Monikulttuurinen itsenäisyysjuhla kirjastossa

Tietäjä1972

http://suomifinland100.fi/project/pirkkalan-kunnankirjaston-monikulttuurinen-itsenaisyysjuhla-kirjaston-etkot/

”Pirkkalan kunnankirjasto järjestää kaikille asiakkailleen avoimet 100-vuotisjuhlat pääkirjastossa. Juhlaohjelman suunnittelussa ja toteutuksessa on mukana pirkkalalaisia vapaaehtoisia, jotka tuovat päivään arabialaista maustetta laulun ja tanssin muodossa.

Ohjelmaa ja tekemistä on tarjolla kaiken ikäisille koko päivän ajan. Tarjolla on monenlaista yhdessä tekemistä, jonka kautta tuodaan esille kirjaston palveluita. Päivän tarjoiluihin kuuluu maistiaisia sekä suomalaisista että arabialaisista herkuista ja juomista. Lisäksi esillä on Suomen 100-vuotisen itsenäisyyden ajan kirjallisuuden- ja mediakehityksen näyttely.”

Kysymys kuuluu: miten arabialaisilla herkuilla, laululla ja tanssilla voi olla Suomen 100v itsenäisyysjuhlassa jonkinlainen (edes pieni) rooli? Vastaus: ei mitenkään. Tämä pikkukaupunkimme kirjastossa tapahtuva juhla on jo lähtökohtaisesti täysin mahdoton, mutta niin vain tällainen järjestetään, sitä lehdessä mainostetaan ja ihan nettisivutkin on tätä varten pykätty. Sotaveteraanit eivät saaneet parin tonnin rahoitusta Suomi100-lautakunnalta järjestääkseen omat juhlansa, mutta tällaiseen löytyy varoja.. itse käyn aika usein kirjastossa, mutta eipä siellä ole ikinä tullut yhtäkään maahanmuuttajaa vastaan. Suomen itsenäisyyteen heillä ei ole ollut eikä tule olemaan osaa eikä arpaa mutta tätä agendaa syötetään kurkusta alas - halusit tai et. Onnea Pirkkala!

11

356

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bobgeldof

      Tämmöseksi tämä muuttui,kun sitä "hienompaa sakkia" alko lappamaan tänne palveltavaksi.
      Siinä ei kysellä tavallisen ihmisen mielipidettä.Onhan meillä edelleenkin MÄMMI..

    • VoihanVit

      Satutunnit arabiaksi ja suomeksi! Seuraavassa vaiheessa vain arabiaksi.

      • OulunMatumiehet

        Se on hyvä.


    • juhlankunniaksi

      Suomi 100 v kunniaksi kurdilaisia tansseja ,arabialaisia herkkuja ,satuja arabiaksi. Miksi kaikista mahdollisista päivistä juuri 5.12, halutaan suoraansanoen vittuilla kanttiksille.

      • TUO.YOUTUBEEN

        James Hirvisaari rasistihuutelua.


    • bobgeldof

      Ehkäpä kirjaston henkilökunta on noinkutsuttua "suvaitsevaistoa" joka oikeasti inhoaa SINUA suomenkielistä asioidessasi siellä.Mieluummin "palvelisivat" hyväntuoksuisia ja ainatyylikkäästi parturoituja nuoria arabi-miehiä,koska ne on niin "Ihquja" naisten mielestä.

    • Rot.U.vi.hA

      Ehkäpä yksi ja sama suvaitsematon pöljä on kirjoittanut nämä kaikki edelliset viestit.

      • bobgeldof

        Aijai,,tais kalahtaa nilkkaan pahasti...mutta asiaan: En ole kirjoittanut noista aiemmista kuin kaksi,mutta jossakin olet kyllä oikeassa: Inhoan syvästi noita saatanan pelkuriraukkoja jotka jättivät vaimonsa ja lapsensa ja vanhuksensa kuseen sodan keskelle,,jä luikkivat raukkamaisesti itse pakoon,,ja TÄNNE asti,varmaan olisivat juosseet vieläkin pidemmälle mutta Sipilän kutsu oli voimakas..ja turvahan löytyi:Suvakkimuijan tissien välistä.
        Ei noita voi miehiksi kutsua.


      • juhlankunniaksi

        Saa kai sitä kysyä miksi juuri 5.12 2017 , vai tekeekö se minusta suvaitsemattoman pöljän ? Ei sen väliä ollaan sitten, mutta pidän sitä kuitenkin vittuiluna ja itsenäisyyspäivän halveksimisena.


      • BussiterroriMatut

        Mutta, Mennäänkö Bussilla ? ?


    • JihadistiSolu

      Suomi100 roskiin, ja islamistit tilalle.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      185
      3051
    2. 92
      1364
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1112
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      126
      1065
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      955
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      94
      810
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      677
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      675
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      106
      626
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      582
    Aihe