stili moottorisahan säädöt

kaasuttimen säätö
ilmaruuvin ja besiinin säätö
3823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ohjeet luulis lukevan kaasarin kyljessä?

Äänestä

Viimeeksi olen nähnyt ilmaruuvin takaveto-Skodan kaasuttimessa. Siinä on kaasuläppä täysin kiinni tyhjäkäynnillä ja tarvittava ilma kulkee kaasuläpän ohi sivukanavaa pitkin, missä on ilmaruuvi, millä säädetään kierrosluku.

Luultavasti sahassasi on kaksi bensaruuvia: toinen tyhjäkäynnille (L) ja toinen isoille kierroksille (H).Perusasetus kierretään kiinni ja avataan 1 1/2 kierrosta. Sitten tarkempi säätö korvakuulolta.

Äänestä

Näyttää olevan vanha kysymys... Mut kommentoidaampa sitli...

Mallista riippuen kierros H ja L... Joissain sit L on kierros ja H 3/4... Ja tää tietohan on kopassa siin ruuvien reikien lähettyvillä , ellei oo koppaa vaihdettu tai sit kulahtanu merkit.

Joten kysyjän mallista ku ei tietoa niin lähtisin tuol kiekka mallilla liikenteeseen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukkamyllymaa kirjoitti:

kaasuttimen säätö
ilmaruuvin ja besiinin säätö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu