<<< jos teillä olisi uskoa edes sinapinsiemenen verran, te voisitte sanoa tälle vuorelle: 'Siirry täältä tuonne', ja se siirtyisi. Mikään ei olisi teille mahdotonta.>>>
Evankeliumin kuvauksen mukaan Jeesus piti kuulijakuntaansa lähes täysin ateistisena. Hän ei selvästikään usko opetuslapsilla ja muilla kuulijoilla olevan uskoa tippaakaan. Hän epäili myös ettei uskoa ole silloinkaan kun hän palaa maailmaan: <<<kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?" >>>
Onko maailma siis lopulta muuttunut yhtään 2000 vuodessa? Toki Jeesuksen puheessa kyseessä on tarkoituksellinen retorinen keino, mutta silti? Selvästi evankeliumin kirjoittaja pitää ateismia/agnostismia ihmisen luonnollisena olotilana.
Evankeliumin kuvauksen mukaan Jeesus piti kuulijakuntaansa lähes täysin ateistisena. Hän ei selvästikään usko opetuslapsilla ja muilla kuulijoilla olevan uskoa tippaakaan. Hän epäili myös ettei uskoa ole silloinkaan kun hän palaa maailmaan: <<<kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?" >>>
Onko maailma siis lopulta muuttunut yhtään 2000 vuodessa? Toki Jeesuksen puheessa kyseessä on tarkoituksellinen retorinen keino, mutta silti? Selvästi evankeliumin kirjoittaja pitää ateismia/agnostismia ihmisen luonnollisena olotilana.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hienoa logiikkaa. Tuo sinapinsiemen vertaus saattaa kaiken lisäksi viitata tulevaisuuteen. Sitten kun Jehova on henkeyttänyt ihmeen avulla koko luomakunnan niin vuoret todella voivat siirtyä paikoiltaan. se on profetiaa.
Usko sanan merkitystä käsittelevät Kreikan filosofien kirjat paloivat Aleksandrian kirjaston tuhon yhteydessä. Apokryfikirjoissa sanotaan, että on noin 4-5 uskoa olemssa, joista on valittava itseään eniten mielyttävä ja on rakennettava sitä uskoa jonka on valinnut.
Usko sanan alkuperä on siis hämärän peitossa ja mikä sen todellinen merkitys on sitä emme voi tietää.
<<<Usko sanan alkuperä on siis hämärän peitossa ja mikä sen todellinen merkitys on sitä emme voi tietää.>>>
Uuden testamentin heprealaiskirjeen koko 11.luku on omistettu uskon selitykselle. Tässä siitä vähän alkua:
<<<Usko on sen todellisuutta, mitä toivotaan, sen näkemistä, mitä ei nähdä. Uskoon perustuu se todistus, jonka Jumala on isistä antanut.
Uskon avulla me ymmärrämme, että maailmat on luotu Jumalan sanalla: näkyvä on syntynyt näkymättömästä.>>>
http://raamattu.fi/1992/Hepr.11.html
"Usko on sen todellisuutta, mitä toivotaan, sen näkemistä, mitä ei nähdä. Uskoon perustuu se todistus, jonka Jumala on isistä antanut."
Usko määritellään siis toiveajatteluksi.
<<<Usko määritellään siis toiveajatteluksi.>>>
Juutalaiskristityn raamatunopettajan Joseph Shulamin mukaan usko on alku josta lähdetään kasvamaan Jumalan tuntemiseen.
Tämä raamatunkohta on koskettava:
--- Yksi kahdestatoista opetuslapsesta, Tuomas, josta käytettiin myös nimeä Didymos, ei ollut muiden joukossa, kun Jeesus tuli. 25 Toiset opetuslapset kertoivat hänelle: "Me näimme Herran." Mutta Tuomas sanoi: "En usko. Jos en itse näe naulanjälkiä hänen käsissään ja pistä sormeani niihin ja jos en pistä kättäni hänen kylkeensä, minä en usko."
26 Viikon kuluttua Jeesuksen opetuslapset olivat taas koolla, ja Tuomas oli toisten joukossa. Ovet olivat lukossa, mutta yhtäkkiä Jeesus seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!" 27 Sitten hän sanoi Tuomaalle: "Ojenna sormesi: tässä ovat käteni. Ojenna kätesi ja pistä se kylkeeni. Älä ole epäuskoinen, vaan usko!" 28 Silloin Tuomas sanoi: "Minun Herrani ja Jumalani!" 29 Jeesus sanoi hänelle: "Sinä uskot, koska sait nähdä minut. Autuaita ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe."
Pystyykö avaaja sitten uskollaan siirtämään vaikka Alpit Suomeen? Lisäisi tosi paljon turismia Suomelle. ;)