Skoonen sota 1675-1679

Snapphane

Tanska ja Ruotsi sotivat nykyisen Etelä-Ruotsin alueesta. Ruotsin joukkojen edettyä alueelle väestö aloitti sissisodan, joka sotki Ruotsin suunnitelmat.
Ratkaiseva< taistelu käytiin 4.12. 1676. Ruotisin armeijassa oli noin 4 000 suomalaista, jiotka enimmäkseen kunnostautuivat. Ruotsi voitti taistelun ja sodan. Skoone, Hallanti ja Blekinge liitettiin Ruotsiin.
Tässä vaiheessa suomalaiset palautettiin kotiin ja miehitys jäi ruotsalaisten huoleksi.
He kukistivat "snappahnet" eli sissit verisesti ja jatkoivat terroria monet vuodet,.

Suomalaisilla ei ollut osaa, vaikka toisaalla valheellisesti niin väitetään.

7

223

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tukholma tilasi silloiselta tsaarilta venäläis-sotajoukon kurittamaan, kiduttamaan ja tappamaan
      sissisotaa käyneitä Skoonen ja Hallannin snabbhaneja.
      Tukholma siirsi sotilaat ja muut johtohenkilöt valloitetulta alueelta kauas, heidän Siperiaansa, eli Nyeniin inkeriläisten seuraan. Tämän jälkeen alkoi ruotsitus valloitetulla alueella.

      Blekingessä pakkoruotsitus meni perille läheisemmän norjanmurteen murteen johdosta. Kuten tiedämme, ainakaan skoonelaiset eivät halunneet oppia pakkoruotsia, vaan puhuvat nykyäänkin omaa tanskanmurrettaan.

      • Valehtelun-ennätys

        on tähän asti ollut kaksikolla Huttila ja Ketale. Nyt nämä höpinät panevat heidät raivon valtaan.

        Kyse oli Ruotsin edellisessä sodassa ( Roskilden rauha) valtaaman alueen kapinasta, jonka Ruotsin hallinto kukisti ja samalla käytiin Ruotsin ja Tanskan välistä sotaa.

        Venäjällä ei ollut asian kanssa mitään tekemistä.
        Suomalaiset joukot lähettiin kotiin varsinaisten sotatoimien päätyttyä.


      • Mistä ruotsikiihkoilijoita riittää Suomen puolelle, kun (aidot) ruotsalaiset nykyään kestävät valtionsa vanhojen syntien kertomisen ja ovat useimmat niistä häpeissäänkin.
        Esimerkiksi siitä, että Ruotsin sotajoukkojen julmuus oli usein vielä säälimättömämpää, kuin esimerkiksi venäläisten Ison vihan aikana.

        Kuittaan kerrasta väitteen esittämiäni tosiasioita vastaan Skoonea koskien pyytämällä lukemaan esimerkiksi Herman Lindvistin Ruotsin historia (WSOY, 2003) -kirjasta sivut 291-294. Se on K18 -kuvausta Tukholman käskemästä mielivallasta Skoonea kohtaan.

        Autan vähän alkuun sivulta 291:
        "Nyt Skåne oli ruotsalaistettav lopullisesti. Skånen, Blekingen ja Hallandin kenraalikuvernööriksi valittiin Johan Gyllenstierna, jolla oli Skånen suhteen oma suunnitelmansa.
        Hän halusi siirtää suuren osan väestöstä Baltiaan ja näiden tilalle oli määrä tuoda ruotsalaisia talonpoikia...
        ...Kaarle XI ei koskaan luottanut skånelaisiin, vaan piti heitä aina ulkomaalaisina.
        Kerran hän antoi käskyn, jonka mukaan koko Örkenedin pitäjä oli tuhottava maan tasalle ja kaikki 15-60 -vuotiat miehet oli tapettava..." JNE JNE.

        Suomen kannalta kohtalokasta oli Karlskronan valtavan kalliin laivastotukikohdan rakentaminen ja avomerilaivaston siirto sinne Tukholmasta suurelta osin suomalaismiehistöineen.
        Avomerilaivasto puolusti tämän seurauksena lähinnä vain Tanskaa vastaan.
        Karlskronan ja kanta-Ruotsin muiden linnoitustöiden vuoksi Suomen alueen linnoitustöhin oli vaivaiset 8% kokonaissummasta, joten Suomen vanhatkin linnoitukset rappeutuivat.
        Avomerilaivasto ei ehtinyt (eikä viitsinyt) Suomea puolustaa, edes senkään vähän vertaa kuin vielä Tukholman tukikohdassa ollessaan.

        Ettekö Te ruotsikiihkoilijat jo vähitellen opi realisteiksi ruotsinpalvontanne sijaan?!!!

        Eikö edes se ole tiedossanne, että Tukholma osittain "ulkoisti" Skoonen snabhane-sotilaiden pyydystämisen, kiduttamisen ja tappamisen Venäjältä värvätylle sotajoukolle.


    • Totuus-on-aina

      paikallaan, mutta on järjetöntä lykätä Ruotsin tekosia suomalaisten syyksi.

      Siihenhän tässä on puututtu.
      Kyllä Ruotsin sotajoukkojen julmuus tiedetään. Ei sitä ole missään puolusteltu.

      Avomerilaivastosta päätti Ruotsi. Suomi oli osa Ruotsia ja päätökset koskivat aina meitäkin.

      Jos Venäjältä palkattiin sotilaita, niin miksi siitä minua ja muita tosiasioissa pysyviä moititaan"

      Palkkasotilaat olivat tuohon aikaan aivan tavallisia.

      "Ettekö Te ruotsikiihkoilijat jo vähitellen opi realisteiksi ruotsinpalvontanne sijaan?!!!"

      Eiköhän kiihkoilu tule sieltä suunnalta?

      Olen vain oikonut Ruotsista esitettyjä valeita. Niitä lykätään samalla innolla kuin Venäjä/NL:a ylistetään.

    • Anonyymi

      ....Ruotsi voitti taistelun ja sodan. Skoone, Hallanti ja Blekinge liitettiin Ruotsiin......

      Inhottava valtaus kuten Krimin valtaus. Ellei Ruotsi heti palauta maita Tanskalle niin pitää laittaa pakotteet.

      • Anonyymi

        Katkaistaan heti kaikki kaupankäynti Ruotsin kanssa.


    • Anonyymi

      Karlskronan sotasataman rakentajat tuotiin suureksi osaksi Suomesta. Tämä tapaus muistetaan hyvin ja myönteisenä asiana ruotsinsuomalaisella taholla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe