Aloitetaanpa keskustelu arkkipiispanvaalista, joka tulee väistämättä aiheuttamaan kirkosta eroamista. Vaalin ensimmäinen kierros käydään 8.2.2018, ja jos yksikään ehdokas ei saa yli puolta annetuista äänistä, käydään toinen kierros 1.3.2018. Nykyinen arkkipiispa Kari Mäkinen jää eläkkeelle 1.6.2018.
Ehdokasasettelu on päättynyt. Yle esittelee ehdokkaat: https://yle.fi/uutiset/3-9946602
Ville Auvinen, teologian tohtori, lähetysjohtaja, Turun kaupunginvaltuutettu (kd)
Heli Inkinen, teologian tohtori, tutkija, rovasti
Ilkka Kantola, ex-piispa, kansanedustaja (sdp)
Tapio Luoma, Espoon hiippakunnan piispa
Björn Vikström, Porvoon hiippakunnan piispa
Kuka on vahvoilla? Mitä eroja ehdokkaissa on? Kuka aiheuttaisi valituksi tullessaan eniten kirkosta eroamista?
https://eroakirkosta.fi/
Ehdokasasettelu on päättynyt. Yle esittelee ehdokkaat: https://yle.fi/uutiset/3-9946602
Ville Auvinen, teologian tohtori, lähetysjohtaja, Turun kaupunginvaltuutettu (kd)
Heli Inkinen, teologian tohtori, tutkija, rovasti
Ilkka Kantola, ex-piispa, kansanedustaja (sdp)
Tapio Luoma, Espoon hiippakunnan piispa
Björn Vikström, Porvoon hiippakunnan piispa
Kuka on vahvoilla? Mitä eroja ehdokkaissa on? Kuka aiheuttaisi valituksi tullessaan eniten kirkosta eroamista?
https://eroakirkosta.fi/
Vastaukset 53
Vanhimmat
"Kuka aiheuttaisi valituksi tullessaan eniten kirkosta eroamista?"
Ehdottomasti Ville Auvinen, joka on äärikonservatiivi. Jos Auvinen valittaisiin tulisi ristiveto kirkon sisällä kasvamaan aina lopulliseen räjähdyspisteeseen saakka.
Auvinen on 51 v vanha. Jos valittaisiin, niin olisi piikki kirkon lihassa pitkälti yli kymmenen vuoden ajan. Haluaisin todellakin nähdä ja kuulla minkälainen älämölöö Auvisen valinnasta syntyisi.
Tämä on varmaan konservatiivien viimeinen mahdollisuus yrittää laittaa liberaaleille kampoihin. Itsekin varmaan sen tiedostavat ja tulevat laittamaan kaiken peliin, jotta oma ratsu voittaisi.
Naisehdokkaan valinta arkkipiispaksi voisi olla liikaa kirkon konservatiiveille, ja johtaa kirkosta eroamisiin.
Ja Heli Inkinen, paitsi että on nainen, kannattaa vielä homoliittoja.
Ei sitä tiedä vaikka konservatiiveille kelpaisi arkkipiispaksi nainenkin, jos hän olisi äärikonservatiivi?
Arvaan, että seuraava arkkipiispa on Björn Vikström. Hän on maltillinen ja helppo valinta. Valinta tuskin tulee mitään suurempaa eroaaltoa aiheuttamaan. Auvinen viidesläisenä on liian pienen piirin ehdokas, jotta tulisi valituksi. Kantola voisi olla kirkon kannalta hyvä valinta, hän saattaisi kyetä parhaiten uudistamaan kirkkoa.
En ymmärrä miten Ilkka Kantola voi olla ehdokkaana. On käyttäytynyt niin kunnioittamattomasti sekä kirkkoa että ex-vaimoaan kohtaan. Kun Kantola erosi vaimostaan (ja pappi-virastaan, oli löytänyt uuden naisen), niin hän selitti, että kuinka koko kirkon johto olisi pitänyt pysähtyä ja rukoilla hänen puolesta. Hän oli sitä mieltä, että HÄN on kyllä antanut niin paljon kirkolle ("Olin ainoa aikuinen kokoukshuoneessa"), joten näin olisi pitänyt toimia. Kaikki muut tehtävät olisivat saaneet seistä. Ei mitään pieniä vaatimuksia. Ei sellaista riskiä voi ottaa, että valitsee tällaista henkilöä arkkipiispaksi. Se tietäisi ongelmia.
Kantolahan kuulostaa ihan tavalliselta narsistilta.
Toiselle kierrokselle mennään melko varmasti. Eka veikkaus toiselle kierrokselle voisi olla Vikström vs Inkinen. Toisaalta liberaalien äänen jakaantuvat ja hajaantuvat neljän ehdokkaan kesken, joka tarjoaa konservatiiviselle Auviselle mahdollisuuden toiselle kierrokselle. Jos Auvinen onnistuisi pääsemään toiselle kierrokselle häntä vastassa olisi joko Vikström tai Inkinen. Jos toisella kierroksella olisi Auvinen vs Vikström, niin Vikström veisi selvän voiton. Jos taas toisella kierroksella olisi Auvinen vs Inkinen, niin Auvisella voisi olla hyvätkin mahdollisuudet päästä valituksi.
Eikö Luomalla sitten ole mahdollisuuksia? Hänhän on vähän samanlainen joka puolelle kumartaja ja tyhjänpuhuja kuin nykyinen arkkipiispakin, ja on vieläpä nykyään piispa. Taitaa lisäksi olla Pohjanmaalta lähtöisin, eli voi jossain määrin vedota niihinkin piireihin. Kannattaa tosin homoliittoja.
"Ensimmäisellä kierroksella järjestetään kolme vaalipaneelia. Ensimmäinen paneeli on Turussa kauppakeskus Skanssissa 13. joulukuuta. Seuraava paneeli on Porissa kauppakeskus Puuvillassa 16. tammikuuta. Helsingissä Sanomatalon mediatorilla järjestetään paneeli 1. helmikuuta."
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/arkkipiispan-vaalissa-mukana-viisi-ehdokasta-ensimmainen-vaalipaneeli-lucian-paivana-turussa/
Laitetaan ylös ettei unohdu.
Vikström on piispojen sukua, isä arkkipiispa ja setä piispa. Mutta onko Björnillä tarpeeksi karismaa ja pyrkiikö arkkipiispaksi, koska niin hänen kuuluu. Ei vaikuta oikein kirkon tulevalta päämieheltä. Luomalla jotenkin tuntuu olevan enemmän pyrkyä. Vaikea sanoa mikä ehdokkaiden suosio on kirkon sisällä. Se on kuitenkin ratkaisevaa, ei yleinen mielipide.
Nykyisellä arkkipiispalla on karismaa suunnilleen yhtä paljon kuin kasalla halkoja. Tuskin se siitä jää kiinni Vikströmin kohdalla.
Tänään luin jostain uutisen, jonka mukaan Suomen kirkko on selvästi jäljessä muista pohjoismaisista mitä tulee naisten pääsyyn kirkon korkeisiin virkoihin.
Itse pidän todennäköisenä, että Luoma on toisella kierroksella, jos sellainen tulee. Auvisen mahdollisuuksista en tiedä.
Liekö sattumaa, että nyt kun ehdokkaat on lyöty lukkoon ja aiheesta uutisoitu, kirkosta eroaminen on heti nousussa. Pari viime päivää yli 200 eroa/päivä.
Kirkkoa ei liberaalit kannattele,homoliittojen hyväksynnän jälkeen kirkko repeää ja eroja on paljon ,tämä on faktaa.
Jumalaa ja raamattua ei piispanvaalit muuta suuntaa eikä toiseen ,mutta vuoden sisällä tapahtuu se kauemminkin tiedossa ollut asia että kirkosta eroaa aktiiviseurakuntalaiset ja ne työntekijät jotka uskovat raamattuun .
Monelle tämä asia on yhdentekevä muuten mutta mielipide tietysti löytyy vaikkei olis kirkon jäsenkään
Kirkkoa kannattelevat taloudellisesti sen uskonnon ja varsinkin kirkon suhteen välinpitämättömät tapajäsenet, jotka ovat keskimäärin melko liberaaleja.
Luoma ja Vikström, kaikista varmimmat ehdokkaat, ovat sen ikäisiä, että eläkkeelle on vielä kymmenen vuotta. Se on iso riski kirkolle, koska jos valituksi tulee kansan inhokki, sen kanssa pitää kärvistellä pitkään.
Kärvistellä? Arkkipiispa ei voi vaikuttaa yhtään mihinkään, mikä koskee kansaa. Ihan sama, kuka valitaan.
Ei siihen valintaan liity mitään riskiä kansalaisen kannalta mutta kirkon kannalta esimerkiksi Auvinen olisi selkeä riski. Ei arkkipiispa mitään ihmeitä voikaan vaikuttaa kirkon päätöksiin mutta keulakuvana vaikuttaa lausunnoillaan mielikuvaan kirkosta.
Vaikuttaa mielikuvaan, mutta ei mihinkään todelliseen
Siis kirkon pitää kärvistellä, jos se valitsee huonon pomon. Vähän niin kuin se on nykyisenkin arkkipiispan kohdalla joutunut kärvistelemään.
Suurimmalle osalle kansasta on tietysti ihan sama, mikä pelle tätä sirkusta johtaa.
Onko kirkossa muka hyviäkin johtajia?????
Kirkon kannalta hyvä johtaja on sellainen, joka on hiljaa eikä aiheuta eroja. Nykyinen arkkipiispa on tähän nähden epäonnistunut tehtävässään täydellisesti.
"Arkkipiispaehdokkaat täysin eri linjoilla samaa sukupuolta olevien avioliitosta – toimisiko kirkossa kaksi rinnakkaista opetustapaa?"
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/arkkipiispaehdokkaat-taysin-eri-linjoilla-samaa-sukupuolta-olevien-avioliitosta-toimisiko-kirkossa-kaksi-rinnakkaista-opetustapaa/6690450
Summattuna: Ilkka Kantola ja Heli Inkinen sanovat hyväksyvänsä homoliitot. Ville Auvinen vastustaa niitä. Nykyiset piispat Björn Vikström ja Tapio Luoma eivät osaa tai uskalla ilmaista näkemystään suoraan.
"Kaikki ihmiset ovat Jumalan luomina yhdenvertaisia ja tasa-arvoisia. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kirkon tulisi hyväksyä esimerkiksi samaa sukupuolta olevien avioliitot, katsoo Auvinen."
Onko maailmassa tekopyhempää porukkaa kuin kristityt? Puhuvat yhdessä virkkeessä yhtä ja heti seuraavassa toista.
Muuten: kuinka moni äänioikeutetuista on nainen? Eli onko Inkisellä mahdollisuuksia? Vihervasemmistolainen nainen kirkon johdossa voisi nostattaa erolukemat ennätystasolle.
Veikkaan, että Luoma on paras jatkamaan Mäkisen hajuttomalla ja mauttomalla toisaalta/toisaalta linjalla, ja tulee siksi valituksi arkkipiispaksi.
Minä ehdotan maailman parasta piispaa, Teemu Laajasaloa arkkipiispaksi.
Siinä on mies paikallaan.
Sopivan upea, muttei liian pramea.
Ei taida Teemu ehtiä, oman peilikuvan ihailu vie jo nyt ihan liikaa aikaa Helsingin piispanviran hoitamiselta.
"Ensimmäinen paneeli on Turussa kauppakeskus Skanssissa keskiviikkona 13. joulukuuta kello 18. Yhteistyökumppani on Turun Sanomat, ja paneelin juontaa päätoimittaja Riitta Monto. Skanssissa on 60 istumapaikkaa sekä lisäksi seisomapaikkoja. Paneelia voi seurata suorana Turun Sanomien sivuilta."
https://evl.fi/uutishuone/tiedotteet/-/items/item/16806/Arkkipiispan vaalin vaalipaneelit kaynnistyvat 13-12- Turussa
P*skan puhumisen Suomen mestaruuskisat alkoi.
http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3764322/Seuraa suoraa arkkipiispaehdokkaiden tenttia Turussa ehdokasnumerot arvottiin tanaan
Aikuiset ihmiset väittelevät siitä, mitä toiset aikuiset saavat ja eivät saa tehdä pissavärkeillään. Upeaa vastinetta kirkollisveroille.
