Avain onnelliseen elämään?

"Kuinka monta kertaa olet kuullut jonkun sanovan haluavansa tehdä paremman maailman? Se on jalo tunne, mutta erittäin vaikea saavuttaa, eikö?

No, itse asiassa se on melko helppoa. Kaikki mitä meidän täytyy tehdä on kasvattaa vain yhtä ihmisen luoteenpiirrettä. Tämä piirre on niin voimakas, että se voi yksinään tehdä ihmisistä onnellisempia ilman työskentelyä heidän onnensa eteen, ja tehdä heistä parempia – ja "paremmalla" tarkoitan enemmän anteliaampia, rehellisempiä, ystävällisempiä, enemmän kaikkea hyvää – ilman yhtään oppituntia moraalista.

Joten, mikä on tämä yksi lähes maaginen asia?

— Se on KIITOLLISUUS.

Et voi olla onnellinen ihminen, jos et ole kiitollinen, etkä voi olla hyvä ihminen, jos et ole kiitollinen. Lähes kaikki hyvä virtaa kiitollisuudesta, ja lähes kaikki paha virtaa kiittämättömyydestä.

Aloitetaanpa kiittämättömyydestä. Tässä on elämän sääntö: kiittämättömyys takaa onnettomuuden. Se on niin yksinkertaista. Maapallolla ei ole kiittämätöntä onnellista ihmistä. Ja Maan päällä ei ole kiittämätöntä hyvää ihmistä. Tähän on kaksi syytä.

Ensimmäinen syy on uhriutuminen. Kiittämättömyys aina johtaa tai tulee uhriutumisesta. Kiittämättömät ihmiset – määritelmän mukaan – ajattelevat itsensä uhreina. Ja itsensä mieltäminen uhrina tai nähdessään itsensä uhriryhmän jäsenenä voi olla suurin yksittäinen syy miksi ihmiset satuttavat muita ihmisiä – loukkaavista kommenteista massamurhaan. Ihmiset, jotka pitävät itseään uhreina, ovat taipuvaisia uskomaan, että koska heitä on satutettu muiden toimesta, he voivat satuttaa muita.

Ja toinen syy, kiittämättömät ihmiset eivät ole hyviä ihmisiä, on se, että kiittämättömyys kulkee aina vihan mukana. Kiittämättömät ovat vihaisia, ja vihaiset ihmiset sivaltavat toisia. Jos kiittämättömyys tekee ihmisistä onnettomia ja ilkeitä, sitten kiitollisuuden täytyy tehdä ihmisistä onnellisia ja ystävällisiä.

Ja niin se tekee. Ajattele hetkiä, jotka olette tunteneet kaikkein kiitollisimmiksi (esim. avioliiton solmiminen, lasten saanti) — eikö niihin aina liity onnellisuuden tunne? Eikö niihin liity myös halu olla ystävällisempi muille ihmisille? Vastaus on tietenkin: kyllä. Kiitolliset ihmiset eivät ole vihaisia, eivät he myöskään näe itseään uhreina.

Suurena ongelmana kuitenkin on, että Amerikassa ja suuressa osassa maailmaa, ihmiset ovat yhä vähemmän kiitollisia. Miksi? Koska ihmisille kerrotaan jatkuvasti, että heillä on oikeus asioihin, joita he eivät ole ansainneet — mitkä tunnetaan "etuina" tai "oikeuksina". Ja mitä enemmän asioita, joita ihmiset luulevat, että heidän pitäisi saada, sitä vähemmän kiitollisia he ovat siitä mitä he saavat. Ja sitä vihaisempia – ja siksi onnettomampia – he ovat silloin, kun he eivät saa niitä.

Tässä on kaksi elämän sääntöä. Sääntö #1: Mitä vähemmän tunnet olevasi oikeutettu, sitä enemmän kiitollisuutta tunnet kaikesta siitä mitä saat ja sitä onnellisempi olet. Sääntö #2: Mitä enemmän tunnet olevasi oikeutettu, sitä vähemmän onnellinen olet. Siksi esimerkiksi lapset, jotka saavat mitä haluavat, ovat yleensä vähemmän onnellisia lapsia. Meillä on sana tällaisille lapsille: hemmoteltu (tai: pilalle lellitty). Eikä kukaan ajattele hemmoteltua lasta onnellisena lapsena, eikä varmasti ystävällisenä.

Mitä enemmän tunnet, että elämä tai yhteiskunta on velkaa sinulle, sitä vihaisemmaksi tulet, ja sitä vähemmän onnellisempi olet. Tämän seurauksena lisäämme vihaisten, onnettomien ja itsekkäiden ihmisten määrää. Toinen tapa, jolla teemme ihmisistä onnettomimpia ja jopa ilkeämpiä, on viljelemällä uhri-identiteettiä. Ihmisille kerrotaan jatkuvasti, että he ovat uhreja heidän kasvatuksensa vuoksi, heidän ryhmäänsä kohdistuneiden ennakkoluulojen vuoksi, aineellisen epätasa-arvon vuoksi, sen takia että he ovat naisia, ja monista muista syistä.

Seuraavan kerran, kun haluat arvioida mitä tahansa sosiaalipolitiikkaa / sosiaalisia menettelytapoja, kysy ensin tämä kysymys: Lisääkö vai vähentääkö tämä menettelytapa ihmisten kiitollisuutta? Sitten tiedät onko se jotakin mikä tuo enemmän hyvyyttä ja onnellisuutta maailmaan — vai vähemmän.

Jos minulle myönnettäisiin yksi toive, niin se olisi että kaikki ihmiset olisivat kiitollisia. Kiitollisuus on onnellisuuden ja hyvyyden lähde; ja mitä enemmän hyviä ihmisiä, ja mitä enemmän onnellisia ihmisiä kävelee ympärillä, sitä onnellisempi ja parempi maailmamme tulee olemaan. Jos sinulla on tapa saavuttaa sellainen maailma lisäämättä kiitollisuutta, kerro minulle, mikä se on."

— Dennis Prager
Suomennos: George L

5

225

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä aloitus alkuperäisenä tekstittämänäni videona:

      "Haluatko olla kurja, vihainen ja katkera? Harvat ihmiset haluavat, ja silti monet ihmiset ovat. Miksi? Koska monilla ihmisillä on yksi ensisijainen luonteenpiirre, joka johtaa onnettomuuteen. Ja sinun täytyy välttää sitä. Dennis Prager selittää."

      https://www.youtube.com/watch?v=fGl_4x8Ge7M

    • Suosittelenpa

      Linkit kannattaa avata.

    • gjhkk

      Aamen.

      • wettuu

        Tästä on poistettu ateismin vastaista.


      • wer34534

        ok...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      21
      1351
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      170
      1072
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1070
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      785
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      772
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      761
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      731
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      669
    10. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      565
      635
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      617
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      588
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      573
    15. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      7
      544
    17. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      525
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      523
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      511
    20. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    Aihe