Wolt - kuriirin arkea

Wolttyöläinen

Oon ruokalähettinä kyseisessä firmassa Tampereella. Palkkauksessa (Woltin kielellä palkkioissa) on isoja aukkoja ja suuria epäselvyyksiä. Wolt maksaa arkisin ma-pe (klo 18.00 saakka) 10 € tunti ja 12€ pe (klo18 alkaen). Mikäli sulla on työvuoro päällä. Muutoin mennään provisiolla vastaavasti 3,30€ per keikka(nouto ravintolasta ja vienti asiakkaalle) tämä arkisin ma-pe(klo 18 asti) ja pe (18 alkaen) saa 4.40€ per keikka aina sunnuntaihin asti. Lisäksi saadaan ns.kilometrilisä yli 1.5km ravintolasta sijaisevilta asiakkailta. Se lisä on 85 centtiä jokaiselta alkavalta 0,5km. Tämä mitatataan vielä linnuntietä, ei teitse. Me ollaan töissä palvelusopimuksella eli ns. toimeksiantosopimuksella. Me ollaan siis yrittäjiä työvoimapolitiikan mukaan.

Tästä kaikesta työntekijän pitää maksella auton polttoaineet ja sun muut maksut, kuten oma eläkemaksu(YEL). Todellinen tuntiansio vähennettynä nämä kaikki kulut pyörii 6-7€ tunti. Kannattaako tällainen työnteko?

Me kuskit ollaan täällä eriarvoisessa asemassa, kun meidät kategorioidaan työntehokkuuden (keikkojen määrä) mukaan. Se määrää siis luokan, jossa ollaan ja se luokka määrää sen miten hyvin saa itselleen työvuoroja. Mielestäni tää rikkoo yhdenvertaisuusperiaatetta. Jokaisen lähetin pitäisi olla samanarvoisessa asemassa. On päiviä jolloin ei ole ajoa niin paljon, niin sitten joku algoritmi laskee työntehokkutta suhteutettuna työtuntien määrään ja tipauttaa alempaan luokkaan.

Oon esittänyt muutaman kerran, että miksi meitä ei voitaisi palkata työsopimuksella töihin - en ole saanut kunnollista vastausta. Ainoastaan jotain epämääräistä selitystä, että työsuhdemalli ei sovellu lähetin palkkaukseen, kun työtä tekevät tekevät sitä satunnaisesti. Osa tekee, se on totta! Tosin löytyy meitä sellaisiakin monia, jotka työllistää itsensä tällä kokopäiväisesti. Tuolla palvelusopimuksella vain kierretään työnantajan velvollisuudet. Kaikki meidät olisi mahdollista palkata työsopimuksella töihin, kun satunnaisesti työtä tekevät voitaisiin ottaa ns. nollasopimuksella töihin. Me siis tehdään yrittäjinä tavallisen duunarin töitä ja maksetaan vielä yrittäjän velvollisuuksiin kuuluvat ylisuuret maksut omasta pussista. Wolt ei maksa yhtään enempää, kuin nuo edellä mainitut korvaukset ja niistä on maksettava yrittäjälle kaikki kuuluvat maksut.

Tästä jokainen voi miettiä millaista tämän päivän työvoimapolitiikka on?

Kaikesta huolimatta olen tykännyt työstäni ja arvostan tätä työtä!

6

2477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keleerin.kapteeni

      Se on se tulevaisuuden työntekijämalli, eli olet yrittäjä ilman riskiä ja siten mahdollisuutta voittoihin, joka on periaatteessa yrittämisen idea.

    • Pysyypizzaonlinenasiakka

      Hyvä tietää tämäkin. Riistämiseltä tuo kuulostaa, mitä aloittaja on kertonut työstään Woltilla.

    • Anonyymi

      Vertaa TJ palkkaa lähetin palkkaan.

      Vastuutonta porsastelua.

      Harmi että korona ja uusavuttomat rahoittaa tätä rappiota.

      • Anonyymi

        Voisiko liittyä myös työn vaatimaan koulutukseen?


    • Anonyymi

      Nythän niille kai tulee työsopimukset, eli parhaille tarjotaan työsopimusta. Töitä pitää tehdä työnantajan määräämänä työaikana. Muilta loppuu keikat sitten siihen.

    • Anonyymi

      Työnantajan sivukulut on todella suuret. Taitaa työsopimusmallissa loppua monelta työt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      31
      3585
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3157
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      59
      3057
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      53
      2970
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2569
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      34
      2149
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2119
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      1962
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1839
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1637
    Aihe