Itse veikkaan, jos toiselle kierrokselle mennään, että Luoma ja Vikström ovat siinä. Ruotsinkielisillä on todennäköisesti haluja saada "oma mies" arkkipiispaksi.
Hiippakunnat (hippakunnat)voivat antaa itsenäisesti toisistaan poikeavia rangaistuksia homopareja vihkineille papeille.
Miksi ei sitten hiippakunnat voisi myös kukin erikseen päättää kannastaan homoparien kirkolliseen avioliittoon vihkimiseen?
Seuraavan arkkippispan kunnia on luotsata kirkko alle kahden kolmasosan väestöosuuteen.
Seuraavan arkkipiispan aikana on paljon mahdollista että kasteosuus tulee laskemaan alle 50 prosentin.
Aika tyhjänpäiväinen juttu A-studiossa arkkipiispanvaalista. Ei mitään uutta sellaiselle, joka vähänkään seuraa kirkon touhuja.
Taas oli Raamatulla päähän lyöntiä. Se on niin kiva etsiä ja tulkita Raamatusta sellaisia kohtia, jotka tukevat omaa muuten muotoutunutta kantaa asiassa kuin asiassa. Raamatun lukeminen on aina pakostakin tulkintaa, ja ne tulkinnat ovat aikojen kuluessa koko ajan muuttuneet. Nämä jotka korostavat Raamatun Jumalan sanan muuttumattomuutta ovat ihan kuutamolla. Eivät hekään kaikkea hyväksy mitä Raamatussa sanotaan ja hyväksytään.
Heidän mielestään vain Raamatuntulkinnan tulee edetä HEIDÄN määräämäänsä tahtia.
Aika monta kertaa on mainittu demokratia tässä vaalitaistelussa, niin tässäkin ohjelmassa. Sitä demokratiaakin tuntuu olevan kirkon piirissä monenlaista, eri ihmisille se merkitsee aika erilaisia asioita.
Nyt kun veikkaukseni on käynyt toteen, niin luulen, että tiukka kisa tulee. Luomalla saattaa
olla ehkä hitunen lyöntiasema.
Arkkipiispanvaali toiselle kierrokselle – Tapio Luoma ja Björn Vikström vastakkain
https://yle.fi/uutiset/3-10065359
Maaliskuun 1. päivä selviää uuden kirkostaerottajan nimi. Todennäköisesti se on homoja vihaava Tapio Luoma.
Veikkailin+28.11.+Luomaa+ja+Vikströmiä+ja+näistä+kahdesta+näköjään+valitaan.+Varsin+helppo+ja+riskitön+ratkaisu+kirkolle,+molemmat+jo+piispoja.+Luoma+12+%-yks.+enemmän+ääniä+ensimmäisellä+kierroksella+keränneenä+on+selvässä+etulyöntiasemassa.+Tuskin+tämän+valinnan+takia+mikään+muuttuu,+valitaan+sitten+kumpi+vain.+
Kirkosta+eroamisten+kannalta+Auvinen+olisi+voinut+olla+ihan+Räsäsen+tasoinen+jackpot.
Luoma saattaisi olla parempi vapareiden kannalta. Häneltä voisi kenties odottaa sellaisia lausuntoja, jotka (Luoman omaksi kummastukseksi), karkottaisivat liberaaleja jäseniä kirkosta.
Mutta näyttäisi toinen kierros jakavan kirkon melko lailla keskeltä kahtia. Ihan kuin se ei olisi jo muutenkin tarpeeksi jakautunut eri leireihin, jotka eivät juuri tule toimeen keskenään. Kyräily kirkossa eri leirien välillä jatkuu, ja ilmeisesti pahenee.
Oliko tässä mukana ketään muuta oikein konservatiivista kuin Auvinen? Auvisen kannatus jäi aika pieneksi. Voiko tästä päätellä, että konservatiivien määrä on aika pieni mutta äänekäs?
