Valheella on lyhyet jäljet

Taas Venäjä on jäänyt kiinni kahdesta kovasta valheesta, mutta lopullista nöyrtymistä ei vieläkään ole tapahtunut. Venäjä haluaa edelleen kaikissa asioissa valehdella muulle maailmalle, mutta pakkohan tällaisesta valehtelusta on joskus tulla loppu. Staputler heitetään kohta Siperiaan, ja sen jälkeen saame Karjalan tyhjänä takaisin. Pitääkin ottaa ryyppy asian kunniaksi.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201711212200549932_ul.shtml

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201711212200547668_ul.shtml

6

560

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik1974odin-1

      -Mutta venäjänkarjalassa voidaan hyvin vaikka aloittaja kuinka hassusti riehuisi. :) Vot da!

      • Valehtelu voimissaan Venäjällä

        Venäjä on päättänyt pitää Stalinin valheista kiinni viimeiseen saakka, vaikka koko valtakunta on jo täydellisesti sotkeentunut valheiden verkkoon. Vanhoja valheita joudutaan vain paikkaamaan uusilla valheilla, jotta sotahullu Staputler saataisiin vaivoin pysymään vallassa.

        Olisihan Venäjällä toinenkin mahdollisuus, mutta valehteluun pienentä pitäen kasvatetut kansalaiset eivät halua ottaa rehellisyyteen ja oikeaan totuuteen perustuvaa elämänmallia käyttöön, vaan kehittelevät aina vaan kovempia valheita. Tästä syystä kirous säilyy Venäjän valtakunnan yllä, ja kaikki hommat menevät päin h*lvettiä. Valehtelu on ihan venäläisten tietoinen valinta, jota muut rehellisesti toimivat sivistyskansat eivät voi muuksi muuttaa.

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005470063.html


    • SeAvarakatseinen

      Niinhän siinä sitten kävi, niin kuin pitikin!
      Vaan senhän arvaa, etteivät roistovaltion edustajat tyydy päätökseen!

      "Puhtaat" eivät uskalla uhmata valtiotaan ja "saastaiset" ovat niin katkeria, että pistävät niille harvalle, ehkä jotain uskaltavalle, taatusti "kapuloita rattaisiin". Ei takuulla ole paluuta Venäjänmaalle IKI-OMA kulta- tai muu mitali kaulassaan.

      Oletan, että nämä "puhtaat" vetoavat saastaisten TOVERIDENSA puolesta:
      "KYLLÄ myö venäläiset urheilijat kaikki ollaan puhtaita pulmusia, mutta kun Putin käski!"

    • Taas tilaisuus valehdella

      Venäjällä on taas uusi tilaisuus keksiä uusia emävalheita, jotta Staputler ei joutuisi vastuuseen lentokoneen alasampumisesta. Tämä ei ole Venäjälle mikään ongelma, sillä kaikki kansalaiset valehtelevat hyvin mielellään.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201712112200596728_ul.shtml

      • SeAravakasteinen

        Tuohon uutiseen viimestään toppaa Karjalan palautus. Hitto, minkä hää tek! Nyt ei Suomikaan enää palautusta havittele.


      • Valhe jatkuu Venäjällä

        Täysin valheellisin perustein Venäjällä saadaan ikäviä asioita julki tuoneet henkilöt vuodeksi vankilaan. Kyllä sotahullu Staputler kaikki konstit osaa ja haluaa niitä myös käyttää valtansa pönkittämiseen ja tavallisten venäläisten kyykyttämiseen.

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005541228.html


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2275
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1775
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe