Staputler haluaa sotaa?

Taas saatiin uusi todiste siitä, että sotahullu Staputler haluaa kuumeisesti suursotaa. Ei poloinen ymmärrä sitä, että nenuun tulee ihan varmasti, jos hän lähtee Naton kanssa voimiaan koettelemaan.

Tämän koitoksen jälkeen saamme viimeistään Karjalan tyhjänä takaisin, joten on Staputlerin harhaisuudesta jotain hyötyäkin meille evakoille. Pitääkin oikein ottaa ryypyt Karjalan palautumisen kunniaksi.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005462430.html

7

458

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koroljov

      Kun Der Spiegel vuoti 20.11. julkisuuteen NATO:n salaisen raportin, jossa paljastetaan NATO:n valmistautuminen sotaan Venäjää vastaan, saivat eurooppalaiset -- jopa suomalaiset, joita Suomen hallitus ja media pitävät pimennossa -- tietää sen, minkä Venäjän johto on tiennyt jo kauan: NATO:n sotahullut ovat ilmeisen tosissaan ja kyseessä on kuolettava uhka, johon Venäjän on syytä suhtautua äärimmäisellä vakavuudella. Onneksi viime vuosien aikana Venäjän armeija on uudistettu ja sopeutettu nykyajan vaatimuksiin. Tavanomaisen aseistuksen osalta Venäjä on lähialueillaan ylivoimainen NATO:n joukkoihin verrattuna. USA-NATO:n ainoa mahdollisuus olisi yllätyksellinen ydinaseiden ensi-isku Venäjää vastaan. Voimme vain toivoa, ettei Pentagonissa ja NATO:n päämajassa olla niin hulluja, että kuviteltaisiin sellaisen onnistuvan. Valitseeko USA:n johtama länsi mieluummin maailmanlopun kuin luopumisen maailmanherruuden ja yksinapaisen maailmanjärjestyksen tavoittelusta?

    • Avaran.vätys
    • olet.mt-tapaus

      "Venäjän tiedotusvälineet TULKITSIVAT Putinin lausunnon tarkoittavan kehotusta teollisuudelle: varustautukaa sotaan."

      Mikä vitun todiste? Ja eikös NATO ole se, joka härkkii muita maita, jotta saavat toteuttaa unelmiaan??? Nehän on pommittanu maita paskaksi yksin enemmän kuin muut planeetan maat yhteensä. Vetäseppä aivopierusiitetty natotollo pientä pippeliä käpälääsi ja tuki nassusi.

    • Bror-Erik1974odin-1Ac

      Mutta oli presidentti Kekkonen mies paikallaan kun palautti meille Saimaan kanavan. Samaan ei tuolloin olisi kukaan muu pystynyt. -Eikä siihen tarvittu sotakiihkoilua hivenen vertaa vaan
      rationaalista neuvottelutaitoa vallitsevien realiteettien pohjalta. -Sama viisas doktriini ohjaa
      edelleen hyviä venäjäsuhteitamme ja kansan suuren enemmistönkin mielestä niin on hyvä!

      • SeAravakasteinen

        Samoin on muistettava, että Suomen kansa sai mahdollisuuden tutustua ja ihaillen katsoa Neuvostoliiton suuria saavutuksia ja kertoa niistä matkojensa jälkeen ihastusta tuikkivien silmien omistajille. Suuren luottamuksen osoituksena suomalaisilta ei vaadittu passia eikä viisumia tutustustuessan Leningradin tai Tallinnan ihmeisiin. Tuonkin UKK järjesti ja sai aikaan. Todellinen suurmies, ypa, yra, yra!!!


      • Hyväähyvyyttään

        Edes Kekkonen ei palauttanut Saimaan kanavaa, se kanava hyvinkin sijaitsee edelleen pääosin Venäjänmaalla. Jos olet kanavaa kulkenut ja käyttänyt, oletko huomannut mitään?


      • Bror-Erik1974odin-1Ac

        Kyllä meidän idänsuhteemme ovat oivallisella tasolla niin politiikan kuin taloudenkin tasolla. Siitä kannattaa pitää kiinni lujasti sillä suuri Venäjä on myös suuri mahdollisuus
        rajanaapurina kummalekin. -Da! Äksyily on jo niin eilispäivää että hävettää jo patrioottiakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      208
      5441
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4429
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3178
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      239
      2600
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      134
      2391
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      97
      1754
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1387
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      27
      904
    Aihe