http://www.turkulainen.fi/artikkeli/584340-turkulaistutkimus-oikeisto-pelkasi-peruskoulun-uhkaavan-yhteiskuntajarjestysta
Tämä yhteiskuntajärjestys jonka oikeisto pelkäsi tuhoutuvan oli siis luokkayhteiskuntajärjestys. Ihmiset eriarvoisiksi jo lapsesta asti vaikka väkisin on aina ollut oikeiston tavoite. Oikeisto-ideologia on itseasiassa demokratian eli tasa-arvon täydellinen vastakohta ja siksi onkin irvokasta kuinka ne yrittävät joka paikassa hillua jonkinlaisina länsimaisten arvojen puolustapuhujina.
Länsimaiden perustavaa laatua ja länsimaat määrittävä perusarvo on tasa-arvo jonka vastustaja oikeisto on aina ollut ja tulee ilmeisesti aina olemaan.
Tämä yhteiskuntajärjestys jonka oikeisto pelkäsi tuhoutuvan oli siis luokkayhteiskuntajärjestys. Ihmiset eriarvoisiksi jo lapsesta asti vaikka väkisin on aina ollut oikeiston tavoite. Oikeisto-ideologia on itseasiassa demokratian eli tasa-arvon täydellinen vastakohta ja siksi onkin irvokasta kuinka ne yrittävät joka paikassa hillua jonkinlaisina länsimaisten arvojen puolustapuhujina.
Länsimaiden perustavaa laatua ja länsimaat määrittävä perusarvo on tasa-arvo jonka vastustaja oikeisto on aina ollut ja tulee ilmeisesti aina olemaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Peruskoulu vs kansakoulu.Kansakoulu oli parempi.Johan sen näkee nykyajan pullamössökakaroista.
1960-luvulla rinnakkaiskoulujärjestelmää oli jo hyvän matkaa kehitelty demokraattiseen suuntaan. Yksityisoppikouluihin oli pääsykokeet, eikä siellä kyselty vanhempien varallisuutta ennen koetta. Jos köyhän perheen välkky lapsi läpäisi kokeet, hänellä oli mahdollisuus anoa ja saada stipendi peittämään koulutuksestaan aiheutuvat kustannukset. Rikkaan perheen ei-välkky lapsi jäi rannalle, jollei läpäissyt kokeita. Siitä sitten vaan takaisin kansalaiskouluun. Stipendikoululaisia alkoi olla jo aika paljonkin. Sitäpaitsi koulun maksut eivät olleet hidaste, kuin äärimmäisen köyhille perheille. Kirjat kierrätettiin, ei ollut mitään kalliita muitakaan tarvikehankintoja, kuten läppäreitä, älypuhelimia, muotivaatepaineita ym.
Kansalaiskoulu ja jatkeena oleva ammattikoulutus alkoi myös sotien jälkeen saada hyvän maineen. Jos opinhaluja riitti, niin ammattioppilaitoksen tutkinnon suoritettuaan oli hyvät mahdollisuudet jatkaa itsensä kehittämistä edelleen eri oppilaitoksissa.
Tuli peruskoulu, jossa aluksi näytti siltä, että tasa-arvo toteutuu tuota paremmin. Nyt on tultu vuoteen 2018 ja kuka oikeasti enää uskoo tasa-arvoiseen peruskouluun ja kaikkien tasa-arvoisiin mahdollisuuksiin elämässä?
Valittiin siis peruskoulu, joka on oikeasti pahassa kriisissä. Emme tiedä, kuinka olisi käynyt, jos rinnakkaiskoulujärjestelmää olisi viety demokratian sääntöjen mukaan eteenpäin. Mutta tuntuupa siltä, että ei ainakaan huonommin olisi käynyt. Myös ammattioppilaitokset uivat tänään syvässä kriisissä. Rahanpuute!
Peruskoulu on kopioitu DDR:stä. Oikeiston hyväksynnällä se kuitenkin päädyttiin toteuttamaan Suomessa.
Vaikea sanoa, oliko valinta oikea. Nykyään on huomattu, että paljon käytännön tekemistä sisältänyt kansakoulu saattoi olla monille parempi paikka kuin oppikoulumaiseksi muotoiltu peruskoulu. Hyvä puoli on lähinnä se, ettei syrjäseuduilla tarvitse lähteä nuorena kauas kotoa, jos lapsi vaikuttaa olevan lukiokelpoista materiaalia.
Ihan hyvä tuo peruskoulu.
Nythän kokomusta on ajanut alas koulutuksenkin.
Mustasilmä ämmän silmät kiiluu, kun se ainoo tehdä Suomen nuorista tyhmiä femakkoja.
OVKK on varmaan tyytyväinen , kun kommunistien murhaamat miljoonat ihmiset olivat kuoltuaan TASA-ARVOISIA koulutuksesta riippumatta.
Kaikki Neuvostoliittoon loikanneet punakaapparit saivat kokea "PERUSKOULUN" siellä: KAIKKI tapettiin Otto-Willeä lukuunottamatta....
Ikävää varmaan ovkk:n napsutella tietsikkaansa , länsimaisen markkinatalouden demokratian ansiosta. Kommunismissa oli kansalaisilla jopa helmitauluja!!
Painu aloittaja ihannemaahasi Pohjois-Koreaan - mitä täällä suotta itseäsi kidutat!
Vanhassa kansakoulussa ei edes opetettu kieliä. Vain uskonto ja käsityö oli tärkeää. Oikeisto ajatteli, että mitä sitä rahvaan lapsille kieliä opettamaan. Heillä oli tarkoitus, että rahvas pysyisi nöyränä tietämättömyydessään. Halpaa työvoimaa! Nyt kun Suomi on pärjännyt hyvi Pisa- tutkimuksissa, niin voi sitä vitutuksen määrää!
Pärjännyt hyvin Pisa-tutkimuksissa? Kyllä, menneessä aikamuodossa kun kansakoulun käyneet vanhemmat vielä pistivät vähän rotia nuoriinsa. Nyt peruskoulun käyneet pissikset siirtävät tavattomuutensa siitoksiinsa ja kun viheropetkin painottavat että koulussa on oltava kivaa ja numeroiden antaminen on rasismia niin Pisakin tippuu kuin lehmän häntä.
Siinä missä suomalaiset lapset vielä yrittävät opiskella, menee opettajan aika tummapintaisten häriköiden ja lukutaidottomien opettamiseen.
Vanha kansakoulu perustui pitkälti luokkajako ajatukseen. Varakas eliitti kävi kalliita yksityiskouluja joissa opetus oli tasoltaan parempaa. Kansakoulun tehtävänä oli ensisijassa kasvattaa kuuliaisia kansalaisia tekemään kiltisti töitä tehtaissa.
On pelkästään hyvä, että opetuksen punapolitisoituminen on noussut esille. Jo nyt jotkut viisaat vanhemmat valitsevat huolella lapsensa peruskoulun.
Tällaisten uusien ”Pirkkalan kokeilujen” ansiosta saamme ehkä rinnakkaisen koulujärjestelmän jonka ainoana tavoitteena on oppilaan, ei opettajan edustaman puolueen etu.