Wolt - kuriirin arkea

Wolttyöläinen

Oon ruokalähettinä kyseisessä firmassa Tampereella. Palkkauksessa (Woltin kielellä palkkioissa) on isoja aukkoja ja suuria epäselvyyksiä. Wolt maksaa arkisin ma-pe (klo 18.00 saakka) 10 € tunti ja 12€ pe (klo18 alkaen). Mikäli sulla on työvuoro päällä. Muutoin mennään provisiolla vastaavasti 3,30€ per keikka(nouto ravintolasta ja vienti asiakkaalle) tämä arkisin ma-pe(klo 18 asti) ja pe (18 alkaen) saa 4.40€ per keikka aina sunnuntaihin asti. Lisäksi saadaan ns.kilometrilisä yli 1.5km ravintolasta sijaisevilta asiakkailta. Se lisä on 85 centtiä jokaiselta alkavalta 0,5km. Tämä mitatataan vielä linnuntietä, ei teitse. Me ollaan töissä palvelusopimuksella eli ns. toimeksiantosopimuksella. Me ollaan siis yrittäjiä työvoimapolitiikan mukaan.

Tästä kaikesta työntekijän pitää maksella auton polttoaineet ja sun muut maksut, kuten oma eläkemaksu(YEL). Todellinen tuntiansio vähennettynä nämä kaikki kulut pyörii 6-7€ tunti. Kannattaako tällainen työnteko?

Me kuskit ollaan täällä eriarvoisessa asemassa, kun meidät kategorioidaan työntehokkuuden (keikkojen määrä) mukaan. Se määrää siis luokan, jossa ollaan ja se luokka määrää sen miten hyvin saa itselleen työvuoroja. Mielestäni tää rikkoo yhdenvertaisuusperiaatetta. Jokaisen lähetin pitäisi olla samanarvoisessa asemassa. On päiviä jolloin ei ole ajoa niin paljon, niin sitten joku algoritmi laskee työntehokkutta suhteutettuna työtuntien määrään ja tipauttaa alempaan luokkaan.

Oon esittänyt muutaman kerran, että miksi meitä ei voitaisi palkata työsopimuksella töihin - en ole saanut kunnollista vastausta. Ainoastaan jotain epämääräistä selitystä, että työsuhdemalli ei sovellu lähetin palkkaukseen, kun työtä tekevät tekevät sitä satunnaisesti. Osa tekee, se on totta! Tosin löytyy meitä sellaisiakin monia, jotka työllistää itsensä tällä kokopäiväisesti. Tuolla palvelusopimuksella vain kierretään työnantajan velvollisuudet. Kaikki meidät olisi mahdollista palkata työsopimuksella töihin, kun satunnaisesti työtä tekevät voitaisiin ottaa ns. nollasopimuksella töihin. Me siis tehdään yrittäjinä tavallisen duunarin töitä ja maksetaan vielä yrittäjän velvollisuuksiin kuuluvat ylisuuret maksut omasta pussista. Wolt ei maksa yhtään enempää, kuin nuo edellä mainitut korvaukset ja niistä on maksettava yrittäjälle kaikki kuuluvat maksut.

Tästä jokainen voi miettiä millaista tämän päivän työvoimapolitiikka on?

Kaikesta huolimatta olen tykännyt työstäni ja arvostan tätä työtä!

6

2377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keleerin.kapteeni

      Se on se tulevaisuuden työntekijämalli, eli olet yrittäjä ilman riskiä ja siten mahdollisuutta voittoihin, joka on periaatteessa yrittämisen idea.

    • Pysyypizzaonlinenasiakka

      Hyvä tietää tämäkin. Riistämiseltä tuo kuulostaa, mitä aloittaja on kertonut työstään Woltilla.

    • Anonyymi

      Vertaa TJ palkkaa lähetin palkkaan.

      Vastuutonta porsastelua.

      Harmi että korona ja uusavuttomat rahoittaa tätä rappiota.

      • Anonyymi

        Voisiko liittyä myös työn vaatimaan koulutukseen?


    • Anonyymi

      Nythän niille kai tulee työsopimukset, eli parhaille tarjotaan työsopimusta. Töitä pitää tehdä työnantajan määräämänä työaikana. Muilta loppuu keikat sitten siihen.

    • Anonyymi

      Työnantajan sivukulut on todella suuret. Taitaa työsopimusmallissa loppua monelta työt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe