https://www.tori.fi/vi/40551683.htm#xtor=RSS-346--[1010]--[Criteo] ..vieläkö löytyy hyviä yhteisöpaikkoja?.. siinä yksi.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näköjään kaukana Valamosta.Lähempää jos löytyisi olisi ok.Näin netin aikakautena Valamossa voi vieralla milloin vain.
Lienee juojärven rautatie asema tai ristin vanha asema lieneekö purettu vaiko jo muinoinmyyty?
Siellä on liperin puolella myytäviä halpoja mökkejä ja jopa vuokrattavanakin eikö nuita liene karviossakin kans.
Ei tuo ole Juojärven asema, vaan Heinäveden asema - niin kuin ilmoituksessa lukee. Juojärvi on Heinäveden asemalta rataa pitkin Joensuuhun päin.
Idiootti ei tietenkään ole mutta LÄHEMPÄNÄ olisi JUOJÄRVEN ja RISTIN vanhat asemat... luoja mitä pösilöitä....
Pikkunen tontti Valamon läheisyydestä ja siihen micro talo. Siinä asustelis ja pieni auto tottakai.
Aikani mietittyäni liittymistä ort.kirkkoon päädyin siihen että en liity.Ortodoksisen elämäntyylin omaksuin ja toteutan sitä.Kirkkomusiikki,lukeminen (myöskin P.Saarikoskea) ja Valamossa vierailut riittävät täydentämään minamalisti elämääni henkisellä puolella.
Onneksi maalliset asiat ovat kunnossa joten niistä ei ole ongelmaa.Raskaasta verotuksesta pääsee eroon askeettisella elämän tyylillä.
Arjen askareet on hoidettava, sen jälkeen pääsee hiljentymään ja nauttimaan taiteista/luonnosta.
Valamo toimisi nk.sosiaalisena paikkana. Itsekseen on kiva asustella.
Heinävedellä on ollut paljon tosi edullsia taloja myynnissä tässä muutaman vuoden aikana. Harmi että se on vaan niin kaukana täältä. Rahoitus alkaisi olla kunnossa. Itsekin tykkäisin olla ainakin puolierakkona. Jotenkin vain tuo ortodoksiuus on alkanut ihan elämäntapanakin kiinnostaa. No ehkä en kuitenkaan liity vaan elänmuuten ortodoksista elämäntapaa.
Kyllä se jää puolitiehen, jos päätät pitäytyä pois ei vain liturgiasta vaan myös ehtoollisesta. Suurin salaisuus piilee siellä ..
Väestö siirtyy muualle. Täysin autioituvaahan se maaseutu on.Jäljellä on sitten sellainen joka ei mihinkään edes pystyisi lähtemäänkään.