe oli kommunistien suosikki, vaikka Huttila apureineen taas kerran vääristelee totuutta.
- Nonononono
Kiinalaiskommunismin tukema setä Bob johdatti Zimin nykyiseen ennen näkemättömään vaurauteensa.
- HedelmistäänPuuTunnetaan
Tuttu juttu! Samanlaiseen vaurauteen kuin vasemmistojohto Venezuelassa!
- Anonyymi
Natseilla on suuri suu ja isot nyrkit mutta vastaavasti hyvin pienet aivot. Jälki on sen mukaista, pelkkää tuhoa ja kuolemaa.
- Anonyymi
Zimbabwessa valtaa pitivät britit 1890-1980, eivät kaapanneet mitään vaan julistivat Rhodesian itsenäiseksi tasavallaksi. Eivät olleet sen kummempia äärioikeistolaisia ja natseja kuin kolonialistinen Britannia ylipäätään oli. Rhodesiassa mustalla kansanosalla oli tuona aikana mantereen korkein elintaso ja hyvinvointi.
- Anonyymi
Smith oli nimenomaan liberaali ja mätäläjä piilokommari, joka ajoi maan lopulta alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155