Hyi olkoon! Ei ihme että bakteerit leviää ruokakaupoissa, kun jollekkin tuntuu olevan vastenmielistä siivota niitä vessoja. Varsinkin huolehtia, että saippuaa ja käsipyyhettä on tarpeeks. Ei se niin vaikeaa ole käydä heti aamulla töihin tultaessa katsomassa onko siellä wc tiloissa kaikki kohdallaan.
Maxin vessat
VessatSiistiks
17524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onko asialla Vimpeliläiset vai Lehtimäkeläiset?
Tai kenties möksyn sakki?
Vimpelin motellin vessoille ei pärjää mikään, on niin paskasta ettei elä ees bakteerit
Ammatikseni paljon ajan ympäri Suomea , ei nämä vessat oikeastaan paljon poikea toisistaan samanlaisia joka paikassa. Pitäisikö jokaisen asijakkan jälkeen käydä tarkistamassa että kaikki on ok . Siellä missä käy paljon asiakkaita tahtoo joskus olla vssapaperit lopussa tai jotain muuta pientä. Jossain syrjäkylän vc voi olla hyvinkin siisti jos siellä ei käy päiväkausiin ketään
Parkanossa surkeat vessat
On siellä parkanossa kolmostiellä liikennekin pikkuisen toisenlainen kuin jssakin vimpelissä.
Maxin vessan siivoojalle! Perus sääntönä on, että tarkistaa wc:n kunnon AINA aamulla töihin tultaessa. Siihen kuuluu pesuaineiden, käsipyyhkeiden ja wc-paperin lisäys. WC-pönttöjen puhdistus lattiat ja wc:n ovet. Eikä toki tarvitse joka sekunti käydä tarkistamassa. Kannattais jättää se WC:n siivous vaikka Sollille, jos ei innostus wc:n siivoukseen riitä. Mietin vaan millasessa kunnossa sen tyypin vessa on kotona, jonka kuuluu yleisövessaa siivota.
Miksi sivistys loppuu yleisövessassa. Pissitään pitkin nurkkia, käsipaperit heitetään lattialle ym. Tulevaisuuden kouluttaja voisi olla "kuinka vessassa käydään." Nykyihmisellä on tämä taito hukassa. Eletään kuin siat ,eikä oteta huomioon toisia ihmisiä. Ennemmin miettisin, millaiset vessat käyttäjillä on kotona.
Ei kai se voi nyt herran tähden yhden siivoojan vika olla jos kaupan vessa on kuin sikalan parsi, kyllä syylliset taitaa löytyä sieltä päivittäin kaupassa asioivien joukosta. Alajärvellä ihan normaalia toimintaa että kenkiä pidetään pöydällä johon toiset tulee ruokailemaan, nuuskat ja purkat syljetään pisuaareihin ja syömättä jääneet ruuat jätetään pöytään.
Mihinkäs ne syömättömät ruoat pitäisi sitten jättää jos ei pöytään?
Yleensä ainakin tasokkaissa paikoissa on syömättömille ruoille oma jäteastia jonne ne asiakkaan toimesta voidaan toimittaa...tiedä sitten mitä ed. kirjoittaja niille tekee.
Ja miettikkääpä kuinka moni nykynuoresta valitsee ammatikseen siivoojan ammatin?
Valistunut asiakas ei tee tarjoilijan töitä, vaan jättää lautaset ym. nätisti pöytään. Tästä on sitten palkkaa hommadta saavan henkilökunnan helppo ne noutaa ja toimittaa valitsemaansa paikkaan. Tätä tarkoitti edellinen Lankkupihvi 😁
Varmaan osaa sitten vähän paikan luonteesta riippuen katsoa onko esimeerkiksi tuotu jopa kolmeen paikkaan niitä astioiden palautus vaunuja ravintolasaliin ihan sitä silmällä pitäen että asiakkaat palauttaisi astiat tarjottimella nihin. Jokainen vähänkään omilla aivoilla ajatteleva ja keittiössä jotain puuhastellut ymmärtää että noutopöytäravintolassa jossa satoja asiakkaita käy henkilökunta ei kerkeä samaan tapaan palvella kuin jossain tilaus/varaus paikassa. Ihan hyvä ohje on itseltään kysyä istuisiko seuraavalla kerralla siihen pöytään jos se olisi vieraan jäljiltä siinä kunnossa mihin sen itse jättää.
No ei kai se kauppa mikään paskapaikka oo. Säästättekö kodin paperia ja vettä lähtemällä maxiin vessa asioille. Minä kai paskon kotona siistissä vessassa ja lähen sitte kauppa asioille.
Jos tekee asiansa pönttöön, ei vessan pitäisi siitä sotkeentua.
Olisiko syytä antaa suoraa palautetta myymälään,voisi jopa siisteys parantua.Ihmetyttää kyllä ,miten ihmiset sotkevat yleisissä vessoissa.
Pari tapausta muistan.
Alajärvellä oli matkahuollon vessa ulkona.
Porukka kävi kyykky paskalla.
Ei aina osunut kohdalle.
Eila kirjoitti ohjeet: turha yrittää, jos tavara on isompi, kun reikä.
Ulkomailla oli ulkohuusi, miinoja oli ympäri rakennusta, niin tiheässä ettei päässyt sisälle.
Kolmas tapaus myös ulkomailla.
Nousin turisti kohteessa vuori kylään.
Menin baariin ja kävin vessassa,
oven avatessani näin vain reiän lattiassa.