Espoon piispa Luoma on valmis homovihkimisiin

Luoma_avautuu

Espoon piispa ja arkkipiispaehdokas Tapio Luoma sanoo olevansa valmis homovihkimisiin:

"Tällä hetkellä kirkon virallisen avioliitto-opetuksen mukaan avioliitto on edelleen naisen ja miehen välinen liitto. Piispainkokous vahvisti viime vuonna, että kirkollinen vihkiminen ei ulotu samaa sukupuolta oleviin pareihin.

Piispa Luoma sanoi Radio Dein piispatentissä asian jakavan kirkkokansaa. Luoma aikoo noudattaa kirkon päätöksiä.

– Jos kirkko sellaisen päätöksen tekee, olisin varmaan itse valmis vihkimään, koska se olisi kirkon yhteinen päätös. Tunnustan, että asia ei ole minulle yksinkertainen eikä helppo. Lähtökohtaisesti ja henkilökohtaisesti pidän avioliittoa miehen ja naisen välisenä suhteena. Muta jos kirkko siihen aikanaan menee, ei se ole minulle niin iso asia, etten voisi kuvitella olevani vihkijänä.

Arkkipiispan vaalin ensimmäinen kierros käydään helmikuussa. Vaaliin ovat ilmoittautuneet Luoman lisäksi teologian tohtori Heli Inkinen, kansanedustaja Ilkka Kantola, piispa Björn Vikström ja päätoimittaja Ville Auvinen."

https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/espoon-piispa-tapio-luoma-on-valmis-homovihkimisiin-jos-kirkko-asian-hyvaksyy/6668470

https://eroakirkosta.fi/

6

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johtaja-ainesta

      Huh, onpas suoraselkäistä ja ryhdikästä kannanottoa! Jos muut päättävät, niin sitten minäkin voin hyväksyä, jotta olen lojaali enemmistölle! Siinä meillä olisi arkkipiispa joka on valmis asettumaan joukkojen eteen ja näyttämään suuntaa! Mistä kirkko löytää nämä ryömivät madot??

      • Peejaamaa

        Kirkko löytää ne Pohjanmaalta.


    • Mitäänsanomaton_

      Luoma on varmasti vahvoilla, koska osaa pyöräyttää mahdollisimman pyöreän vastauksen jossa pyllistää mahdollisimman vähän mihinkään suuntaan.

    • AadolfGotler

      Jos kirkko hyväksyy saman sukupuolen keskenäisen analiyhdynnän ja oraliseksin niin olisiko Espoon piispa Luoma valmis kokeilemaan niitä koska niiden salliminen olisi kirkon yhteinen päätös?

      • dyfghj

        Se että joku asia on sallittu, ei tarkoita että jokaisen olisi sitä vähintään kokeiltava.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe