Konjektuuri sanoi buuri

ReimannRay

Konjektuuri on matemaattinen väite, jonka arvellaan olevan tosi, mutta jota kukaan ei ole vielä todistanut todeksi tai epätodeksi. Kun konjektuuri on osoitettu todeksi, siitä tulee teoreema eli lause.

Kuuluisin konjektuuri oli Fermat'n suuri lause, joka osoitettiin todeksi vuonna 1995 ja siitä tuli teoreema. Muita kuuluisia konjektuureja:

abc-konjektuuri
Church–Turingin konjektuuri
Gilbreathin konjektuuri
Goldbachin konjektuuri
Poincarén konjektuuri
Riemannin hypoteesi
Collatzin konjektuuri
Erdősin-Straussin konjektuuri
Palmen murha konjektuuri

Riemannin Palmen murha hypoteesi on Bernhard Riemannin vuonna 2016 esittämä hypoteesi ettei Palmea koskaan murhattu vaan hän luikki tiehensä julkisuudesta.

Hypoteesi on yksi tärkeimmistä avoimista ongelmista historiassa. Vuonna 2000 David Hilbert nimesi sen numero seitsemäksi kuuluisalle listalleen 23:sta tärkeimmästä ratkaisemattomasta ongelmasta. Hän sanoi, että jos olisi nukkunut tuhat vuotta ja heräisi, hän kysyisi ensimmäisenä: "Onko Riemannin hypoteesi Palmen murhasta jo todistettu?" Clay Historian Institute on luvannut sen todistamisesta viiden kymmenen miljoonan kruunun palkinnon.

4

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanningen

      Minä kerroin että tuo Elia Kazanin "Saarroksissa” filmi (The Boomerang) on tai oli motiivina moiselle lavastukselle johon Palmen koko suku ja ystävät ja moni asioista vastaava virkamies otti osaa kertoen valheita mediassa, niin enhän minä siitä sata varma ole mutta sain tuon filmin nimen vasta vuosien päästä selville kun näin sen televisiosta jonkin aikaa ennen tuota huijausta ja muistin siitä vain yhden näyttelijän jonka olin aiemmin nähnyt siten että se oli jäänyt mielee, kun tuo näytteli Suomessa esitetyssä tv-sarjassa Virginialainen. Nimeä en muistanut ja nimen sain selville kun vuosien päästä taas televisiosta näin filmin missä tuo esiintyi. Sitten hain kirjastosta hänen filmografian (kaikki filmit missä tuo oli esiintynyt) ja löysin tuon Boomerangin. Tuo filmi mistä hänet löysin on tämä tässä alla. Siinä arkkitehti saa kaikki kääntämään omat vakaumuksensa ja mielipiteensä päälaelleen ja olla tuomitsematta syytöntä miestä.Hänen repliikkinsä tuli vain mieleen kun tuo sanoo ”I'm just guessing.” https://www.youtube.com/watch?v=t_Kr64lK5qg&t=1017s Kohdassa 1:07:31.
      Minäkin arvaan että Palmea ei koskaan ammuttu tuohon kadun kulmaukseen ja motiivi tuohon löytyy tästä filmistä. Miksi? Sen kerron myöhemmin. https://archive.org/details/Boomerang1947Ntsc#
      
      Jiiiiiiiiihaaaaaaaaaaasi kirjoitti (siis minä)
      19.9.2017 0:25
      Uusi
      https://www.youtube.com/watch?v=2-Dgub5sSHg
      Hans poika sanoi DN:n haastattelussa vuonna 1986, että Ruotsi paskoo housuihinsa kun totuus totuus murhasta paljastuu. Mitä tietoja hän vei hautaansa vuonna 2002?
      Hans Holmér uttalade i en DN-intervju 1986:"Om sanningen om mordet på Olof Palme kommer fram, så kommer den att skaka Sverige i dess grundvalar”.
      Vilken information tog Holmér med sig i graven 2002?

    • menejatiedä

      Tänne kirjoittaa tosta Palmen murhasta joku tyyppi. Mitä jos se onkin oikeassa. Mitä meidän pitäisi tehdä. Voiko tuollainen vääryys jatkua että kansaa on kusetettu noin rajusti.

    • Vemhonsåg

      Pitäisi tehdä asiasta vaali teema. Yle ja aikki muutkin valta mediat ovat mukana tuossa kusetuksessa. Siis joka maiden valta mediat. Miksi haamukuva julkaistiin ja miestä (Paavo Palkkia) pidetään ehkä jonkun mielestä vieläkin murhaajana. Vem tarkoitta kenet ja såg on näki.
      http://palmemordet.eu/palmemordet/vem-sag-teknaren-sanne-t/
      Ruotsin poliisi ja media ja poliitikot pitävät nyt Andessonia murhaajana mille ei löydy mitään näyttöä niin kuin ei löydy muillekaan vaihtoehdoille kun murhahan oli bluffia. Vaali kysymys kaikille. Moniki pitää palmen murhaa bluffina ja oliko media mukana levittämässä valhetta?

    • ReemuKeskikalja

      Se mitä kansalle yritetään kaupata hyväksyttäväksi on laite jolla näkee talon ulkopuolelta vaikka mahasi sisällön ja katsoa mitä olet syönyt. Ainahan vakoilua on harjoitettu mutta ne laitteen joista ei suurelle yläisölle kerrota ovat niin huikeita että putoaisitte persiilenne jos saisitte tietää millaisia ne on.
      Suomi on harrastanut vakoilua uudenaikaisilla laitteilla ainakin 35 vuotta.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201712182200610867_ul.shtml
      http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712182200611692_u0.shtml
      Jälkimmäisen linkin takaa aivan viimeisessä kappaleessa paljastetaan, että jo vuosia sitten Viestikoelaitos teki yhteistyötä amerikkalaisten CIAn kanssa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/GRU
      https://fi.wikipedia.org/wiki/SVR_(tiedustelupalvelu)
      https://fi.wikipedia.org/wiki/FAPSI
      Venäjän tiedustelu on samaa luokkaa kuin lännenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      14
      4393
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1672
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      265
      1506
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1485
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      240
      1359
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1140
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1100
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1079
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1003
    Aihe