Kun täällä näkee paljon syvää kriittisyyttä kirkkoa ja sen henkilöstöä kohtaan, olisi kiva tietää eräs asia. Ymmärrän ja kunnioitan jokaisen mielipidettä, mutta miten te täällä? Jotenkin tuntuu, että joissain kohdissa näkee ääretöntä vihaa esim. näitä arkkipiispaehdokkaita kohtaan. Ymmärrättekö heitä ihmisinä ja sallitteko heidän olla sellaisia, mitä he ovat? Toivon, että kaikista muutoksista huolimatta kaikki ymmärtäisimme toisiamme ja antaisimme toisten toimia miten kukin haluaa. Jossain päin maailmaa on tapahtunut jo väkivaltaisuuksia uskovien ja ei-uskovien välillä. Toivon että meillä Suomessa ymmärretään kaikkia...
"Jossain päin maailmaa on tapahtunut jo väkivaltaisuuksia uskovien ja ei-uskovien välillä."
Euroopassa käytiin 30-vuotinen sota katolisten ja protestanttien välillä. Ehdotan, että jatkat pohdintaa.
Mikäs olisi sinun oma mielipide? Harmi, kun täällä joku yrittää kohteliaasti kysyä jotain, niin vastaus on usein hyvin aggressiivinen.
Mitä on aloituksesi "ääretön viha?" Miten se ilmenee?
Ja mitä agressiivista on siinä, että eri uskonnot/lahkot sotivat keskenään. Se on historiallinen fakta.
"joissain kohdissa näkee ääretöntä vihaa"
Kohteliaisuus on sinun kommenteista kaukana. Valehteleminen ei todellanaan ole keoteliasta.
Äänestysprosentti+surkea,+alle+50.
Luoma+sai+eniten+ääniä+259+kpl,+joka+vastasi+38%+annetuista+äänistä.+Ääniä+olisi+siis+annettu+kaikkiaan+n+681+kpl.
+Äänioikeutettujen+määräksi+ilmoitetaan+1525.+38%+1525:stä+on+noin+580.+Näin+ollen+toisen+kierroksen+lopputulosta+on+vaikeaa+ennakoida+ensimmäisen+kierroksen+tuloksen+perusteella
Vai+onko+siellä+osalla+vähemmän+kuin+yksi+ääni.+Muistelisin+nähneeni+jossain+mediassa+joitain+murto-osaääniä+muutamalla+ehdokkaalla.
Joopa,+joo.+Näinhän+se+onkin,+että+arkkihiippakunnan+äänet+jaetaan+kolmella.+No+eipä+yllätä,+että+kirkolla+on+tässäKIN+vaalissa+kummallinen+ja+sekava+systeemi.
Kirkon+oman+nettisivun+mukaan+1530+äänioikeutettua,+joista+äänensä,+tai+sen+murto-osan,+antoi+1420.+Äänestysprosentti+on+siis+92,8.+No,+on+siinä+vielä+110+nukkuvaa,+jotka+voivat+ratkaista+tiukan+toisen+kierroksen+tuloksen.+Eli+junttamaan+vaan+ehdokkaat+ja+heidän+kannattajansa.
Outoa,+että+Metrolehden+mukaan+äänioikeutettuja+on+1525.+Vai+vaihteleeko+sekin+arkkipiispanvaalista+toiseen.+Ilmeisesti,+kun+äänioikeus+on+sidottu+mm.+tiettyyn+kirkolliseen+virkaan.+Ja+kyseisten+viran+haltijoiden+määrä+saattaa,+vaihdella,+ja+luonnollisesti+vaihteleekin.
Kirkko itse valittaa aina, että älkää erotko kirkosta, koska eronneina ette voi vaikuttaa kirkon asioihin seurakuntavaaleissa. Mutta kuitenkaan edes arkkipiispanvaalissa harvat ja valitut äänioikeutetut eivät äänestä. Kirkon asiat eivät kiinnosta edes sen itsensä edustajia, miksi sitten rivijäseniä?
Ketä kiinnostaa vaikuttaa kirkon asioihin? Olisi oikeitakin asioita työn alla.
Viimeinen erä Raamatulla päähänlyöntikilpailusta alkoi.
https://areena.yle.fi/1-4359620
Huomenna se sitten selviää. Kirkon alamäkeen ei valinta kuitenkaan vaikuta kuin korkeintan jyrkentävästi.