Wolt - kuriirin arkea

Wolttyöläinen

Oon ruokalähettinä kyseisessä firmassa Tampereella. Palkkauksessa (Woltin kielellä palkkioissa) on isoja aukkoja ja suuria epäselvyyksiä. Wolt maksaa arkisin ma-pe (klo 18.00 saakka) 10 € tunti ja 12€ pe (klo18 alkaen). Mikäli sulla on työvuoro päällä. Muutoin mennään provisiolla vastaavasti 3,30€ per keikka(nouto ravintolasta ja vienti asiakkaalle) tämä arkisin ma-pe(klo 18 asti) ja pe (18 alkaen) saa 4.40€ per keikka aina sunnuntaihin asti. Lisäksi saadaan ns.kilometrilisä yli 1.5km ravintolasta sijaisevilta asiakkailta. Se lisä on 85 centtiä jokaiselta alkavalta 0,5km. Tämä mitatataan vielä linnuntietä, ei teitse. Me ollaan töissä palvelusopimuksella eli ns. toimeksiantosopimuksella. Me ollaan siis yrittäjiä työvoimapolitiikan mukaan.

Tästä kaikesta työntekijän pitää maksella auton polttoaineet ja sun muut maksut, kuten oma eläkemaksu(YEL). Todellinen tuntiansio vähennettynä nämä kaikki kulut pyörii 6-7€ tunti. Kannattaako tällainen työnteko?

Me kuskit ollaan täällä eriarvoisessa asemassa, kun meidät kategorioidaan työntehokkuuden (keikkojen määrä) mukaan. Se määrää siis luokan, jossa ollaan ja se luokka määrää sen miten hyvin saa itselleen työvuoroja. Mielestäni tää rikkoo yhdenvertaisuusperiaatetta. Jokaisen lähetin pitäisi olla samanarvoisessa asemassa. On päiviä jolloin ei ole ajoa niin paljon, niin sitten joku algoritmi laskee työntehokkutta suhteutettuna työtuntien määrään ja tipauttaa alempaan luokkaan.

Oon esittänyt muutaman kerran, että miksi meitä ei voitaisi palkata työsopimuksella töihin - en ole saanut kunnollista vastausta. Ainoastaan jotain epämääräistä selitystä, että työsuhdemalli ei sovellu lähetin palkkaukseen, kun työtä tekevät tekevät sitä satunnaisesti. Osa tekee, se on totta! Tosin löytyy meitä sellaisiakin monia, jotka työllistää itsensä tällä kokopäiväisesti. Tuolla palvelusopimuksella vain kierretään työnantajan velvollisuudet. Kaikki meidät olisi mahdollista palkata työsopimuksella töihin, kun satunnaisesti työtä tekevät voitaisiin ottaa ns. nollasopimuksella töihin. Me siis tehdään yrittäjinä tavallisen duunarin töitä ja maksetaan vielä yrittäjän velvollisuuksiin kuuluvat ylisuuret maksut omasta pussista. Wolt ei maksa yhtään enempää, kuin nuo edellä mainitut korvaukset ja niistä on maksettava yrittäjälle kaikki kuuluvat maksut.

Tästä jokainen voi miettiä millaista tämän päivän työvoimapolitiikka on?

Kaikesta huolimatta olen tykännyt työstäni ja arvostan tätä työtä!

6

2483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keleerin.kapteeni

      Se on se tulevaisuuden työntekijämalli, eli olet yrittäjä ilman riskiä ja siten mahdollisuutta voittoihin, joka on periaatteessa yrittämisen idea.

    • Pysyypizzaonlinenasiakka

      Hyvä tietää tämäkin. Riistämiseltä tuo kuulostaa, mitä aloittaja on kertonut työstään Woltilla.

    • Anonyymi

      Vertaa TJ palkkaa lähetin palkkaan.

      Vastuutonta porsastelua.

      Harmi että korona ja uusavuttomat rahoittaa tätä rappiota.

      • Anonyymi

        Voisiko liittyä myös työn vaatimaan koulutukseen?


    • Anonyymi

      Nythän niille kai tulee työsopimukset, eli parhaille tarjotaan työsopimusta. Töitä pitää tehdä työnantajan määräämänä työaikana. Muilta loppuu keikat sitten siihen.

    • Anonyymi

      Työnantajan sivukulut on todella suuret. Taitaa työsopimusmallissa loppua monelta työt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4503
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      186
      3083
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      97
      2753
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      132
      2495
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      2004
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1809
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1099
    Aihe