Missä voi keskustella ikääntymisestä

nuoruudenkiihko

Olen vanhenemaan päin ja tykkäisin vaihtaa ajatuksia ikääntymisestä mutta mille palstalle se sopisi, hienoja aihealueita on paljon mutta ei semmoselle perusasialle kuin vanhaksi tuleminen. Onko se anarkismia, köyhyyttä, syrjäytymistä, rasismia, historiaa, boikottia kun vaan vanhenen, vai ihmisoikeutta, globalisaatiota vai ihan vaan maailmanmenoa, mutta luitani särkee joka yö, eläke ei riitä ja naiset ovat käyneet minun silmään rumiksi. Itseäni en näillä vanhoilla laseilla oikein peilistä näe, ja pienikin se on. Se peili. Mielellään tahtoisin karjalan takaisin.

6

636

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäsiellä

      Olisko ikärymät osastolla juurikin ikäkeskustelua.
      Klikkaa ryhmät/ikäryhmät, esim 60

    • Röllytäti

      Noinhan se menee. Mikään ei ole oikein mitään paitsi joskus.
      Kaipaatko nuoruutta? itse en, en sitten yhtään. Minun oloni olisi ns. täysi jos olisin saanut pitää nuoren koirani. En saanut.

      Vauhti hidastuu, samoin ajatuksen juoksu. Jos hyväksyt sen tosiasiana ei siinä ole ongelmaa.
      Vielä 15 vuotta sitten sanoin että haluaisin elää 100 vuotiaaksi. En enää.

      Miksi mieli on muuttunut. Emme kumpikaan ole enää terveitä, tosin mieheni aivoinfarkti on parantunut hienosti mutta muuten väsyttää. Itse en osaa ajatella muuta kuin menettämääni koiraa.

      Se on mun kompastuskivi, siitä en pääse.
      Miksi niin. Aina olen eläimet tuntenut läheisimmiksi kuin yleisesti ottaen ihmiset.

      Itse olen vauvasta asti saanut kokea miltä tuntuu kun jätetään, petetään, puhutaan paskaa jne.
      Siksi varmaan valinta koira. En luota ihmisiin ja niin se vaan on.

      Tuo kysymyksesi siitä että onko se jotain kaikista luetteloimistasi asioista, ajattelen että se voi olla jokin noista, tuskin kuitenkaan kaikki. Oikeasti se ei ole mikään niistä.

      Esitit kysymyksen johon pitäisi vastata.
      Miten haluaisit elää verrattuna tähän päivään. Mitä haluaisit enemmän ja kenties mitä vähemmän.

      • tuplakoirilla

        Jos arvelet, että jaksat vielä 15 v hoitaa koiraa, ota pentu, tai mahdollisesti kodinvaihtaja, jos käsien voima ja jalkojen vetreys on käynyt heikoksi, ota pieni koira, tai kissa tai pari marsua/ kania tai vaikka hiiriä ( itse harkitsen vakaasti hiiren hankintaa, vaikka on kaksi koiraa ja ikää 60). Ja koirantulevaisuuden voi turvata laatimalla testamentin jossa määrää koiran eläinsuojeluyhdistykselle ja jättää jonkun summan sen ylläpitoon. ( tai tekee erillisen tilin jolle säästää koiran lopetukseen tarvittavan summan vaikka usean vuoden ajalta).
        Hanki jokin harrastus, vaikka lukeminen tai kirjoittaminen äläkä mielti liikaa huomista, huomisella on omat murheensa, riitääkun selviää tästä päivästä


    • Armosta

      Mistäköhän saisi pillerin itselle ja koiralle varalle sitten kun halutaan lähteä. Ei tarvitsisi lähteä laitoksiin anelemaan armosta. Ellei sitten hakeudu päitten vaihtoleikkauksiin.

    • Iltaruskoa

      Eiköhän tämä palsta ole oikea jos alat 40 lähennellä. toinen olisi se boikotti.

      • ikivanhus

        nkäs me 60, vaan ei vielä eläkkeellä olevat kuulutaan. ei 40 vielä vanha ole kuin kakakroitten mielsestä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe