Tieteelliesti todistettu fakta. Keskimäärin noin 100% ateisteista mittaavat aikansa jeesuksen kristuksen syntymästä sekä käyttävät seitsemää päivää viikossa joten kaikki heistä uskovat raamattuun.
Kaikki ateistit ovat uskovaisia
Stephenhawking
24288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ja kaikki kristityt ovat polyteistejä, koska käyttävät kuukausista pakanajumalien nimiä.
7-päiväinen viikko on pakanallinen babylonialainen keksintö ja pakanallinen juliaaninen kalenteri oli Suomessakin käytössä vuoteen 1753, minkä jälkeen siirryttiin käyttämään itsensä Antikristuksen eli paavin gregoriaanista kalenteria.
Keksit valheita sekä uskot raamattuun.
Kyllä paavia monet lahkolaiset eri aikoina on Antikristuksena pitäneet.
Näin tarkemmin ajatellen itse asiassa kristitytkin laskee aikaa Babylonin porton tahtiin kahdellakin tavalla: viikon päivät Babylonin tahtiin, vuodet Rooman tahtiin, ja Rooma on Ilmestyskirjan mukaan Babylonin portto.
Paavi on valeprofeetta. Aivan kuin tiedemies.
Ei paavi ole tiedemies.
Molemmat kusettaa rahaa ja ylpistyy valheistaan.
Kyllä tiedemiehiä on enemmän kuin yksi.
Mutta saathan sinä rauhassa olla sitä mieltä että Leisola kusettaa ja ylpistyy. Vai eikö hän olekaan tiedemies?
Jos ihmisraunio ei osaa edes kirjoittaa sanaa "tieteellisesti", ei ihmisraunio taida olla pätevä puhumaan faktoista tai mistään muustakaan yhtään mitään.
Onneksi olet riittävän pätevä kirjoittamaan sanan "tieteellisesti". Sinusta tulisi hyvä tiedemies. Hyvä huijari valehtelija.
Seitsenpäiväinen viikko ei ole kristittyjen keksintö. Se on perua babylonialaisilta ja omaksuttu länsimaissa jo ennen kristinuskoa. Aglosaksiset viikonpäivän nimetkin kertovat tämän:
Kuun päivä
Tiw'in päivä (Tiw oli germaanien taivaan ja sodan jumala)
Odinin päivä (Wodnesdaeg)
Thorin päivä
Friggan päivä (Frigga oli Odinin vaimo)
Saturnuksen (jumala) päivä
Auringonpäivä (Sunnandaeg)
Englannissa vanhat nimet ovat vielä tunnistettavissa. Meidän viikonpäivämme ovat väännöksiä niistä.
Ajanlasku on kristityille sikäli hankala että yleisimmän arvion mukaan teidän Kristus (jos oli yleensä olemassa) syntyi kaksi vuotta ennen Kristusta. Mistä siis ajanlaskunne alkaa?
Et tiedä mistään mitään. Valehtelet puuta heinää, että saisit pisteitä muilta huijareilta..
Sinun argumentaatiosi syvyys ja laajuus paljastavat vastaansanomattomalla tavalla sekä tiedollisen tasosi että ns. "sydämen sivistyksesi".
Sinun valheesi paljastavat sen että luet paljon huijarien kirjoittamia lehtiä sekä artikkeleita ja muutut itsekkin huijariksi.
Jeesus syntyi keskellä kesää noin 4 vuotta ennen ajan laskua. Jokaisen ihmisen viikossa on 7 päivää ei se tarkoita että kaikki uskoisivat jeesukseen. Tämä on vain sitä tuttua hihhuleiden sekoilua.
Sinä siis olet ainakin 2021 vuotta vanha ja koska näit tämän tapahtuman niin sinun täytyi olla ainakin 2 vuotias että voit muistaa sen, mutta kun muistat tämän noin hyvin niin veikkaisin että olit vähintään 10 vuotias silloin kun tämä tapahtui. Millainen sää siellä beetlehemissä oli sinä kyseisenä kesänä? Muistatko että ilmasto olis silloin ollut paljonkin kylmempi?
"Monet kristityt tutkijat uskovat Jeesuksen syntyneen Matteuksen evankeliumin mukaisesti vähän ennen vuotta 4 eaa."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Historiallinen_Jeesus
En ole koskaan väittänyt olleeni paikalla. Vai olenko?
Eli et siis ole varma ja tässä tapauksessa vaan vetoat "tutkijoiden" uskomuksiin mutta siitä huolimatta kiistät kaiken mikä vaatii uskoa. Sinua on kusetettu. Monesti.
Kristittyihin tutkijoihin. Ja luotan tutkijoihin monessakin asiassa. Sinä taas luotat omiin luuloihisi. Luuletko sen olevan jotenkin luotettavampaa tietoa kuin asiaa tutkinoiden? En minä kiistä kaikkea mikä vaatii uskoa. Uskon että huomenna on keskiviikko.
Kiitos noista kahdesta viimeisestä lauseesta. Tutkijat tekevät harhaluuloillaan sinustakin huijarin. En luule vaan tiedän.
Okei, ei uskota tutkijoihin. Uskotaan vanhoihin satuihin ja omiin luuloihimme. Se on paljon luotettavampaa.
Totuus on valhettakin ihmeellisempi.
Valheeseen on helpompi uskoa.