Ilkan avoimessa verkkolehdessä on otsake ”Etelä-Pohjanmaa menettää 400 miljoonaa euroa – syynä ruuan raju hintakisa.”
Syynä on kuulemma kaupan hintakilpailusta johtuva ruuan halpeneminen.
Enempää en näe, kun en ole lehden tilaaja. Pyydänkin jutun tarkemmin lukeneita antamaan lisätietoja. Kauppa on selvästi kärsinyt, samoin tuottajakin, mutta onko joku vastaavasti hyötynyt?
Syynä on kuulemma kaupan hintakilpailusta johtuva ruuan halpeneminen.
Enempää en näe, kun en ole lehden tilaaja. Pyydänkin jutun tarkemmin lukeneita antamaan lisätietoja. Kauppa on selvästi kärsinyt, samoin tuottajakin, mutta onko joku vastaavasti hyötynyt?
Vastaukset 7
Vanhimmat
tais olla lähinnä hunttajussien tukijuttuja
Kiitos, oikeassa näyt olleen. Nimimerkki "Totuuden Torvi" Tuomikylästä kirjoitti päivän Ilkkaan näin:
"MTK:n edustajat olivat 26.11. Ilkassa huolissaan, että ruuan hintakilpailun menetys on E-P:lle 400 miljoonaa euroa. Katin kontit! Se raha on yritysten tuloksessa, niiden työllistävässä vaikutuksessa ja kuluttajien ostovoimassa.
Ei kaikkea sovi ajatella viljelijän näkökulmasta, niin kuin Kekkosen aikaan. Nyt eletään vapaassa markkinataloudessa."
En kadehdi tuottajia millään lailla, päin vastoin. Eläkeläis-kuluttajana kuitenkin siunaan Lidlin tuloa Suomeen, S- ja K-ryhmän paniikkireaktiota siihen sekä tämän ikiaikaisen oligopolin joutumista aivan samalle viivalle kuin muutkin toimialat.
Takaan, että säästämäni lantit ovat jääneet ja jäävät Etelä-Pohjanmaalle. MTK voi näiltä osin pyyhkiä korkotiilinkyyneleensä aivan huoleti.
Miten niin krokotiilin kyynelet? Meinaatko, ettei huoli ole aiheellinen? Kyllä tuo 400milj. tuntuus E_Pn taloures piristävästi, nyt se osin haihtuu muualle, ja tuo hävitään joka vuosi. Ilimankos puhutaan, että Pohjanmaa laahaa hinnoos ja palakoos muuta maata peräs.
Se on tuottajilta pois, pitäs tuon verran älytä.
Se on kuluttajilta pois, pitäs nyt tuon verran älytä!
Palstanpitäjä kenkkuilee, teen valituksen.
Palstanpitäjä kenkkuilee jatkuvasti, teen valituksen