Wolt - kuriirin arkea

Wolttyöläinen

Oon ruokalähettinä kyseisessä firmassa Tampereella. Palkkauksessa (Woltin kielellä palkkioissa) on isoja aukkoja ja suuria epäselvyyksiä. Wolt maksaa arkisin ma-pe (klo 18.00 saakka) 10 € tunti ja 12€ pe (klo18 alkaen). Mikäli sulla on työvuoro päällä. Muutoin mennään provisiolla vastaavasti 3,30€ per keikka(nouto ravintolasta ja vienti asiakkaalle) tämä arkisin ma-pe(klo 18 asti) ja pe (18 alkaen) saa 4.40€ per keikka aina sunnuntaihin asti. Lisäksi saadaan ns.kilometrilisä yli 1.5km ravintolasta sijaisevilta asiakkailta. Se lisä on 85 centtiä jokaiselta alkavalta 0,5km. Tämä mitatataan vielä linnuntietä, ei teitse. Me ollaan töissä palvelusopimuksella eli ns. toimeksiantosopimuksella. Me ollaan siis yrittäjiä työvoimapolitiikan mukaan.

Tästä kaikesta työntekijän pitää maksella auton polttoaineet ja sun muut maksut, kuten oma eläkemaksu(YEL). Todellinen tuntiansio vähennettynä nämä kaikki kulut pyörii 6-7€ tunti. Kannattaako tällainen työnteko?

Me kuskit ollaan täällä eriarvoisessa asemassa, kun meidät kategorioidaan työntehokkuuden (keikkojen määrä) mukaan. Se määrää siis luokan, jossa ollaan ja se luokka määrää sen miten hyvin saa itselleen työvuoroja. Mielestäni tää rikkoo yhdenvertaisuusperiaatetta. Jokaisen lähetin pitäisi olla samanarvoisessa asemassa. On päiviä jolloin ei ole ajoa niin paljon, niin sitten joku algoritmi laskee työntehokkutta suhteutettuna työtuntien määrään ja tipauttaa alempaan luokkaan.

Oon esittänyt muutaman kerran, että miksi meitä ei voitaisi palkata työsopimuksella töihin - en ole saanut kunnollista vastausta. Ainoastaan jotain epämääräistä selitystä, että työsuhdemalli ei sovellu lähetin palkkaukseen, kun työtä tekevät tekevät sitä satunnaisesti. Osa tekee, se on totta! Tosin löytyy meitä sellaisiakin monia, jotka työllistää itsensä tällä kokopäiväisesti. Tuolla palvelusopimuksella vain kierretään työnantajan velvollisuudet. Kaikki meidät olisi mahdollista palkata työsopimuksella töihin, kun satunnaisesti työtä tekevät voitaisiin ottaa ns. nollasopimuksella töihin. Me siis tehdään yrittäjinä tavallisen duunarin töitä ja maksetaan vielä yrittäjän velvollisuuksiin kuuluvat ylisuuret maksut omasta pussista. Wolt ei maksa yhtään enempää, kuin nuo edellä mainitut korvaukset ja niistä on maksettava yrittäjälle kaikki kuuluvat maksut.

Tästä jokainen voi miettiä millaista tämän päivän työvoimapolitiikka on?

Kaikesta huolimatta olen tykännyt työstäni ja arvostan tätä työtä!

6

2422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keleerin.kapteeni

      Se on se tulevaisuuden työntekijämalli, eli olet yrittäjä ilman riskiä ja siten mahdollisuutta voittoihin, joka on periaatteessa yrittämisen idea.

    • Pysyypizzaonlinenasiakka

      Hyvä tietää tämäkin. Riistämiseltä tuo kuulostaa, mitä aloittaja on kertonut työstään Woltilla.

    • Anonyymi

      Vertaa TJ palkkaa lähetin palkkaan.

      Vastuutonta porsastelua.

      Harmi että korona ja uusavuttomat rahoittaa tätä rappiota.

      • Anonyymi

        Voisiko liittyä myös työn vaatimaan koulutukseen?


    • Anonyymi

      Nythän niille kai tulee työsopimukset, eli parhaille tarjotaan työsopimusta. Töitä pitää tehdä työnantajan määräämänä työaikana. Muilta loppuu keikat sitten siihen.

    • Anonyymi

      Työnantajan sivukulut on todella suuret. Taitaa työsopimusmallissa loppua monelta työt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      228
      962
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe